20. Druga Prawda (1990), reż Barbet Schroeder
Ekranizacja książki Alan M. Dershowitz doczekała się wielu nominacji i wygranych, w tym Oscara oraz Złotego Globu dla najlepszego aktora pierwszoplanowego – Jeremy’ego Ironsa. Aktor wcielił się w Clausa von Bülowa, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa swojej żony, który upiera się, że jest niewinny. Irons udowodnił, że jest naprawdę utalentowany, prezentując bohatera pełnego chłodu, wyrachowania, o wystudiowanej i wyważonej mimice, który z ironią patrzy na świat. Równie fantastyczna jest tu Glen Close. Choć jej postać 80% filmu spędza w stanie wegetatywnym, Close udowodniła, że jest niesamowitą aktorką, świetną ekranową partnerką i z całą pewnością zasłużyła na przyznanego jej za tę rolę Złotego Globa. Jednak ich aktorski majstersztyk na nic by się zdał, gdyby nie świetny scenariusz pozbierany z niejasnych, zawoalowanych dowodów i książkowej historii, który został świetnie przedstawiony na ekranie dzięki Barbet Schroeder. (AM)
19. Lęk pierwotny (1996), reż. Gregory Hoblit
Edward Norton gra tu chłopaka oskarżonego o zamordowanie biskupa. Jego obrony podejmuje się cyniczny prawnik (Richard Gere), który z czasem zaczyna wierzyć w niewinność swojego klienta… Skomplikowany, pełen intryg film, gdzie zobaczycie prawdziwy popis aktorstwa wyżej wymienionych panów i akcję, od której nie będziecie się mogli oderwać. Lęk pierwotny to wspaniałe, sądowe widowisko ze świetną muzyką na deser. (AB)
18. Oskarżeni (1988), reż. Jonathan Kaplan
Oskarżonych warto zobaczyć, chociażby z jednego, prostego powodu: dla świetnej Jodie Foster. Aktorka wciela się tutaj w Sarah Tobias — kobietę z marginesu, która została brutalnie zgwałcona przez trzech mężczyzn w barze. Pomimo że na miejscu było wielu świadków, nikt nie chciał zeznawać, w wyniku czego sprawcom się upiekło. Zdruzgotanej kobiecie postanawia pomóc ambitna pani prokurator Kathryn Murphy (Kelly McGillis). Obie bohaterki to silne kobiety, które walczą o swoje. Ich losy ogląda się z szeroko otwartymi oczami, choć momentami aż kusi odwrócić wzrok. Film szokuje i porusza, a przede wszystkim pokazuje niezwykle istotny i niestety aktualny problem ludzkiej obojętności. (CM)
17. Morderstwo pierwszego stopnia (1995), reż. Marc Rocco
Mocny film inspirowany prawdziwą historią. Drobny złodziejaszek Henri Young (Kevin Bacon) w ramach źle pojętej resocjalizacji zostaje zamknięty w izolatce na 3 lata. W skutek siedzenia w zamkniętej, ciemnej przestrzeni bohater traci rozum i po wyjściu morduje współwięźnia. Jego obrony podejmuje się prawnik (Christian Slater), który widzi w człowieku coś więcej, niż tylko popełniony przez niego czyn. Morderstwo pierwszego stopnia to film niepokojący i nieoczywisty. Zostawia po sobie mnóstwo pytań i nie pozwala zasnąć. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim gra aktorska Bacona, Slatera i demonicznego Gary’ego Oldmana, który zagrał tu okrutnego zastępcę naczelnika więzienia. Jest to jeden z tych filmów, o których trudno zapomnieć. (AB)
16. Mój kuzyn Vinny (1992), reż. Jonathan Lynn
Komedia w takim rankingu, na tak wysokim miejscu? A i owszem, jest to jedna z sytuacji, gdy to całkiem wskazane! Cóż mielibyśmy zrobić, gdy dwójkę studentów oskarżonych o morderstwo sklepikarza, bronić ma niepoprawny adwokat z miałkim doświadczeniem w skórze Joe Pesciego? W dodatku jego narzeczoną gra sama Marisa Tomei? To przezabawna historia z niekonwencjonalnym, inteligentnym humorem i nieco innym podejściem od tego, co zazwyczaj prezentujemy w tym rankingu. Pozycja zdecydowanie do nadrobienia! (SG)
15. Żebro Adama (1949), reż. George Cukor
Klasyczny film z 1949 roku z Katharine Hepburn i Spencerem Tracy. Żebro Adama opowiada o damsko-męskiej sprawie sądowej, w której oskarżycielem jest Adam Bonner (Tracy), a obrońcą jego żona (Hepburn). Komedia zaskakująco dziś aktualna, bawi do łez ciętymi dialogami i lekkim humorem, a równocześnie porusza trudne tematy, takie jak sytuacja kobiet na sali sądowej. Film czaruje blyskotliwym rozwojem akcji i doskonałą grą aktorską. Obowiązkowy do obejrzenia, nie tylko dla sympatyków starego kina. (AB)
14. JFK (1991), reż. Oliver Stone
Zabójstwo Kennedy’ego to jeden z najważniejszych momentów w dziejach Stanów Zjednoczonych. Ten ciekawy temat został niezwykle umiejętnie wykorzystany przez Olivera Stone’a – twórcę, który pokusił się o stworzenie obrazu portretującego walkę prokuratora Jima Garrisona. Starał się on o odkrycie wszystkich tajemnic związanych ze śmiercią prezydenta. Z Kevinem Costnerem, Tommy’m Lee Jonesem i Garym Oldmanem ten film po prostu musiał się udać. Intrygujący temat, świetna obsada, reżyser mający swój pomysł na film – wszystko to sprawiło, że JFK to jedna z lepszych propozycji dla miłośników kina historycznego. (TM)
13. Filadelfia (1993), reż. Jonathan Demme
Wzięty adwokat Andrew Beckett (Tom Hanks) choruje na AIDS. Po rozejściu się informacji o diagnozie Beckett traci pracę i z pomocą adwokata (Denzel Washington) postanawia walczyć drogą sądową o odzyskanie utraconej godności. Filadelfia to kultowy i wielokrotnie nagradzany film, chwytający za serce świetnym aktorstwem i muzyką to jedna z ciekawszych pozycji w naszym zestawieniu. Dotyka ważnych, życiowych prawd i nie pozwala o sobie zapomnieć. Piękny film, przedstawiający walkę o utracone człowieczeństwo, który koniecznie musicie zobaczyć, jeśli interesują Was najlepsze dramaty sądowe i filmy prawnicze. (AB)
12. Sprawa Kramerów (1979), reż. Robert Benton
Kramer vs. Kramer, Hoffman vs. Streep. Wydaje mi się, że zestawienie tych dwóch nazwisk w filmie Roberta Bentona jest wystarczającym powodem, dla którego warto go obejrzeć. Mamy tutaj bowiem do czynienia z aktorskim starciem z prawdziwego zdarzenia. Grany przez Dustina Hoffmana Ted jest egocentrycznym karierowiczem nie zwracającym uwagi na potrzeby swojej żony. Joanna, w którą wciela się Meryl Streep jest zaś niespełnioną żoną poszukującą samorealizacji. Łączy ich jednak miłość do owocu ich związku, syna Billy’ego, o którego opiekę walczyć będą na sali sądowej. Jaki będzie wynik tego starcia? Po czyjej stronie opowie się sąd? Musicie się sami przekonać, a mówię Wam, że naprawdę warto, bo to dzieło, które należy obejrzeć, jeśli chce się poznać najlepsze dramaty sądowe i filmy prawnicze. (DD)
11. Z zimną krwią (1967), reż. Richard Brooks
Z zimną krwią to zapis zdarzeń z 1959 roku, kiedy to dwóch recydywistów podczas napadu brutalnie morduje pewną rodzinę. Ta mocna produkcja oparta jest na książce Trumana Capote i opowiada o przestępcach i ich procesie, zakończonym karą śmierci. Niezwykle emocjonalny film, świetnie dopracowany, z doskonałym scenariuszem, trzyma w napięciu od pierwszej chwili. Dogłębnie analizuje zbrodnię, ludzką psychikę i zachowania, nie oceniając ich – to już zostawia widzowi i na tym polega fenomen tego dzieła. Wielokrotnie nagradzany, ale i kontrowersyjny film to pozycja obowiązkowa w naszym zestawieniu. (AB)
Szukam filmu,starego,zamordowane dziecko, oskarżony czarnoskóry,matka zwraca się o pomoc do znanego, białego prawnika, chłopak zostaje uniewinniony,ale obrońca dochodzi do tego, że był winny
Przychodzi mi na myśl tytuł „W słusznej sprawie”. Film z Seanem Connery z 1995 roku. Podobna fabuła.
Tak, to ten film „W słusznej sprawie”. potem wychodzi że oskarżony chłopak ukartował zaangażowanie tego dokładnie adwokata, żeby zemścić sie na jego żonie… Genialny film…