TOP 20 – Seriale oparte na faktach!

10. American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona (2016)

Ryan Murphy udowodnił już, że jest królem antologii. Każdy jego kolejny pomysł to prawdziwa perełka tego gatunku. Pierwsza odsłona American Crime Story tylko to potwierdza. Cała Ameryka żyła procesem O.J. Simpsona, oskarżonego o zamordowanie swojej żony. Murphy za sprawą fantastycznie skompletowanej obsady (Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, John Travolta, Sterling K. Brown, David Schwimmer, Courtney B. Vance) oraz budującego napięcie scenariusza oddał wszystkie emocje, które targały, zarówno społeczeństwem, jak i bohaterami. Dodatkowo, poruszył takie tematy, jak problemy na tle rasowym, nierówne traktowanie kobiet i przemoc wobec nich. Dwa kolejne sezony antologii również trzymają klasę, jednak raczej nie równają się z pierwszą.

American Crime Story

Kadr z serialu American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona


9. Generation Kill: Czas wojny (2008)

Perełka od twórcy Prawa ulicy, Davida Simona. 7-odcinkowy mini-serial wyprodukowany przez stację HBO jest on ekranizacją dokumentalnej książki Evana Wrighta i opowiada historię specjalnego oddziału marines, który w marcu 2003 roku – na krótko przed inwazją na Irak – działał na terenie wroga przygotowując grunt dla nadciągających wojsk. Zasadniczo ten sam poziom, co Kompania braci. Prawdziwy, pełnokrwisty serial wojenny bez upiększania.

GK

Kadr z serialu Generation Kill: Czas wojny


8. Stranger Things (2016-)

Wyjątkowo musieliśmy nieco strącić w rankingu ten znakomity serial, jako że samo „oparcie na faktach” jest dość luźne – ale wiele tam nawiązań do kontrowersyjnych eksperymentów, jakie w swoim czasie Amerykanie przeprowadzali. To słynne dzieło Netflixa przenosi nas do lat 80., kiedy nie było telefonów komórkowych, a filmy oglądano na kasetach VHS. Dzieci uciekały z domu, jeździły rowerem, grały w popularne RPG. Tak też rozpoczyna się ta historia. Po spotkaniu z kolegami, młody Will znika, a w miasteczku pojawia się dziwna dziewczynka. Stranger Things to pochwała w kierunku magicznych lat 80. Zadbano tu o każdy szczegół, a w odcinkach pełno jest easter eggów. Scenariusz napisano w taki sposób, aby stopniowo angażował widza i ten nie mógł przerwać oglądania. Aktorsko jest jeszcze lepiej niż fabularnie. Winona Ryder zachwyca, a towarzyszące jej dzieciaki to prawdziwe gwiazdy serialu.

Stranger Things

Fot. Materiały prasowe


7. Kompania braci (2001)

Kompania Braci to oparta na książce Stephena Ambrose’a o tym samym tytule opowieść o losach Kompanii E 506 pułku piechoty spadochronowej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych, a zarazem prawdziwa historia o dramatach na polu walki, o bohaterstwie i przyjaźni. Ten miniserial wyreżyserował Tom Hanks w parze ze Stevenem Spielbergiem. Z czysto ludzkiego punktu widzenia pokazuje okrucieństwo wojny, a gra aktorska, muzyka i fabuła przeplatana opowieściami żyjących jeszcze żołnierzy nieraz ściśnie Was za gardło. Kompania Braci stanowi mocną lekcję historii, a zarazem piękny hołd złożony poległym. Pozycja obowiązkowa!

Kompania

Kadr z serialu Kompania braci


6. Rzym (2005-2007)

Ta pozycja znajdowałaby się zapewne wyżej, gdyby sezon drugi nie był dość niezręcznie skróconą wersją planowanych wcześniej kilku serii. Niemniej jednak wciąż pozostaje genialny 1. sezon, który ustalił nowe standardy dla gatunku. Rzymskie ulice tutaj to gigantyczna hybryda slumsów i dzielnic dla bogaczy – wszystko przesiąknięte w mniejszym lub większym stopniu korupcją i zepsuciem. Godny uwagi jest zabieg wplatania w wątki historyczne dwójkę głównych bohaterów – rzymskich żołnierzy brawurowo zagranych przez Kevina McKidda i Raya Stevensona. No i jest jeszcze Ciaran Hinds, prawdopodobnie najlepiej odegrany Juliusz Cezar.


5. Z Archiwum X (1993-2002, 2016-)

Niewiele rzeczy z dzieciństwa, które budziły mój niepokój, robi to do dziś. Jedną z nich jest intro serialu Z Archiwum X. Teorie spiskowe zawsze mnie fascynowały, ale i nieco śmieszyły, lecz jestem pewien, że gdyby agent Fox Mulder był ich autorem, zacząłbym wierzyć, iż zawierają w sobie coś więcej niż ledwie ziarno prawdy. Agent FBI nie wydawał się fascynatem ideologii sugerującej brak piątej klepki, a kimś, kto może wiedzieć coś, co faktycznie może mieć akta w tytułowym archiwum. Kultowy plakat z latającym spodkiem i napisem „I WANT TO BELIEVE” i dziwaczny dialog pomiędzy dwoma skrajnie różnymi osobowościami już od pierwszego odcinka przykuł mnie do ekranu telewizora. I choć nie zawsze satysfakcjonowały rozwiązania fabularne i roszady wśród bohaterów, to powrót w roku 2016 niezmiernie mnie ucieszył. Żonglerka mnóstwem poszlak złożonych z faktycznych danych, którymi inspirowali się twórcy, bez większych problemów pozwalają nam zaliczyć tę kultową serię do naszej listy.

Z Archiwum X

Fot. Materiały prasowe


4. Narcos (2015-)

Ten hit Netflixa zachwycił wielu!. Narcos opowiada historię Pablo Escobara, czyli jednego z największych baronów narkotykowych, jakich nosił ten świat. Pierwszy sezon skupia się na dziesięciu latach z jego życia, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak wyglądał jego start, bycie na szczycie oraz początek końca przestępczej kariery. Każdy kolejny odcinek wprowadza nas coraz bardziej w świat narkotyków, pieniędzy, pościgów, śmierci oraz rodziny i miłości. Ciekawie przedstawiona jest sama postać Pablo Escobara, do której z czasem widz zaczyna pałać sympatią. Jego brutalność została zestawiona z troską o rodzinę. Widzimy go, jako człowieka, dla którego bezpieczeństwo bliskich jest najważniejsze. Jest też mężczyzną szalenie trzymającym się zasad. Z drugiej strony widzimy, jak łatwo przychodziło mu zlecanie kolejnych morderstw. Narcos świetnie wprowadza nas też w świat korupcji, polityki oraz problemów społecznych, z jakimi zmagała się Kolumbia.

Narcos

Fot. Materiały prasowe


3. The Crown  (2016-)

Ten najdroższy jak dotąd serial Netflixa opowiada niezwykłą historię królowej Elżbiety II. Produkcja jest elegancka, niezwykle wciągająca i brytyjska do szpiku kości (w najlepszym tego słowa znaczeniu!). Historia tej najdłużej panującej królowej jest pełna fascynujących historii, intryg i zwrotów akcji, które dotyczą nie tylko monarchini, ale też czasów, w jakich panuje. To wielka sztuka przedstawić politykę w tak wciągający i lekki sposób, a twórcom The Crown udało się to znakomicie.

The Girl in the Spider's Web

Fot. kadr z serialu The Crown


2. Orange is the new Black  (2013-)

Stworzona przez Jenji Kohan dramedy, z powodzeniem porusza trudne tematy i robi to w sposób szalenie przystępny. Trafiamy więc do więzienia, w którym znajdziemy przekrój społeczny Ameryki. Orange is the New Black łączy ze sobą różne wyznania, kolory skóry, pochodzenie, status społeczny, porusza temat seksualności, tożsamości płciowej i rasizmu. Nie ma w tej chwili innego, tak zróżnicowanego serialu. Podczas gdy, inne produkcje tego typu, tracą z każdym sezonem, ten zyskuje. Ostatnia odsłona historii więźniarek z Litchfield jeszcze wyżej podniosła poprzeczkę dla innych seriali. W Orange is the New Black można znaleźć wszystko – dobry humor i dramat. Wszystkie postaci są napisane genialnie i rozwijają się razem z prezentowaną historią. Oczywiście oparcie na faktach jest tutaj dosyć luźne, jednak mimo wszystko same podstawy bazują na bestsellerowych wspomnieniach spisanych przez Piper Kerman.

Fot: Materiały prasowe


1. Deadwood (2004-)

Western z prawdziwego zdarzenia, który wydaje się naprawdę autentyczny i wykreowany z jak największym przywiązaniem do szczegółów. Tutaj Dziki Zachód jest surowy, brutalny i nie wybacza, nic nie jest koloryzowane ani spłycane. Podczas oglądania Deadwood widz wczuwa się w ten surowy klimat i z każdym odcinkiem chce go więcej. Dialogi, kostiumy, postacie i scenografia są mistrzowskie, na myśl przywołują klasyki Clinta Eastwooda. Deadwood to wyjęta spod prawa osada na dzikim zachodzie, któa roi się od poszukiwaczy złota i rewolwerowców. Przybywają tam Bill Hickok i Seth Buloock, którzy nie spotykają tam nic oprócz problemów…

Deadwood

Fot. Materiały prasowe HBO


Ranking przygotowali:

Agnieszka Bar

Szymon Góraj

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?