Zaczynamy od prostej świątecznej komedii romantycznej. To historia Wendy, która przenosi się z pracy w teatrze pod skrzydła pewnej prestiżowej projektantki mody. Gdy pewnego wieczoru zostaje uwieziona w windzie z nieznajomym, dochodzi do pocałunku, po którym – gdy winda zostaje otwarta – dziewczyna panikuje i ucieka. Nieco później okazuje się, że nieznany jegomość to… współpracownik jej szefowej. Idealny zamiennik dla poszukiwaczy takich rzeczy jak romantyczne filmy świąteczne i Historia Kopciuszka: Świąteczne życzenie.
Na liście świątecznych hitów CDA powinno znaleźć się miejsce na klasyczną familijną opowieść. Holendersko-szwedzka produkcja opowiada o małym chłopcu, który ma problemy ze spędzeniem świąt bez swojego zmarłego ojca. Czas umilają mu dwaj przyjaciele: Łoś i sam Święty Mikołaj.
Następny w kolejce na liście prezentującej najlepsze filmy na święta na CDA, jest okołoświąteczny komediodramat. W duecie zaś dwóch Paulów: Rudd i Giamatti. Jeden gra mężczyznę, który po wyjściu z więzienia dowiedział się o zdradzającej żonie, a drugi to jego były kumpel, który… sypia z jego żoną. Ten pierwszy jest oczywiście bezrobotny i domaga się od eks-kolegi udziałów w bożonarodzeniowym biznesie choinkowym. W ten sposób panowie są skazani na siebie.
Dalej mamy kolejną komedię romantyczną. Renée Zellweger, wciela się w ambitną pracowniczkę dużej firmy w Miami, która chce odnieść sukces za wszelką cenę. Pewnego razu przez nieuwagę przyjmuje polecenie służbowe tyczące się reorganizacji małego przemysłowego zakładu w mroźnej Minnesocie. To prowadzi do ciągu nieporozumień i… szansy na poznanie mężczyzny swojego życia. Film idealnie naiwny dla par na świąteczne popołudnie.
Pora na świąteczną animację z dość nietypowym, dojrzalszym podejściem do pewnych problemów. Jej bohaterem jest Niko, mały renifer, który jest potomstwem członka legendarnej Powietrznej Eskadry Świętego Mikołaja. Z tego też powodu jest wychowywany przez samotną matkę. Pewnego razu Niko postawia wyruszyć w podróż, by odnaleźć ojca.
Jedna z paru pozycji raczej niezwiązanych ze świątecznym żarem, ale jej nastrój idealnie nadaje się także i na świąteczny okres. W końcu potrawy wigilijne trzeba przygotować, a tu można się czymś zainspirować. Jon Favreau – który jest także reżyserem i scenarzystą projektu – gra pewnego szefa kuchni, który wskutek z konfliktu ze swoim przełożonym rzuca pracę w ekskluzywnej restauracji i otwiera zupełnie nowy projekt, który szybko zyskuje na popularności
Zmieniamy repertuar – i to znacząco, bo na horror. W końcu nieco starsi widzowie mogą mieć ochotę na obejrzenie na święta filmu grozy – a to na CDA również się znajdzie. Zaczyna się niewinnie: 12-letnie Max ma coraz większe problemy z właściwym przeżywaniem Bożego Narodzenia. Pewnej Gwiazdki przestaje wierzyć Mikołaja. Sprowadza to na jego rodzinę niewypowiedziane zagrożenie – okołoświąteczne symbole zamieniają się w śmiertelną pułapkę, a dom nawiedza Krampus – zły duch świąt.
Miejsce trzecie należy do filmu Troya Millera. To familijna historia pewnego muzyka (w tej roli Michael Keaton), który ginie w wypadku samochodowym spiesząc się na święta z rodziną, której dotąd nie poświęcał odpowiednio dużo czasu. W rok później pojawia się w formie…. bałwana.
Na CDA możemy też znaleźć pozycję, której mało kto nie zna. Nie ma ona może bezpośredniego powiązania ze świętami, ale jej magia nadaje się na każde posiedzenie z bliskimi. To wzruszająca opowieść o więzi pomiędzy pewnym profesorem (Richard Gere) a przygarniętym przez niego psem. Więzi, której nie przerwie nawet tragedia.
To chyba pozycje, które z całej listy teoretycznie nie wymagają żadnego tłumaczenia. Prosta historia o tytułowym chłopcu, który raz za razem zostaje bez swojej rodziny i musi w pojedynkę (przynajmniej do pewnego momentu) poradzić sobie z włamywaczami, do dziś w wielu domach jest daniem obowiązkowym na święta. Obie kultowe części znajdziecie na CDA.