TOP 30 – Filmy na rozkminę, które dają do myślenia!

10. Zaginiona dziewczyna (2014), reż. David Fincher

Czy znamy tak naprawdę ludzi, z którymi żyjemy? Czy codzienne kłamstwo może stać się rutyną? David Fincher w tym filmie buduje fabułę utkaną z tajemnic. Największą zagadką pozostaje oczywiście Amy Dunne (świetna Rosamund Pike), która staje się centrum Zaginionej dziewczyny. Bohaterka pewnego dnia znika, a jej mąż dowiaduje się coraz więcej zaskakujących informacji na jej temat… Mroczność filmu polega na uświadomieniu sobie, że codzienność może być tylko tanią przykrywką przerażającej prawdy. Dynamiczność produkcji Finchera bardzo dobrze balansuje pomiędzy Amy, a Nickiem, a widzowie ze strachem czekają na spotkanie dwójki właściwie obcych sobie ludzi. (K. Skrzynecka)

Fot. kadr z filmu Zaginiona dziewczyna


9. Efekt motyla (2004), reż.  J. Mackye Gruber, Eric Bress

Czy istnieje przeznaczenie? Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy zmienili przeszłość w jej najbardziej znaczącym momencie? To jeden z najbardziej udanych filmów z udziałem Ashtona Kutchera. Wciela się w nim w młodego mężczyznę, który podróżuje w czasie i zmieniając przeszłość całkowicie miesza w swojej przyszłości. Rzecz w tym, że konsekwencje zmiany jednego czynu nigdy nie są do końca pozytywne. Film doczekał się dwóch kontynuacji, ale dla Waszego dobra podpowiem byście po nie nie sięgali. (D. Stankiewicz)

Fot. kadr z filmu Efekt motyla


8. Szósty zmysł (1999), reż. M. Night Shyamalan

Czy każdy dar jest błogosławieństwem? Co z tymi, którzy już odeszli? Główny bohater, 8-letni Cole, widzi osoby zmarłe. W zrozumieniu i zapoznaniu się z darem pomaga mu psycholog dr Malcolm, który stara się zapomnieć o śmierci swojego byłego pacjenta. Scenariusz filmu jest oryginalny i dzięki temu od początku do końca wstrzymujemy oddech. Wyjątkowe kreacje aktorskie pozwalają uwiarygodnić interesująca historię. Świetnie funkcjonuje element zaskoczenia, bo właściwie nie wiemy co się wydarzy. I te zakończenie… Szósty zmysł to nie tylko napięta, wyjątkowa atmosfera, ale również emocjonalne oddziaływanie na widza i zmuszanie go do przemyśleń. (K. Skrzynecka)

Fot. kadr z filmu Szósty zmysł


7. Gra (1997), reż. David Fincher

Jak bardzo można nagiąć granice rzeczywistości? Jak bardzo można oszukać ludzki umysł? Michael Douglas i Sean Penn w rewelacyjnym thrillerze w reżyserii Davida Finchera. Trzyma za gardło, oszukuje, podrzuca mylne tropy. Główny bohater w dzień swoich 48. urodzin daje się w manewrować w rozgrywkę, która może kosztować go życie. Nieoczywisty twist finałowy pozostawia widza ze szczęką na podłodze. Jeden z tych filmów, które największe wrażenie pozostawia po pierwszym seansie, ale warto go sobie powtórzyć by zdać sobie sprawę jak zgrabnie jest skonstruowany. (D. Stankiewicz)

Fot. kadr z filmu Gra


6. Labirynt (2013), reż.  Denis Villeneuve

Jak bardzo pozory mylą? Ponownie mroczny świat Denisa Villeneuve ilustruje nam tak gęstą atmosferę, że można ją kroić nożem. Fabuła skupia się na śledztwie w sprawie porwania dwóch małych dziewczynek. Detektyw Loki staje przed nie lada wyzwaniem, bo rozwiązanie zagadki staje się coraz bardziej mroczne i skomplikowane. Film trwa prawie dwie i pół godziny, ale czas mija bardzo szybko dzięki dobrze dopracowanym szczegółom w praktycznie każdej scenie. Fałszywe tropy nie powodują irytacji, a wzmacniają tylko chęć poznania prawdy. Mroczne dzieło reżysera przeraża swoją naturalnością i prawdziwością. Takie porwanie może zdarzyć się zwykłego dnia, w każdym miejscu…(K. Skrzynecka)

Fot. kadr z filmu Labirynt


5. Infiltracja (2006) reż. Martin Scorsese

Jak naprawdę wygląda życie w policji? Czy warto poświęcać się pracy? Jak wygląda śmiertelnie poważny konflikt między dwójką bohaterów? Infiltracja dzięki swojej dynamicznej akcji dostarcza dużej dawki adrenaliny. Słodko – gorzka skomplikowana historia wciąga i jest znakomitym kinem gangsterskim. W tym filmie istotną funkcję pełnią szczegóły. Scorsese zaskakuje także zaskoczeniem, które naprawdę szokuje. Znajdziemy tu wiele aktorskich indywidualności, które w sumie dają porządny popis aktorski. Błyskotliwe dialogi zachwycają i ciągną akcję do przodu. Infiltracja to dzieło obowiązkowe dla fanów thrillerów o gęstym klimacie! (K. Skrzynecka)

Fot. kadr z filmu Infiltracja


4.Wyspa tajemnic (2010), reż. Martin Scorsese

Jakie tajemnice może skrywać jedna wyspa? Czy rzeczywistość jest tak naprawdę grą pozorów? Jak poradzić sobie z cierpieniem po stracie ukochanej osoby? Czym jest zniewolenie? Na te i z tuzin innych pytań próbuje odpowiedzieć Wyspa tajemnic. Film Martina Scorsese to stosunkowo młoda produkcja, która właściwie zapisała się już na kartach historii filmografii. Akcja osadzona została w trakcie zimnej wojny, co tylko dodaje smaczku całej opowieści. Ważne i interesujące są również wątki związane z obozem koncentracyjnym w Dachau.  Zachwycająca jest konstrukcja tego kryminału, który powoli, ale dostatecznie wciągająco i momentami wzbudzając strach prowadzi nas do finału, będącego największą zagadką w historii kina. Jak interpretować tak tajemnicze zakończenie? To również kolejna kwestia do przemyślenia. (K. Skrzynecka)

Fot: kadr z filmu Wyspa tajemnic


3. Incepcja (2008), reż. Christopher Nolan

Czym jest złudzenie? Czym jest sen? Jak można wykreować nierealny świat? Christopher Nolan w filmie Incepcja zabiera nas w podróż po sennej iluzji. Bohaterowie planują skok wszech czasów, czyli włamanie do ludzkiej podświadomości. Czy uda im się? Dom Cobb wydaje się być idealnie przygotowany na tą trudną misję, ale problemem stają się jego prywatne wizje senne ze zmarłą żoną. Incepcja gwarantuje znakomitą zabawę i zmusza do całkowitej koncentracji, ponieważ my, jako widzowie, także musimy rozróżniać fikcję, a rzeczywistość. To również świetny przykład filmu o studium snu, które odkryje przed nami na pewno nie wszystkie swoje sekrety. (K. Skrzynecka)

Fot. materiały prasowe


2. Podziemny krąg (1999), reż. David Fincher

Jak uciec od schematu? To dobre pytanie, a odpowiedź powinien znaleźć każdy z nas. Czym jest wolność i jak ją odnaleźć? Podziemny krąg opowiada historię dwójki znudzonych mężczyzn, którzy zakładają klub z walkami na gołe pięści. Ogromne emocje na ekranie można zobaczyć w szczególności tam. Między bohaterami czuć prawdziwą chemię i widać, że szukają oni prawdziwego wyzwolenia. Film dosłownie wbija w fotel i zachwyca swoją niebanalną historią. Bohaterowie są oryginalni i wyraziści, idealnie sportretowani przez granych przez siebie aktorów. Dzieło Finchera to arcydzieło przemysłu filmowego i pozycja obowiązkowa na liście każdego kinomana. (K. Skrzynecka)

Fot. Kadr z filmu Podziemny krąg


1. Siedem (1995), reż. David Fincher

I oto nasz zwycięzca, kolejny film znakomitego reżysera Davida Finchera. Poszukiwane są tu odpowiedzi na pytania: Jak głęboka jest ludzka podświadomość? Czym kieruje się seryjny morderca? Czym jest zło? Jak ważna jest religia w życiu człowieka? Jak bardzo zepsute jest społeczeństwo? Wszystkie te egzystencjalne kwestie połączone są z niepowtarzalnym, mrocznym klimatem filmu i wręcz idealną grą aktorską. Występują tu takie gwiazdy jak Brad Pitt, Morgan Freeman i Kevin Spacey, którzy ocierają się o perfekcję. Siedem krok po kroku zabiera nas w świat zepsucia i nieprzewidywalnej brutalności. Film pozostawia nas nie tylko z ciarami na plecach, ale i głową pełną myśli na długie godziny. (K. Skrzynecka)

Fot: kadr z filmu Siedem


Ranking sporządzili:

Dominik Stankiewicz

Agnieszka Bar

Katarzyna Skrzynecka

Dawid Wajda

Stały współpracownik

Bloger i dziennikarz. Koncertuje więcej niż wypada. Lubi jeździć na konwenty. Recenzuje i pisze artykuły o popkulturze od ponad 5 lat. Założyciel bloga Zryta Bania Stanleya i fanpage Filmy, Które Ryją Banie Zbyt Mocno. Metaluch i irytujący "śmieszek".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Radek Folta pisze:

Dwa filmy Cronenberga – Videodrome i eXistenZ; 2001: Odyseja kosmiczna Kubricka; Zeszłego lata w Mrienbadzie; Zawód: reporter; Głowa do wycierania.
Historia filmu nie zaczęła się dwadzieścia lat temu 😉

Angelika Borucka pisze:

Ubóstwiam eXistenZ ♥

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?