Listę otwiera hit tegorocznej wiosny. Terror zgłębia tajemniczą sprawę zaginięcia dwóch brytyjski okrętów, które w roku 1848 wyruszyły na niebezpieczną wyprawę w głąb Oceanu Arktycznego celem odkrycia drogi morskiej do wschodniej części Azji. Dowodzone przez trójkę oficerów – Sir Johna Franklina (Ciaran Hinds), Francis Crozier (Jared Harris) oraz Jamesa Fitzjamesa (Tobias Menzies) – Terror i Erebus, uważane za dwa najpotężniejsze statki ówczesnego świata, zostają uwięzione w okowach lodu. Załoga dumy brytyjskiej floty musi sobie poradzić w wykańczającą niską temperaturą, własnymi wątpliwościami, a także coraz częściej ich napadającą niezidentyfikowaną ogromną bestią. Choć serial po drodze wpada na kilka mielizn, nadal stanowi bardzo porządną pozycję.
W tym z kolei serialu poznajemy Grace Marks, mieszkającą w Górnej Kanadzie młodą ubogą służącą o irlandzkich korzeniach. W 1843 r. oskarżono ją wraz ze stajennym o brutalne zabójstwo ich wspólnego chlebodawcy Thomasa Kinneara oraz jego gospodyni Nancy Montgomery. Stajennego ostatecznie powieszono, natomiast Grace skazano na dożywocie. Ze względu na jej rzekomy udział w sensacyjnym podwójnym morderstwie osadzona szybko stała się najbardziej tajemniczą i fascynującą kobietą w Kanadzie lat 40. XIX wieku. Poznajemy z jej perspektywy poprzednie lata życia kobiety.
Historia młodej kobiety, która powraca siedem lat po zniknięciu z domu. Ma teraz jednak tajemnicze zdolności i rekrutuje pięcioro nieznajomych do pewnej tajnej misji. Brzmi jak totalnie zmyślona historia? Być może, co nie zmienia faktu, że oparto ją na opowieści o kobiecie, która rzekomo przeżyła śmierć kliniczną.
Trochę niedoceniony świetny kryminał z Paulem Bathanym i Samem Worthingtonem. Etymologią podtytułu jest kryptonim UNABOM (UNiversity and Airline BOMbings), który FBI nadało nazwie sprawy dotyczącej schwytania Teda Kaczynskiego – bezwzględnego terrorysty, który przez ponad 20 lat siał postrach swoimi bombowymi atakami wymierzonymi w środowisko akademickie i linie lotnicze.
U nas jest to dość mało znany serial, a szkoda. Zdecydowanie jeden z najtrudniejszych do przedstawienia tematów, jeżeli chodzi o XX-wieczną paletę. Historia powstania bomby atomowej to mocna rzecz z ogromnym potencjałem, który tutaj został niemal w pełni wykorzystany. Dobre, błyskotliwe dialogi, ciekawe postaci i naprawdę porządna muzyka, a nade wszystko trzymająca w napięciu dramaturgia – to możemy Wam zapewnić.
Netflix to prawdziwa kopalnia filmów dokumentalnych. Nie dziwi więc fakt, że postawiono na taki też serial. Po sukcesie, jakim okazał się Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta, dostaliśmy napakowany szczegółami Making a Murderer. Tym razem jednak, nie śledziliśmy poczynań kogoś, kto unikał kary za popełnione przestępstwa, ale historię człowieka, który niesłusznie spędził w więzieniu aż 18 lat. Zebranie materiału zajęło Laurze Ricciardi i Moirze Demos aż 10 lat. Głównym bohaterem Making a Murderer jest Steven Avery, który niesłusznie został skazany za napaść na tle seksualnym. Po dwóch latach na wolności oskarżono go o morderstwo. Serial jest napakowany szczegółami ze śledztwa oraz późniejszego procesu Stevena oraz jego siostrzeńca Brendana. Można zarzucić mu brak obiektywizmu, ale nie zmienia to faktu, że Making a Murderer ogląda się z zapartym tchem, niczym thriller z najwyższej półki.
Kolejna świetna pozycja prosto od Davida Simona. Akcja serialu toczy się w latach osiemdziesiątych w USA. W Yonkers, położonym w stanie Nowy Jork średniej wielkości mieście, stanowisko burmistrza obejmuje młody Nick Wasicsko. Od początku kadencji staje przed trudnym zadaniem. W związku z orzeczeniem sądu federalnego miasto jest zmuszone zbudować tanie mieszkania komunalne w dzielnicy zamieszkałej przez zamożne białe rodziny. Ta decyzja jest przyczyną wielu niepokojów i eskalacji przemocy na tle rasowym. Kolejne decyzje młodego burmistrza spotykają się z ogromnym protestem.
Niesamowicie klimatyczna i znakomicie napisana saga o wikingach bawi się wydarzeniami historycznymi, w umiejętny sposób mieszając fakty z fikcją i dając przy tym masę rozrywki. Aktorstwo w zdecydowanej większości stoi na bardzo wysokim poziomie, odwzorowanie realiów to najwyższa klasa, a dodatkowym smaczkiem są liczne nawiązania do skandynawskich mitów i ścierających się z nimi chrześcijańskich wierzeń. Historie bohaterów częściowo oparte są na prawdziwych wydarzeniach, jednak w dużej mierze historyczne fakty są ze sobą wymieszane, co daje wiele ciekawych tropów. Wielka szkoda, że nie możemy za bardzo liczyć całości bez najnowszych sezonów…
Serial twórców Kompani Braci to emocjonujący oraz niezwykle potężny miniserial dostarczający nam niezwykle autentyczny obraz II wojny światowej. Zadbano o odpowiadające realiom pojazdy, bronie, kostiumy i oczywiście scenografię, a tam, gdzie nie można było tradycyjnymi sposobami wypełnić dziur, użyto dobrych animacji komputerowych. Każdy odcinek wygląda jak krótki film dokumentalny, jest krwawo i autentycznie. Produkcja opowiada prawdziwe historie trzech żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, walczących z imperium japońskim podczas II wojny światowej.
Wyjątkowość tego serialu bazuje przede wszystkim na odbrązowieniu hołubionego w kinie i telewizji wizerunku psychopaty jako wielkiej, wybitnej osobowości z ciekawymi przemyśleniami na wzór chociażby Hannibala Lectera. Mindhunter podkreśla odrębność owych indywiduów, ale raczej jako w najlepszym razie biednych, chorych wyrzutków społeczeństwa. Zero koloryzowania, po prostu historia agentów FBI, którzy decydują się wejść głębiej w psychikę tego rodzaju morderców, co w opowiadanym okresie było absolutną nowością. Ostatecznym argumentem jest chyba wreszcie to, że kilka odcinków reżyseruje sam David Fincher, a całokształ serialu ewidentnie ma znamiona jego mistrzowskiej ręki. Dlatego właśnie choć dopiero mieliśmy jeden sezon, ląduje on tak wysoko na liście.