Klawiatury Genesis Thor – który model wybrać jako prezent gwiazdkowy?

Flagowa seria klawiatur od Genesis poszerzyła się o kolejny model. Jak Genesis Thor 404 TKL wypada na tle poprzedników? Który model najlepiej odpowie Waszym wymaganiom?

Kilka dni temu na naszym portalu szczegółowo przedstawiliśmy Wam najnowszą klawiaturę marki Genesis. Recenzja Thor 404 TKL Gateron pokazała, że sprzęt ten jest jednym z czołowych wyborów, jeśli chodzi o klawiatury gamingowe w swoim zakresie cenowym. Nie zmienia to jednak faktu, iż poprzednie modele tej polskiej marki wcale nie pozostają w tyle i również mają wiele do zaoferowania, a także mogą bardziej podpasować niejednemu użytkownikowi. Dlaczego? Mimo, że wszystkie modele mają podobne cechy i funkcje, to w wielu aspektach diametralnie się od siebie różnią. Zapraszam więc do porównania, które mam nadzieje pomoże Wam znaleźć ten najbardziej odpowiadający Waszym preferencjom.

Na wstępie zaznaczę, że na obecną chwilę pod szyldem Thor w ofercie Genesis znajduje się aż 18 modeli. Porównam dla Was jednak te najbardziej popularne, który miały okazję trafić do naszej redakcji na przełomie ostatniego roku. Będzie to więc świeżutki model Thor 404 TKL Gateron, Thor 660, Thor 400 oraz Thor 303 w różnych wersjach. Gotowi? No to ruszamy.



Genesis Thor 660

Zaczynamy od najmniejszej klawiatury, bowiem Thor 660 to jedyny w tym zestawieniu model posiadający sześćdziesięcio-procentowy design. Brak bloku numerycznego, klawiszy strzałek i rzędu klawiszy funkcyjnych znacząco wpłynął na kompaktowość tego sprzętu. Mimo małych rozmiarów, klawiatura potrafi jednak zrobić sporą różnicę w każdej rozgrywce. Thor 660 posiada dwie wersje przełącznikowe. Do wyboru w tym wypadku mamy switch’e liniowe Gateron Red oraz przełączniki dotykowe Gateron Brown. Każdy przełącznik działa w nieco inny sposób, tym samym znalezienie najbardziej dostosowanego pod Wasze użytkowanie może znacząco wpłynąć na rezultaty. Czerwone przełączniki są głośniejsze i wymagają lżejszego nacisku do aktywacji (punkt aktywacji kliku – 2,0 mm ; wymagana siła nacisku – 45 g.) , natomiast brązowe wymagają większej siły, lecz posiadają mniejszy próg aktywacji, co pozwoli na nieco szybszy czas reakcji.

W obu przypadkach żywotność klawiszy pozwala na aż 50 milionów kliknięć. Model wyposażony jest w 19 trybów oświetleń klawiszy oraz wiele wariantów kolorystycznych, które można personalizować w dedykowanym oprogramowaniu. Co również warto zaznaczyć, Thor 660 jako jedyny w tym porównaniu posiada podwójny tryb łączności, dzięki któremu oferuje zarówno opcję połączenia przewodowego przez kabel USB-C, jak i bezprzewodowego BT. Można by rzec mały, ale wariat! Każdy fan miniaturowych klawiatur będzie w pełni usatysfakcjonowany wybierając właśnie ten model. Jednak jeśli wolicie pełnowymiarowe wersje, nic nie szkodzi. Po to właśnie powstały inne modele, o których więcej poniżej.


 


Genesis Thor 303

Przyszedł czas na model, który doczekał się największej ilości wariantów zarówno kolorystycznych, wymiarowych jak i przełącznikowych. Wersje z TKL w nazwie oznaczają, że klawiatura pozbawiona jest bloku numerycznego. Brak TKL oznacza model pełnowymiarowy – jednak oba typy posiadają te same funkcje i nie różnią się niczym w pozostałych aspektach. Tak jak w przypadku Thor 660 w podstawowej wersji Thor 303 mamy do wyboru także przełączniki – czerwone lub brązowe. Jednak światło dzienne ujrzał także model, który cechuje inny rodzaj switch’a. Mowa tutaj o Thor 303 Silent Switch, który jak sama nazwa wskazuje wyróżniają o wiele cichsze przełączniki.  Dzięki zastosowaniu Outemu Peach Silent wydawany dźwięk jest cichszy o 20% w porównaniu do tradycyjnych przełączników Outemu Brown.

Thor 303 posiada więcej trybów podświetlenia (25), regulowanych ponownie specjalną aplikacją. Żywotność klawiszy nie uległa jednak zmianie i ponownie usytuowuje się na poziomie 50 milionów kliknięć. Tylko Thor 303 i Thor 404 posiadają również technologię Hot Swap, umożliwiającą szybką i prostą wymianę przełączników. Żaden posiadacz klawiatury Thor 303 nie powinien mieć więc problemu z wyciągnięciem starych przełączników, co sprawia, że po kilku latach nadal będziemy mogli cieszyć się z użytkowania naszego sprzętu. W zestawie otrzymujemy specjalny przyrząd, a także 2 wymienne przełączniki, dzięki czemu bez profesjonalnych narzędzi możemy naprawić zepsuty switch, jeśli nadarzy się taka konieczność. Genesis Thor 303 jest najbardziej uniwersalnym wyborem w tym zestawieniu, jednak zadowoli zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników i graczy.


 


Genesis Thor 400

Nieco inna pod względem budowy i designu klawiatura Genesis Thor 400 wyróżnia się na tle swoich członków rodziny. Jako jedyna posiada dużą, magnesowaną (ale odczepianą!) podpórkę na nadgarstki, która ma na celu zapewnienie wygody i komfortu podczas dłuższych sesji gamingowych. Dodatkowo, tylko w tym modelu zostało również umieszczone innowacyjne pokrętło funkcyjne, pozwalające na sterowanie głośnością i podświetleniem. Do dyspozycji mamy jednak najmniej, bo tylko 13 trybów oświetlenia przycisków.

Przełączniki Kailh Red klawiatury Thor 400 m posiadają punkt aktywacji kliku 2,0 mm i wymaganą siłą nacisku wynoszącą 45 g. Liczby te sprawiają, że klawiatura działa niezawodnie i pozwala na płynne jej użytkowanie. Co prawda specyficzny design nie musi przypaść każdemu do gustu, jednak na pewno jest on ciekawy i z pewnością wyróżni Wasze stanowisko gamingowe.



Genesis Thor 404 TKL

Wisienka na torcie w tym zestawieniu, czyli najnowszy model Thor 404 TKL z pewnością zasługuje na największe wyróżnienie. Następca Thor 303 otrzymał zupełnie nowe przełączniki. Zaawansowane nieliniowe switch’e Kailh Box Brown V2 mimo, że posiadają podobny próg aktywacji po wciśnięciu (2 mm), a także nieco sporą  siłę nacisku (55 g), tak czas reakcji na poziomie 1 ms to wynik nie z tej ziemi. W poprzednich modelach wartość ta wynosiła aż 8 ms. Liczby te co prawda i tak są już niewielkie, jednak różnica ta jest zauważalna i z pewnością wpłynie na poprawienie wyników. Ich wytrzymałość również robi wrażenie – według zapewnień wytrzymają one aż 80 milionów kliknięć. Gateron Yellow Pro o liniowej charakterystyce posiadają podobne parametry, jednak są także niesamowicie ciche. Są jednak one nieco mniej wytrzymałe, ale żywotność 60 milionów kliknięć to nadal topowa nota. Zastosowanie elementów takich jak stabilizatory przełączników i ich smarowanie, przyczynia się do jeszcze płynniejszej pracy.

Genesis bardzo dobrze opanowało RGB, co pokazują wyżej prezentowane modele. Thor 404 oferuje aż 16 mln kolorów, a także jest wyposażona w 18 trybów oświetleń klawiszy oraz wiele efektów kolorystycznych. Tak jak Thor 660 zasilana jest przez kabel typu USB-C, co tylko potwierdza fakt, iż im nowsza jest klawiatura, tym bardziej producent stara się dopasować do dzisiejszych standardów i oczekiwań swoich klientów. Model Thor 404 TKL nie doczekał się jeszcze jednak pełnowymiarowej wersji – miłośnikom tego wariantu polecam Thor 303. Thor 404 TKL jest najlepszym wyborem dla wymagających użytkowników, szukających zaawansowanej klawiatury za nie tak duże pieniądze.

Do większości klawiatur opisanych w tym artykule pasują wymienne klawisze Lead 300. Jedno pudełeczko zestawu przycisków w wybranym kolorze kosztuje niecałe 40zł. Jeśli ktoś planuje jeszcze bardziej spersonalizować swój sprzęt, zapraszam do zapoznania się z tekstem o właśnie tym produkcie.


 

Genesis


Klawiatury Genesis Thor to seria, która zasługuje na większą uwagę. Bowiem stosunek oferowanej jakości do przystępnej ceny jest naprawdę znakomity. Myślę, że każdy wyżej wymieniony model zadowoli niejednego gracza. Natomiast to, który z nich wybierzecie to Wasza decyzja. Szeroki wybór został stworzony właśnie po to, by zaspokoić każde potrzeby i wymagania. Na pewno klawiatury z serii Thor spełnią Wasze oczekiwania, a może i nawet je przerosną.


Zobacz również: OPPO Find N3 Flip – czy nowy „klapsik” zawojuje rynek smartfonów?

Źródło zdjęć: pl.genesis-zone.com

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?