Grób Batmana – recenzja komiksu

Batmana przerabiano już na wiele sposobów. Dokonywały tego całe zastępy twórców – dobrych i kiepskich, legendarnych i nieznanych, artystów i rzemieślników, albo nawet – jak kto woli – wyrobników. Nie ukrywam, że bardzo lubię, kiedy znane nazwiska świata komiksu zabierają się za opowiadanie swojego wycinka historii o jakimś kultowym bohaterze, nawet jeśli miałby to być malutki, niewiele znaczący dla całego mitu o Człowieku-Nietoperzu rozdział, jak w przypadku komiksu Grób Batmana. Kiedy jednak za scenariusz zabiera się Warren Ellis, autor takich hitów jak Transmetropolitan, Authority czy Planetary, możemy liczyć na dzieło co najmniej interesujące.

Zakładam, że Ellisa nie muszę nikomu przedstawiać. Brytyjczyk pracował przy największych gwiazdach Marvela i DC, ale też stworzył sporo komiksów autorskich, które prawie zawsze charakteryzowały dobre dialogi i niebanalne pomysły. Grób Batmana rewolucji w gatunku superbohaterskim nie zrobi, ale w zalewie mniej lub bardziej miałkich współczesnych komiksów o Gacku stanowi może nie tyle powiew świeżości, co niezwykle pożądany powrót do klasyki.

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/grobatmana_p1.jpg

Strona komiksu Grób Batmana

U Ellisa Batman znów jest rasowym detektywem, rozwiązującym zagadki kolejnych tajemniczych zbrodni, podążającym po nitce do kłębka do tajemniczego mordercy, który za cel wziął sobie policję w Gotham oraz wszystkich powiązanych z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości, nawet jeśli byli to tylko hojni filantropi finansujący system. Morderca ma ogromne zasoby i jest zdeterminowany, by dokonać zemsty za śmierć swoich rodziców. W gruncie rzeczy działa jak Bruce Wayne – wszystko podporządkowuje swojej tragedii z dzieciństwa. Ale czy aby na pewno?

Scenarzysta tomu Grób Batmana mocno skupia się na postaciach. Widać to w cudownych scenach, w których Mroczny Rycerz próbuje wcielić się w ofiarę przestępstwa. Widać w genialnie skonstruowanych, cynicznej, sarkastycznej, wręcz brutalnej postaci Alfreda, tak dobrej, że kradnie tu niemal całe show. Wreszcie – choć trochę mniej – widać to w głównym antagoniście, którego nie zapamiętacie pewnie ani z ksywki, ani z wyglądu, ale jest szansa, że jego motywacje zostaną Wam w głowie na dłużej.

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/grobatmana_p2.jpg

Strona komiksu Grób Batmana

Ellis się nie patyczkuje. Chociaż nie ma tu zbyt mrocznego klimatu, a akcja niejednokrotnie dominuje stronę po stronie, zupełnie wypierając dialogi, to mamy tu do czynienia z całkiem sporą dawką brutalności. Rany cięte i kłute, zmiażdżone kości czy wybite zęby są tu na porządku dziennym, zupełnie jak w tych komiksach o Batmanie, na których większość z Was się wychowała. Tych, którzy tęsknią za tym klimatem, pełnym przyziemnych pojedynków ze zwykłymi zakapiorami, twardych charakterów i niespodziewanych zgonów, Grób Batmana z pewnością się spodoba.

Komiks czyta się świetnie, ale też dobrze się go ogląda, a to za sprawą brytyjskiego rysownika (ale i scenarzysty) Bryana Hitcha, który niejednokrotnie pracował już z Ellisem, więc panowie świetnie się rozumieją. Hitch jest specjalistą od dynamicznej filmowej akcji, co wielokrotnie udowadniał już w komiksie superbohaterskim i tutaj robi to ponownie. Sekwencje walk są wyśmienite, a niektóre splash page’e czy kadry z majestatycznie spoglądającym na miasto Batmanem aż chciałoby się powiększyć, wydrukować i powiesić na ścianie.

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/grobatmana_p3.jpg

Strona komiksu Grób Batmana

Wydany w DC Black Label Grób Batmana to nie jest najlepszy komiks z Mrocznym Rycerzem, jaki czytałem. Na pewno nie zmieni gatunku, postrzegania postaci, ba, mógłby nawet spokojnie ukazywać się w regularnym runie Batmana i wniósłby do niego nieco ożywczego powiewu. Chociaż powstał w latach 2019-2021, czyli mamy do czynienia z historią nowożytną, klimatem przeniósł mnie do tych najlepszych opowieści z lat 80. i 90., gdzie najważniejsza była niezłomna siła charakteru i moc drzemiąca w pięściach, a nawet uzbrojony opryszek w ciemnej uliczce mógł okazać się wrogiem na miarę Jokera czy Two-Face’a.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/510/849/510849/1658487320/800.jpg

Okładka komiksu Grób Batmana

Tytuł oryginalny: The Batman’s Grave
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Bryan Hitch
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawca: Egmont 2022
Liczba stron: 296
Ocena: 80/100

 

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?