To klasyczna familijna propozycja w piłkarskim klimacie. Drogi tato, zrób popcorn i nachosy, a Twoja najmłodsza pociecha nie zapomni tej wspólnego filmowego wieczoru. Genialny komik Phil Weston postanawia trenować drużynę swojego syna i zdobyć z nią mistrzostwo. Z kolei jego największym rywalem jest Buck, który nie zaznał jeszcze porażki. Mistrzostwa świata to najlepszy pretekst, aby przypomnieć sobie tą humorystyczną opowieść. (D. Wajda)
Okej, przyznaję – nie jest to pozycja dla wszystkich. Zdecydowanie nadaje się dla najmłodszych widzów i tych, którzy mają bzika na punkcie psów i piłki nożnej. Co ciekawe, Pies na gole to już trzecia odsłona serii o psie-sportowcu i nie ostatnia. Buddy grał także w kosza, bejsbol, rugby oraz siatkówkę. (K. Wdowik)
Film opowiada historię młodej Hinduski, która decyduję się wstąpić do żeńskiej drużyny futbolowej. Mamy tutaj klasyczne rozwinięcie akcji, ponieważ bohaterka zakochuje się w trenerze. Film Gurinder Chadhy udowadnia, że nikt nie robi lepiej komedii obyczajowych o tematyce społecznej od Brytyjczyków. Podkręć jak Beckham porusza take tematy jak emancypacja kobiet oraz tolerancja. Jeśli Twoja kobieta nie ma ochoty na towarzyszenie Ci przy mundialowym fotelu, to może przekona ją piłkarska opowieść z żeńskiej perspektywy. Kto nie próbuje, ten nie pije szampana. (D. Wajda)
Film Skrzydlate świnie pokazuje nam piłkę nożną od strony kibiców. Nie są to jednak zwykli kibice przychodzący raz na jakiś czas na mecz ulubionej drużyny, lecz tzw. utrasi – osoby, które dopingowaniu ukochanej drużyny podporządkowali całe swoje życie. Są to również często pseudokibice, którzy dopuszczają się przemocy czy innych przestępstw, choć dla nich to wyraz miłości do klubu piłkarskiego. Liderem takich ultrasów jest Oskar Nowacki (Paweł Małaszyński) – 35-letni kibic Czarnych, lokalnej drużyny z Grodziska Wielkopolskiego oraz sprzedawca dewocjonaliów. Gdy ten traci źródło utrzymania oraz dowiaduje się, że Czarni w wyniku długów przestają istnieć, postanawia zdradzić barwy klubowe i przyjąć dobrze płatną ofertę poprowadzenia dopingu innej drużyny. Oskar musi sobie poradzić nie tylko z wyrzutami sumienia, ale także z zemstą porzuconych kolegów. (M. Chrzczonowski)
Film przy, którym (głównie mężczyźni) mogą sobie przypomnieć o latach, kiedy marzyło się o zostaniu sławnym piłkarzem. Jak już wiemy nie jest to takie łatwe. Aż łezka może zakręcić się w oku. Gwiazdy to historia młodego piłkarza oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Jana Banasia – byłego reprezentanta Polski. Film o miłości, intrydze i sporcie – o tym co jest w życiu ważne. (D. Wajda)
Najbardziej odjechane mecze piłki nożnej jakie kiedykolwiek widziałem. Sport z przymrużeniem oka. Historia, w której prawa fizyki nie istnieją. Przewrotki, strzały z półobrotu i wiele fantastycznej akcji. Sześciu mistrzów kung-fu, postanawia wziąć udział w turnieju piłki nożnej. Pomóc im mają umiejętności nabyte w klasztorze Shaolin – to musi być zabawne. Film dla całej rodziny, przy którym jest sporo zdrowego śmiechu. (D. Wajda)
Jeden z najlepszych filmów o piłce nożnej. Wspaniała opowieść o małym klubie piłkarskim, który pomimo tego że grają w nim sami amatorzy mierzy się z największymi szkockimi klubami piłkarskimi. Sportową atmosferę wspomaga wspaniała muzyka, znakomita gra aktorska z Robertem Duvallem i Michaelem Keatonem. Fabuła dotyczy drugoligowej szkockiej drużyny piłkarskiej, do której trafia była gwiazda Celticu Glasgow. Właściciel klubu jako cel stawia zdobycie Pucharu Szkocji. Dla fanów piłki nożnej jest pozycja obowiązkowa. (D. Wajda)
Film Szukając Erica posada dość nietypową obsadę, bo w głównej roli mamy byłego basistę The Fall – Stevena Evetsa, a obok niego widzimy było gwiazdę Manchesteru United, legendarnego napastnika – Erica Cantonę. Bohater filmu – Eric Bishop to zapalony kibic oraz listonosz, który przeżywa życiowy kryzys. Pod wpływem marihuany zaczyna on widzieć swojego piłkarskiego idola – Erica Cantonę. Halucynacje, które mogłyby zdawać się niezdrowe, przynoszą jednak zaskakujące rezultaty. Eric pod wpływem rad Cantony zaczyna nawiązywać lepsze stosunki z byłą żoną oraz z pomocą przyjaciół stawia się członom narkotykowego gangu. Świetny komediodramat z piłką w tle. (M. Chrzczonowski)
Film dokumentalny ukazujący reprezentacje Polski na przestrzeni lat 1980-1982 oraz przestawiający jeden z największych sukcesów w Polskiej piłce, jakim bez wątpienia było zdobycie trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w Hiszpanii. Mundial. Gra o wszystko nie skupia się jednak tylko na aspektach sportowych ówczesnej reprezentacji, ale również towarzyszącym im problemom poza boiskowym. Mamy tu więc przedstawioną sytuację polityczną oraz dowiadujemy się m.in., że przez bojkot zachodniej Europy polskiego reżymu o mało co tacy piłkarze jak Boniek, Młynarczyk, Smolarek, Buncol, Lato, Majewski i Żmuda wcale nie pojechaliby do Hiszpanii. (M. Chrzczonowski)
Jeden z kilku dokumentów na naszej liście, tym razem traktujący o fenomenalnej islandzkiej drużynie, która zszokowała piłkarski świat swoimi umiejętnościami i wolą walki. Produkcja skupia się na piłkarzach Islandii i tym, jaką drogę przeszli od marzeń o Mistrzostwach Europy do dojścia do ich ćwierćfinału. (K. Wdowik)
Polecam również irański OFFSIDE (2006) w reżyserii Jafara Panahiego. Młode dziewczyny zrobią wszystko, by zobaczyć mecz reprezentacji kraju, w którym sportowcy walczą o awans do Mistrzostw Świata. Prawo zabrania wpuszczania kobiet na stadion piłkarski, więc będą musiały użyć fortela.
Mocno polityczny film reżysera, który za krytykujące system władzy w Iranie został skazany na 20 lat zakazu opuszczania kraju.