10.Lolita (1962)
Scenariusz do adaptacji powieści Vladimira Nabokova powstał przy współudziale samego autora. Mówi się, że to najbardziej „niekubrickowskie” dzieło w jego dorobku. Opowiada o niezdrowej fascynacji profesora Humberta Humberta (James Mason) nieletnią Dolores Haze (Sue Lyon), która zyskała przydomek Lolita. W adaptacji nie brakuje erotycznego napięcia między bohaterami, wiemy, że jest to zakazane uczucie skazane na zniszczenie. Warto zwrócić uwagę na postać Clare’a Quilty’ego, w którego wciela się Peter Sellers, z którym Kubrick współpracował później przy okazji Doktora Strangelove. Sue Lyon otrzymała za swoją bardzo dojrzałą kreację nagrodę Złotego Globu.
9. Spartakus (1960)
Trzygodzinne przedstawienie z Kirkiem Douglasem w roli tytułowej. To epicki dramat historyczny, z którego garściami jak podejrzewam czerpali inspiracje twórcy takich filmów jak chociażby Gladiator. Wybornymi kreacjami popisali się też Laurence Olivier i Jean Simmons. Film otrzymał Złoty Glob dla najlepszego dramatu oraz cztery Oscary: za najlepsze zdjęcia koloryzowane, kostiumy, scenografię, oraz dla aktora drugoplanowego, Petera Ustinova, który wcielił się w postać Lentulusa Batiatusa.
8. Ścieżki chwały (1957)
Wybitny dramat wojenny ponownie z Kirkiem Douglasem w roli pierwszoplanowej. To bardzo krótki jak na Kubricka film, trwający niecałe półtorej godziny. Opowiada o losach pułkownika Daxa, który prowadzi swój oddział na pewną śmierć. Lekceważy on rozkazy dalszego ataku i postanawia się wycofać by uratować jak najwięcej osób. Jeden z trzech antywojennych manifestów Kubricka, słabiej znany od satyrycznego Doktora Strangelove i dramatycznego Pełnego magazynku, ale równie istotny w jego dorobku.
7. Barry Lyndon (1975)
Książkowy pierwowzór napisał William Makepeace Thackeray, Kubrick przełożył treść książki na film trwający ponad trzy godziny. Tytułowy bohater zaciekle pragnie dostać się do najwyższych sfer osiemnastowiecznej Anglii. W swoim życiu para się byciem szpiegiem, oszustem karcianym, żołnierzem w wojnie siedmioletniej, zabijaką, rozpustnikiem, grzesząc i pchając się tam gdzie nikt go o to nie prosił. Film otrzymał cztery statuetki Oscara: za najlepszą muzykę, kostiumy, scenografię oraz zdjęcia.
6. Oczy szeroko zamknięte (1999)
Ostatni film w dorobku mistrza, który odszedł jeszcze przed światową premierą filmu. Na ekranach pojawił się trzynaście lat po premierze głośnego Pełnego magazynku. W obsadzie tego pełnego erotyzmu filmu znaleźli się Tom Cruise i Nicole Kidman. Bohaterowie zostają wplatani w działalność tajnego stowarzyszenia, które mogłoby uczyć Greya czym jest BDSM. Co kryje się pod maską każdego człowieka, jakie mamy pragnienia, czy zdrada jest wpisana w ludzką naturę? Ten film skłania do refleksji nad tymi zagadnieniami i jest znakomitym zwieńczeniem wieloletniej kariery Kubricka.