Hasło znane szerzej widzom anglojęzycznym. Bury Your Gays zwraca uwagę na przykrą tendencję serialowych twórców do skazywania nieheteroseksualnych bohaterów, choć głównie bohaterek, na życiową klęskę. Najczęściej można zobaczyć sytuacje polegające na niszczeniu istniejących, szczęśliwych związków między dwoma kobietami zwyczajnie dlatego, że większość społeczeństwa woli widzieć pary, z którymi się identyfikuje, czyli heteroseksualne. Ale bez przesady, drodzy scenarzyści, może dalibyście osobom LGBT taką samą szansę nacieszyć się happy-endami, jaką dajecie innym? Też chcemy mieć tę nadzieję na szczęście, którą dostają wszyscy wpisujący się w schemat śpiącej królewny i księcia na białym koniu.
Bury Your Gays powstało po fali śmierci kilku ważniejszych homoseksualnych bohaterek serialowych, która odebrała nam, ich życiowym odpowiednikom, szczęście spowodowane znalezieniem bohaterek, z którymi mogłyśmy się identyfikować. Teraz każdy serial, w którym rozwija się uczucie między dwoma kobietami, budzi w nas wątpliwości i pytania, czy jego twórcy znów zdecydują się na ‘odstrzał’ jednej z nich. Powstają rankingi serialowych par, które mimo odmiennej orientacji dostały od twórców szczęśliwe zakończenie (ranking 1, ranking 2), żeby ludzie ze środowisk LGBT wiedzieli, co mogą oglądać bez obaw o stratę bohaterów, z którymi się identyfikują. Powstają także spisy postaci LGBT, które straciły życie i szansę na szczęśliwy związek.
GLAAD podjął się wyzwania prześwietlenia sytuacji środowisk LGBT i wydał raport o nazwie Where We Are On TV Report, dotyczący lat 2016-2017. Według nich w nowo wypuszczanych serialach znalazło się 895 głównych bohaterów, z których tylko 43, czyli 4,8%, należało do środowisk LGBT, przy czym był to najwyższy jak dotąd wynik. Dla porównania, choć nie da się tego jednoznacznie określić, badania sugerują, że w definicję LGBT wpisuje się od 4 do 11 procent populacji. Autostraddle.com sporządziło natomiast całkowity spis wszystkich nieheteroseksualnych bohaterek, które zginęły w produkcjach telewizyjnych, a jest ich całkiem sporo, bo aż 195, gdzie pierwsza wersja zestawienia liczyła 65 kobiet.
Zobacz również – Fabled – zwiastun przewrotnego serialu opartego na klasycznych baśniach!
Na szczęście wciąż mamy obecnie szanse zobaczyć szczęśliwe nieheteroseksualne związki w telewizji. Przez lata bohaterowie o odmiennej orientacji albo w ogóle nie istnieli, albo byli przedstawiani w negatywny sposób, albo pojawiali się raz na milion odcinków. A było tak przez przekonanie producentów, że gdyby ważne postaci w serialu odbiegały swoją seksualnością od normy, to odstraszyłyby tym samym reklamodawców i inwestorów. Pieniądze rządzą światem. Dopiero w 2000 roku nastąpił telewizyjny przełom, a to dzięki serialowi Queer As Folk, który opowiadał w głównej mierze o osobach homoseksualnych. Dopiero gdy jego twórcy udowodnili światu, że dobra historia z bohaterami LGBT też się sprzedaje, zaczęło powstawać więcej postaci reprezentujących to środowisko. I w tym miejscu należy im się wielkie podziękowanie. Bo co my byśmy obecnie bez nich zrobili?
Zobacz również – Na pierwszy rzut oka: 4 sezon Fear The Walking Dead
Jednak hasło Bury Your Gays wciąż wytrwale walczy z usuwaniem nieheteroseksualnych bohaterów z fabuły seriali. Jedna z większych tego typu „czystek”, która rozpoczęła falę niezadowolenia, dotyczyła śmierci Lexy z The 100. Twórcy serialu odpowiedzieli fanom, wyjaśniając i przepraszając za swoją decyzję:
Dla wielu fanów The 100 związek między Clarke i Lexą był pozytywnym krokiem, który pozwalał im czuć się zauważonymi. Jesteśmy z tego bardzo dumni, jak i z tego, że nasz serial rozpoczyna swój czwarty sezon z biseksualną bohaterką na czele i bardzo zróżnicowaną obsadą. Szczerość, integralność i wrażliwość, jaką wniosły Eliza Taylor i Alycia Debnam-Carey, służyła za wielką inspirację dla wielu naszych fanów. Ich związek miał dużo większe znaczenie, niż kiedykolwiek nam się wydawało. I ta niesamowicie ważna reprezentacja została im odebrana przez jeden zabłąkany pocisk.
Naszą intencją w ukazaniu tej wielkiej tragedii poprzedzonej ogromnym szczęściem było zwrócenie uwagi na kruchość życia. Jednak wynik końcowy okazał się zupełnie czymś innym – początkiem i symbolem hasła Bury Your Gays. Nasza agresywna promocja tego odcinka i tego związku wyłącznie zwiększyła poczucie zdrady. Rozumiemy teraz cały krytycyzm skierowany w naszą stronę i łamie to nasze serca. Obiecujemy Wam, że zabijanie, dręczenie czy ranienie nikogo nie było naszą intencją.
Artykuł zawierający całkowitą odpowiedź możecie znaleźć tutaj.
Choć nadal potrzeba w telewizyjnym świecie więcej postaci, z którymi mogłyby się identyfikować osoby LGBT, nacieszmy się też trochę tymi, które już mamy. I choć niektóre związki już się rozpadły, a niektóre nigdy nie istniały, nadal możemy być ich wiernymi fanami, tak jak i tych, które mają duże szanse na szczęśliwe zakończenie. SwanQueen, Supercorp, Sanvers, Klaine, Brittana, Emison, Vauseman, Wayhaught, Dethan, Jonnor, Clexa, Cophine… Coś się znajdzie, jak człowiek dobrze poszuka.
Ilustracja wprowadzenia: kadr z serialu The 100