20. Narzeczony mimo woli (2009), reż. Anne Fletcher
Jesteś sama, a kończy Ci się wiza? Do tego jesteś szefową w dobrze prosperującym wydawnictwie? Te dwa aspekty można ze sobą w prosty sposób połączyć. Wystarczy zmusić swojego asystenta (który, a propos, nienawidzi Cię) do udawania najpierw narzeczonego, a potem męża. Komedia ta, oprócz swojej oczywistej funkcji rozśmieszenia widza, pokazuje co w życiu jest najważniejsze. W pamięci długo pozostają sceny w rodzinnym domu Andrew’a (w tej roli Ryan Reynolds, który znakomicie się spisał), gdzie bryluje przede wszystkim babcia Annie. Dobra zabawa, relaks i świetny humor wyróżniają ten film na tle innych w tym gatunku. (KS)
19. Czego pragną kobiety (2000), reż. Nancy Meyers
Wstyd się przyznać, ale właśnie przy tym filmie poznałem Mela Gibsona po raz pierwszy. Czego pragną kobiety mogłoby się wydawać kolejną głupią komedią romantyczną, ale jest w nim coś, co powoduje, że ogląda się go ze wstydliwą przyjemnością. Może to, że tak zwani samcy alfa mogą poznać świat z damskiej perspektywy? A ta okazuje się czasami dość zaskakująca. Przyjemna i niezobowiązująca propozycja na wspólny seans, który – miejmy nadzieję – spowoduje u Was wzrost humoru na resztę dnia. (MD)
18. Lepiej późno, niż później (2003), reż. Nancy Meyers
Na naszej liście przedstawiającej najlepsze filmy romantyczne nie mogło zabraknąć filmu Lepiej późno niż później, opowiadająego o niekonwencjonalnej miłości między ludźmi w dojrzałym wieku. Autorką scenariusza i reżyserką produkcji jest Nancy Mayers, znana ze stworzenia takich hitów jak Czego pragną kobiety czy Holiday. Ta ciepła komedia romantyczna baw do łez i wzrusza, ale też dotyka nieoczywistych prawd, takich jak życie seksualne osób posuniętych w latach, związek młodszego mężczyzny ze starszą kobietą i smutna świadomość przemijania. Lepiej późno niż później to również wielki popis aktorski Diane Keaton, Jacka Nicholsona i Keanu Reevesa oraz piękna ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera. Inteligentny, ciepły film, który niesie za sobą przyjemny przekaz – starość nie musi być smutna i szara. (AB)
17. Brzydka Prawda (2009), reż. Robert Luketic
Jak to jest naprawdę z tymi dziewczynami i chłopakami? Co zrobić, żeby uwieść faceta i dlaczego wystarczy bić się z koleżanką w kisielu i przedłużyć sobie włosy? Ten bardzo bezpośredni i przezabawny film odpowie Wam na te odwieczne pytania i nie będzie przebierał w słowach. Brzydka Prawda pokazuje, jak to wszystko działa i prawdopodobnie pomoże zrozumieć Wam siebie nawzajem. Katherine Heigl i Gerard Butler jako niezbyt dobrana para bawią na ekranie jak mało kto, a film to naprawdę świetna komedia z pouczającym morałem. Polecamy na długie, zimowe wieczory. (AB)
16. Dobry Rok (2006), reż. Ridley Scott
Nakręcona na podstawie powieści Petera Mayle’a historia opowiada młodym człowieku (Russel Crowe) którego świat obraca się wokół miejskiego zgiełku, krzyku maklerów giełdowych i szelestu banknotów. Pewnego dnia dowiaduje się o śmierci swojego wuja, właściciela francuskiej winnicy na Prowansji. Bohater leci na południe z zamiarem sprzedaży odziedziczonej posiadłości. Na miejsca spotyka się z własną przeszłością oraz z piękną kobietą o imieniu Fanny (olśniewająca Marion Cotillard), z winogronami i z dobrymi, pracowitymi ludźmi z krwi i kości – czyli wszystkim tym, co potrafi zmienić życie człowieka o sto osiemdziesiąt stopni. Piękny, ciepły film na chłodne wieczory, przy którym po prostu nie da się nie uśmiechać. O miłości – do kobiety i do wina. (AB)
15. Słowo na M (2014), reż. Michael Dowse
Film o miłości – ale nie zniechęcajcie się! Słowo na M to film inny niż wszystkie. Opowiada o dwójce przyjaciół (Daniec Radcliffe i Zoe Kazan), którzy decydują się obalić stereotypy na temat przyjaźni damsko-męskiej. Towarzyszy im mnóstwo zabawnych sytuacji, rozmów i przemyśleń, które każą zastanawić się nad tym wszystkim również widzowi. Duet bohaterów magnetyzuje i bawi od pierwszej do ostatniej sceny, a ich przyjaciele (Mackenzie Davis i Adam Driver) to prawdziwe skarbnice wiedzy o związkach i o miłości (takiej nietypowej). Słowo na M to film oryginalny i inteligentny, ale przede wszystkim niezwykle ciepły i mądry. Prastara prawda o tym, że w związku najważniejsza jest przyjaźń podana tu została w odświeżonej formie. Film dla każdego! (AB)
14. Notting Hill (1999), reż. Roger Michell
Uroczy uśmiech Hugh Granta i piękna Julia Roberts. Mezalians przeniesiony na współczesne ekrany prawdopodobnie przeszedł już do klasyki kina. Notting Hill opowiada historię rozwiedzionego właściciela antykwariatu, u którego pewnego dnia pojawia się sławna aktorka. Już sam ten opis wskazuje do jakich komicznych sytuacji może dojść. Urokliwa i zabawna komedia z pewnością przypadnie do gustu każdemu. Fascynuje tu prawie wszystko – począwszy od aktorstwa na najwyższym poziomie, a kończąc na przyjemnej fabule. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich chcących poznać najlepsze filmy romantyczne w historii. (KS)
13. Kocha, lubi, szanuje (2011), reż. Glenn Ficarra, John Requa
Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone – czyli prawdziwa śmietanka towarzyska w obsadzie. Kocha, lubi, szanuje to zabawna, ale przede wszystkim inteligentna komedia. Cal musi rozpocząć nowe życie po tym jak zdradziła go żona, a pomaga mu w tym podrywacz Jacob. Podstawowe wątki miłosne są dobrze skonstruowane i rozwinięte, a nam przywrócą wiarę w prawdziwą miłość. Historia jednej rodziny i jej otoczenia napawa dużym optymizmem i momentami wzrusza. Poza tym – na uwagę zasługuje także pięknie skomponowany soundtrack. (KS
12. Pretty Woman (1990), reż. Garry Marshall
Ten obraz kojarzą chyba wszyscy. Zabawny i poruszający hit, który stał się w swoim czasie przebojem kasowym na całym świecie. Opowieść o biznesmenie Edwardzie, który płaci Vivian za tydzień spędzony u jego boku. Kobieta decyduje się na takie posunięcie bardziej z przymusu wiążącego się z zalegającym komornym. Okazuje się jednak, że coś, co miało być chwilową przygodą, może być czymś znacznie większym. Niesamowicie zabawny i uroczy film, który możecie wykorzystać na wspólny czas. (MD)
11. Duma i Uprzedzenie (2005), reż. Joe Wright
Jedna z nasłynniejszych powieści Jane Austen po raz kolejny przeniesiona na wielkie ekrany. Duma i Uprzedzenie opowiada o trudnej miłości w czasach XIX-wiecznej pruderyjności i sztywnych zasad dotyczących młodych panien na wydaniu. Nie można zapomnieć o najsłynniejszej chyba, serialowej ekranizacji BBC (tej z Colinem Firthem i Jennifer Ehle), ale film jest jej godnym następcą. Zachwyca estetycznym wykonaniem, poruszającą, emocjonalną grą aktorską, muzyką i kostiumami. Za fasadą sztywnych zasad i konwenansów kryje się więcej emocji niż w wielu dzisiejszych filmach o miłości. Na ekranie świetnie prezentują się między innymi Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland czy Rosamund Pike. Pozycja obowiązkowa! (AB)