“Genius” – szczegóły produkcji z Firthem i Law w rolach głównych

Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Colin Firth (“Jak zostać królem”, “Kingsman: Tajne służby”) promuje swój najnowszy film, “Genius”. Zapytany na konferencji prasowej o tendencję do grania dobrze ubranych, zamkniętych w sobie postaci, odpowiedział, że żyjemy w czasach “szalejącego ekshibicjonizmu”, a jego bohater, Maxwell Perkins – bezpretensjonalny redaktor, który utorował dziełom Thomasa Wolfe’a, Ernesta Hemingwaya i F. S. Fitzgeralda drogę do klasyki literatury – to właśnie uwydatniał.
 
“Genius” to reżyserski debiut uznanego reżysera teatralnego, Michaela Grandage’a. Autor scenariusza, John Logan (“Spectre”, “Skyfall”), tak wypowiedział się o filmie: 
 

Wolfe znajduje się na skraju zapomnienia – powiedział – Jeśli więc kilku ludziom przypomnieliśmy, że istnieje genialny pisarz, którego warto odkryć, dobrze się spisaliśmy. 

Produkcja skupia się na przyjaźni Perkinsa i Wolfe’a (Jude Law), ukształtowanej na gruncie nieustannych kłótni o to, jak przerobić obszerny manuskrypt pisarza.
 
Jak się okazuje, praca nad filmem pomogła Firthowi zmienić swój stosunek do jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy lat 20. ubiegłego wieku.

Jako młody człowiek źle oceniłem Fitzgeralda – przyznał – Myślałem, jak wielu mu współczesnych, że pisze tylko o imprezach, dobrobycie i sławie. W rzeczywistości pisał o czymś bardziej ambitnym: o pustce [tego świata]. Na nowo zakochałem się więc w Fitzgeraldzie. Pomógł też fakt, że do pewnego stopnia byłem zakochany w Guyu.

U boku Firtha i Law zobaczymy: Guya Pearce’a (“Memento”, “Rover”) jako Fitzgeralda, Dominica Westa (“The Affair”, “Prawo ulicy”) jako Hemingwaya oraz Laurę Linney (“Życie za życie”, “To właśnie miłość”) jako żonę Perkinsa, Louise. 

Źródło: TheGuardian.com – Film

Dziennikarz

Studentka czwartego roku Tekstów Kultury UJ.
Ze świata literatury najbardziej lubi powieści, ze świata muzyki - folk, ze świata kina - (melo)dramaty oraz indie. I Madsa Mikkelsena, oczywiście.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?