Mateusz Żyła – Piekło i metal. Historia zespołu Kat – recenzja książki

W Polsce mamy kila zespołów metalowy, którym należą się pomniki. Niezaprzeczalnym przykładem tego jest zespół KAT, który w latach 80. zrewolucjonizował polski rynek muzyczny. Długa i powykręcana na wszystkie strony historia zespołu wręcz domagała się w końcu jakiejś porządnej biografii. Tutaj przychodzi Mateusz Żyła, będący żywą encyklopedią jeśli chodzi o Kata. Osoba ta fanom zespołu jest dobrze znana. Stworzył wywiad-rzekę z dawnym wokalistą zespołu – Romanem Kostrzewskim (recenzja również na naszej stronie). Jako fan Romana – nieobiektywnie troszkę podszedłem do książki. Była ona stronnicza i pokazywała tylko jeden punkt widzenia. Z Piekło i metal jest inaczej.

Na wstępnie muszę zaznaczyć, że Piekło i metal. Historia zespołu Kat zupełnie inaczej przedstawia historię zespołu, aniżeli zrobił to Głos z ciemności. Mamy tutaj nowe wypowiedzi prawie wszystkich członków (mówię prawie, gdyż jedynie Michał Laksa oraz Piotr Luczyk nie zgodzili się na współtworzenie książki), a także fragmenty ich archiwalnych wywiadów. Daje to nam świeży obraz na historię Kata od początków na Tauzenie oraz do śmierci Romana Kostrzewskiego, a także wydania niesławnej epki The Last Convoy. Nowa książka Żyły w bardzo obiektywny sposób przedstawia nam kłótnie, a także wytyka niezgodności przedstawione w wywiadzie z Kostrzewskim. Przykładowo problemy z dostaniem się na Jarocin w 84 są inaczej przedstawione przez Irka Lotha, a inaczej przez Romana Kostrzewskiego.

Fani archiwalnych zdjęć również nie będą zawiedzeni. Jest sporo zdjęć z bardzo wczesnego okresu zespołu. Nawet z czasu, gdy KAT grał jako kapela instrumentalna. Dodatkowo zobaczymy też sporo starych plakatów, czy też dokumentację koncertów Hanoi Rocks, których Ślązacy supportowali w latach 80. Sporą część fotek udostępniła do książki Anna Saran. Pani Anno, nasz Heavy Metal Świat jest Pani niezwykle wdzięczny! Z innych archiwalnych rzeczy mamy też nieopublikowane wcześniej teksty, które finalnie nie trafiły na żadną płytę/singiel, a także wypowiedzi legend zagranicznego metalu między innymi Fenriza z Darkthrone czy Mortiisa z Emperor.

Dla fanów Kata jest to pozycje wręcz obowiązkowa, gdyż przedstawia zespół na wielu płaszczyznach i nie daje się przechylić w jedną czy drugą stronę. Żyła nad tą publikacją spędził naprawdę sporo czasu, a potwierdza to między innymi 5 stron bibliografii napisanej drobnym druczkiem. Korzystał on z wielu archiwalnych publikacji z magazynów takich jak Teraz Rock, Thrash’Em All czy Gazeta Magnetofonowa. Nie zabrakło również książek pokroju Rzeźpospolita czy Skóra i ćwieki na wieki. Z zapartym tchem i bólem oczu czytałem każdą stronę PDFa, którego przedpremierowo udostępniło mi SQN. Książka naprawdę warta uwagi.


Okładka książki Piekło i metal. Historia zespołu Kat

Autor: Mateusz Żyła
Wydawca: Wydawnictwo SQN 2023
Stron : 640
Ocena: 90/100

Redaktor prowadzący dział Newsy

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?