Doctor Strange – scenarzysta wyjaśnia kontrowersyjny casting Tildy Swinton

W ostatnim czasie Hollywood żyje kwestiami politycznami, na które nakładają się różne problemy zarówno rasowe jak i ekonomiczne. Nie dziwi więc fakt, że niechlubny whitewashing (obsadzanie aktorów w rolach nie posiadających cech etnicznych postaci, które grają) tym bardziej jest niemile widziany. Filmy takie jak Bogowie Egiptu, gdzie Egipcjan zagrali brytyjscy aktorzy, czy powstający własnie Ghost In The Shell, w którym Scarlett Johanson gra Azjatkę naraziły się na ogromną krytykę ze środowisk people of colour (ludzi o innym kolorze skóry niż biały). Według nich, takie castingi zabierają szanse zagrania ludziom o rzeczywiście innym kolorze skóry niż biały, a którzy ilości ról do wyboru mają często bardzo ograniczoną. Nie oszczędzono również powstającego właśnie Doktora Strange’a, w którym szkocka aktorka – Tilda Swinton -gra postać Przedwiecznej, czyli postaci pochodzącej z… Tybetu. Jednak scenarzysta filmu zaznacza, iż było to zamierzone i przemyślane działanie:

Przedwieczni są rasowym stereotypem, który pochodzi z regionów świata, w którym polityka jest bardzo skomplikowana. W oryginale jest to Tybet, ale jeśli uznasz, że w Tybecie żyją wyłącznie Tybetańczycy, ryzykujesz, że milion ludzi uzna to za ściemę a rząd chiński stwierdzi: “znacie jeden z największych krajów pod względem oglądalności filmów? Nie pokażemy waszego filmu, jeśli postanowiliście się mieszać w polityczne sprawy”. Jeśli zamierzany pójść inną drogą, w szczególności trafić na ich rynek i sądzicie, że dobrym posunięciem byłoby obsadzenie w tej roli chińskiej aktorki jako Tybetanki, jesteście niewyobrażalnie głupi i nie wiecie, o czym do cholery, mówicie. 

Dyrektor Marvel Studio, Kevin Feige, w jednym z ostatnich wywiadów wyjaśnił, że Przedwieczni są bardziej określeniem, aniżeli rasą:

Czarownicy od tysiącleci chronią nas przed rzeczami, o jakich nie mieliśmy pojęcia, aż do tej historii. Odnotowaliśmy [w komiksie] różnorakich przedstawicieli, więc do castingu podeszliśmy w bardzo swobodny sposób. 

Wychodzi więc na to, że Tilda Swinton ze swoim charakterystycznym wyglądem została uznana za całkiem interesującą odtwórczynię postaci, której pochodzenie jest cięzkie do ustalenia, biorąc pod uwagę umowność określenia Przedwieczny. Na ile było to trafne obsadzenie w warstwie aktorskiej, przekonamy się już pod koniec roku, gdy film wejdzie do kin.

https://www.youtube.com/watch?v=wwcSki7r9cQ

W obsadzie filmu Doctora Strange zobaczymy Benedicta Cumberbatcha, Rachel McAdams, Chiwetela Ejiofora, Madsa Mikkelsena, a wyreżyseruje go Scott Derrickson. Film wejdzie do kin 4 listopada tego roku. 

Zobacz również: Doctor Strange – analiza pierwszego zwiastuna!

Źródło: ComicBookMovie.com / ilustracja wprowadzenia: ComicBookMovie.com

Stały współpracownik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?