Pierwsze zderzenie z twórczością Sergio Toppiego to najczęściej oczarowanie jego rysunkami. Trzeba być bowiem barbarzyńcą, żeby chociaż na chwilę nie zawiesić oka na pracach Włocha. Ale tym samym łatwo można zapomnieć o tym, jak sprawnym jest on twórcą opowieści. Toppi żongluje różnymi gatunkami, wśród których znajdziecie baśń, grozę czy folklor. Przy czym to nie mikroskopijne opowieści uderzające w czytelnika niczym grad szybkich, celnych ciosów, a przytrzymujące odbiorcę na dłużej. Ważny jest język, jakim posługuje się autor i tu ukłony w stronę tłumaczki za solidną pracę. Toppi bawi się narracją i stylizacjami, co czyni komiks autentycznym i pozwala zatopić się w opowieści.
W tomie dostajemy jedenaście opowieści porozrzucanych po różnych epokach i lokacjach. Zwykle mam swoich faworytów w każdej antologii, ale tu każda historia jest doskonała. Losowo więc wspomnę o kilku z nich. Krull to opowieść łącząca baśniowy archetyp potwora pożerającego dzieci z jakże realnymi problemami małżeńskimi i zawodowymi. Na szczęście zawsze jest mama, nieprawdaż? Pomniejszy bóg to historia walki nowego ze starym, gdzie śmiertelnik ściera się z bogiem. Może i niezbyt potężnym, ale o nieprzejednanym ego, ale też i wąskich horyzontach. Wyspa Pribiłowa opowiada o masowym mordercy niewinnych stworzeń, którego w ironiczny sposób dosięga zasłużona kara. Grzyby to przewrotna opowieść o ambitnym i żądnym potęgi krasnoludku, znudzonym swą egzystencją, którego życzenie doprowadzi go do wielkości i symbolicznego końca. Wszystkie opowieści są nieoczywiste i potrafią zaskoczyć. A to nie wszystko, co oferuje ten album.
No i wreszcie rysunki, będące dziełami sztuki zamkniętymi w komiksowej estetyce. Sergio Toppi tworzył piórem i doszedł w tym do perfekcji. Trudno w ogóle ująć jego prace w słowach jak „kadr” w komiksowym rozumieniu tego słowa. Od postaci, poprzez budynki i naturę, aż po nadnaturalne motywy – wszystko wyrywa się schematom powieści graficznej i ma własną wartość. Realizm miesza się z tym, co niepojęte. Surowy nadmorski pejzaż staje się nagle oniryczną i szaloną podróżą duchową. Myśliwy szukający wiktuałów dla swej ukochanej spotyka swe bóstwo i przybysza z dalekich stron, za którym również przybył jego bóg. Nie mogę też nie zachwalać pomysłowości autora, nadającej wyszukane formy tam, gdzie inni poszliby na łatwiznę. Zaczarowany świat Toppiego warto pierw przeczytać, a potem jeszcze raz przeglądnąć i podziwiać jego dzieła.
Lost In Time to wydawca stawiający na pozycje atrakcyjne, choć niekoniecznie pochodzące z głównego nurtu, lecz budzące równie duże emocje. Kolekcja Toppi tom 1: Zaczarowany świat to początek pięknego zbioru, gdzie w kolejnych tomach znajdziemy także polskie akcenty. Pierwszy album kojarzy mi się z dokonaniami mistrzów z Brytyjskiej Inwazji i młodego Vertigo. Literackie wysmakowanie i rysunki będące ucieleśnieniem tego, co zwykło się nazywać w komiksie „europejską wrażliwością”. Komiks ten to też znakomity pomost dla tych, którzy kochają klasyczne słowo pisane i nie mogą jeszcze wyczuć bardziej generycznych powieści graficznych. Liczę na szybką premierę kolejnych tomów, bo choć rynek komiksowy ma się dobrze mimo licznych kryzysów, to Sergio Toppi jest kimś wyjątkowym i warto mieć wszystko to, co oznaczone jest jego nazwiskiem.
Tytuł oryginalny: Collected Toppi #1: Enchanted World
Scenariusz: Sergio Toppi
Rysunki: Sergio Toppi
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Wydawca: Wydawnictwo Lost In Time 2022
Liczba stron: 168
Ocena: 90/100