Zanim moda na filmy z dzieciakami w otoczce science fiction i horroru wróciła na dobre do łask widzów za sprawą Stranger Things, J.J. Abrams wyreżyserował Super 8. Historia dzieciaków z małego miasteczka, w którym grasuje kosmita, ma wszystkie cechy typowe dla tego typu produkcji. Udane kino z dużą dozą nostalgii. (KW)
Po ośmiu latach od premiery pierwszego Cloverfielda, fani w końcu doczekali się kontynuacji, która… Nie za wiele miała wspólnego z pierwszą częścią i wielkim potworem atakującym Nowy Jork. Nie przeszkodziło to jej jednak w byciu piekielnie dobrym thrillerem w elementami sci-fi. John Goodman gra jedną ze swoich najlepszych ról, a Mary Elizabeth Winstead nie odstępuje mu kroku. (KW)
Louis de Funes i komedie, w których występował, raczej nie dotykały tematu istot pozaziemskich. No, z wyjątkiem dwóch – Żandarma i kosmitów oraz Kapuśniaczka właśnie. Te francuskie filmy bardzo często były puszczane w naszej rodzimej telewizji, przez co stały się bardzo znane, ale także i kultowe. Fabuła Kapuśniaczka? Dwóch staruszków odwiedza kosmita lubujący się w domowej roboty kapuśniaku. Trzeba dodawać coś więcej? (KW)
Ekranizacja Historii twojego życia Teda Chianga, fenomenalnego dzieła sci-fi, które było uważane za niemożliwe na przełożenie na srebrny ekran. Zabrał się jednak za to Denis Villeneuve, reżyser, który nie boi się wyzwań ani realizacji trudnych w odbiorze produkcji – patrz Sicario. Choć historia jest tu skomplikowana i zbudowana w specyficzny sposób reżyser przenosi ją bardzo wiernie, co ostatecznie dało świetny efekt, a my mogliśmy obejrzeć sci-fi, który w końcu daje coś więcej niż tylko efekty specjalne – chodź aspekty techniczne również są tu na najwyższym poziomie. Film został wyróżniony aż 8 nominacjami do Oscarów, w tym za najlepszy film, z czego zdobył jedną statuetkę za najlepszy montaż dźwięku. (MC)
Mimo obsady obfitującej w naprawdę wielkie nazwiska (Nicholson, Close, Brosnan), duża część widzów nie uważa, aby był to udany film Burtona. Ciężko jednak powiedzieć, że Marsjanie nie mają w sobie czegoś wyjątkowego. Duża dawka specyficznego humoru i świetne aktorstwo, sprawiają, że mimo wszystko jest to produkcja warta uwagi. (KW)
Jeden z klasyków horroru, science-fiction oraz gore. Absolutnie genialny klimat i zakończenie, będące w ścisłym topie – po 36 latach od premiery, wciąż się o nim dyskutuje! Akcja filmu ma miejsce na Alasce, gdzie niegdyś rozbił się statek kosmiczny. Obcy, przebudzony ze snu przez grupę naukowców i potrafiący przybierać różne kształty, zaczyna zabijać… (KW)
Dystrykt 9 to jeden z pierwszych większych filmów Neilla Blomkampa, który fantastycznie czuje się w gatunku sci-fi, gdyż w kolejnych latach dał nam m.in. Elizjum czy Chappie. Ale to właśnie Dystrykt 9 okazał się jego najlepszym filmem. Sam pomysł na tę niecodzienną fabułę zrodził się kilka lat wcześnie, gdy Blomkamp stworzył film krótkometrażowy pt. Alive in Joburg i to właśnie jego rozbudowaną wersję zobaczyliśmy w 2009 roku. Historia tu ukazana opowiada o obcych, którzy przed 28 laty przybyli na Ziemię, a dokładnie do Johannesburga w RPA, lecz bez żadnego celu w stylu eksterminacji ludzkości czy coś. Zostają więc umieszczeni w specjalnie przygotowanej dla nich dzielnicy nazwanej Dystrykt 9. Obszar ten szybko przeradza się w slamsy, a ludzie coraz częściej wchodzą w konflikt z krewetkami – tak nazwano obcych. W filmie poruszane są trudne tematy w stylu dyskryminacji rasowej i złego traktowania, jakby nie patrzeć, imigrantów. Ciekawa jest również forma produkcji, ponieważ zastosowano tu formę paradokumentu, dzięki czemu film zyskuje na wiarygodności. (MC)
Pomimo jako takiego uznania, wydaje się, że obraz ten nie otrzymał należnej mu sprawiedliwości. Roy Neary ma za zadanie zbadać przyczyny zakłóceń energetycznych na znacznym obszarze stanu Indiana. Gdy zjawia się na miejscu, jego furgonetka zostaje nagle oświetlona intensywnym światłem i wpada w turbulencję. Świadkiem dziwnego zjawiska jest także Jillian Guiler, matka zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach chłopca. Roya prześladuje myśl o niezidentyfikowanych obiektach latających, pragnie poznać prawdę. Świetna, pełna niedowiedzeń i zwrotów akcji opowieść dla fanów gatunku i nie tylko. (AB)
Kevin Spacey ostatnimi czasy był jednym z najpopularniejszych aktorów i to niestety nie z w powodu sukcesów zawodowych. A szkoda, bo ma on się czym pochwalić. Jedną z jego najlepszych ról jest Prot z K- Paxa. To pacjent szpitala psychiatrycznego, podającego się za przybysza z tytułowej planety, znacznie jednak różniący się od reszty rekonwalescentów. Mężczyzna zachowuje się dość rzeczowo i w ten sam sposób wypowiada się na temat swego pochodzenia. Ponadto pozytywnie wpływa na innych pacjentów, a nawet kadrę lekarską. Prot to osobnik niewątpliwie nieodgadniony i niejednoznaczny- wszak nawet zakończenie nie mówi jasno, czy był człowiekiem cierpiącym na chorobę psychiczną, czy ja twierdził kosmitą, zaś książka i jej kontynuacje dorzucają do tygla niejasności. (TD)
Ta wzruszająca opowieść o przyjaźni małego chłopca z przybyszem z kosmosu po dziś dzień podbija serca dorosłych i dzieci na całym świecie. Jest to nie tylko jeden z lepszych filmów Spielberga, ale produkcja uznawana za jedną z wielu ważniejszych pozycji w kinematografii w ogóle. Świetna grafika (pamiętajcie, że film ma ponad 30 lat!), muzyka, gra aktorska i scenografia, a scena ze skokiem na rowerku w świetle księżyca zasłużenie przeszła już do historii kina. (AB)
Ranking przygotowali:
Agnieszka Bar
Tomasz Drozdowski
Krzysztof Wdowik
Mateusz Chrzczonowski
Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe TriStar Pictures
A gdzie Predator i seria o Obcym?
Dokładnie. Ranking powinien uwzględnić podtyp sci-fi np. Komedia o obcych, horror lub dramat
Kadr z filmu bliskie spotkanie trzeciego stopnia to bład. Kadr pochodzi z filmu Oni żyją.
najlepszy to jest Communion 1989 !!!!!
dark skies, czwarty stopień, objective, alien abduction