Ponad miliard dolarów na świecie, Oscar i wiele innych nagród, a wszystko to dla nowej, oryginalnej historii i nieznanych wcześniej bohaterów. Zwierzogród zawłaszczył ubiegły rok w światowej animacji i w sumie nie ma co się dziwić, bo tak fantastyczna mieszanka mądrej, aktualnej fabuły, fantastycznie wykreowanych postaci i jeszcze lepiej wymyślonego świata nie zdarza, się często. Młodsi widzowie dostali mnóstwo uroczych bohaterów i scenek, starsi rewelacyjny morał i nawiązania do największych filmów (Ojciec Chrzestny) czy seriali (Breaking Bad), jakie widziała matka ziemia. Perełka!
„Mają rozmach sk*rwysyny!”. Cezary Pazura w swojej roli życia, wraz ze świetnym Jerzym Stuhrem. To zabawna komedia, której się nie zapomina. Pełna jakże wyszukanego i ugrzecznionego z dzisiejszej perspektywy humoru, który jednak bawi nie mniej niż 20 lat temu. Juliuszowi Machulskiemu udało się wyciągnąć to co najlepsze z aktorów i scenariusza, tworząc jeden z kultowych po dziś dzień filmów naszej narodowej produkcji. Oto jedna z ostatnich wielkich komedii polskiego kina, do którego nie wkradł się wtedy jeszcze nawyk bezwstydnego plagiatowania.
Jedna z najpopularniejszych francuskich komedii ostatnich lat. Sukces produkcji – która uplasowała się w czołówce najbardziej dochodowych francuskich filmów – spowodował, że oprócz pierwszej części z 1998 roku ukazały się również trzy sequele (2000, 2003 i 2007 roku). Za scenariusz we wszystkich częściach odpowiedzialny był Luc Besson (Piąty element, Lucy, Valerian i Miasto Tysiąca Planet), co na dobre rozsławiło imię francuskiego filmowca. Historia tej komedii skupia się wokół Daniela Moralesa, marsylskiego rozwoziciela pizzy, który postanawia spełnić swoje marzenie i zostać taksówkarzem. Jego „najlepszym przyjacielem” jest biały, stuningowany i mocno podrasowany peugeot 406 (407 w czwartej części), którym osiąga zatrważające prędkości i przewozi bardzo spóźnionych klientów. Pewnego dnia na jego drodze staje dość nierozgarnięty policjant, Émilien Coutant-Kerbalec, który wciąga Daniela w policyjne śledztwo. Później taksówkarz niejednokrotnie swoimi umiejętnościami przyczynia się do rozwiązywania spraw, z którymi nie mogli sobie poradzić niegrzeszący bystrością czy umiejętnością prowadzenia pojazdów funkcjonariusze tamtejszej policji.
Borat: podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej, to film, przy którym nie sposób się nie zaśmiać. Przedstawiono tu historię Borata Sagdiyeva, „szóstego pod względem popularności człowieka w kraju”, który wyrusza do USA, aby doświadczyć tamtejszych zwyczajów i wykorzystać zdobytą wiedzę do rozwoju jego ojczyzny, Kazachstanu. Szybko jednak dowiaduje się on, że Ameryka nie jest wcale taką wspaniała krainą, jak w jego wyidealizowanej wizji, a do tego całkowicie różni się od jego rodzinnych stron. Ku zdziwieniu Borata nie strzela się tam do Żydów, nie rozjeżdża Cyganów, ludzie nie całują się na powitanie, wypróżniać trzeba się w specjalnie przygotowanym do tego miejscu, a co najgorsze – o zgrozo – nie jest tam dozwolone gwałcenie kobiet. Po prostu nie da się tam żyć. W Ameryce zatrzymuje go jedynie piękna Pamela Anderson, którą Borat zapragnął zapakować do worka i siłą poślubić.
Prawdziwy klasyk i pozycja nie do zakwestionowania w rankingu przedstawiającym śmieszne komedie! Kto nie oglądał Gości (są tu tacy?), niech już dzisiaj uzupełni braki. Ta przezabawna komedia opowiada o średniowiecznym rycerzu Godfrydzie Śmiałym, który skutkiem tragicznych wydarzeń zmuszony jest przenieść się w czasie. Trafia do współczesnej Francji, do domu swojej pra, pra, prawnuczki i walcząc z dziwami nowej cywilizacji próbuje wrócić do swoich czasów. Doskonała paka aktorska (na ekranie zobaczycie m.in. Jean’a Reno i Christiana Claviera) połączona ze świetnym scenariuszem, scenografią i dialogami to przepis na świetną komedię, której długo nie zapomnicie. Przy okazji jeden ze słynniejszych francuskich filmów w ogóle.
Kto z nas nie marzył o zdobyciu mocy równej tej posiadanej przez Boga? Z czymś takim zmierzył się Bruce Nolan, przeciętny dziennikarz z ogromnymi ambicjami. Dlaczego Bruce Wszechmogący trafił do naszego zestawienia? Jego twórcom udało się w genialny sposób połączyć elementy komedii z moralistycznym wydźwiękiem. Potęga mocy zmieszana z początkowym egoizmem Bruce’a pokazuje, że nie wszystko jest takie proste jak się wydaje, a myślenie najpierw o sobie rzadko przynosi coś dobrego.
Ze wszystkich filmów, w których występował francuski mistrz komedii, najpopularniejsza jest chyba seria Żandarmów. Nie mogło zatem zabraknąć choć jednego jej przedstawiciela. De Funes gra inspektora Cruchot. W tym pierwszym filmie z nim w roli głównej będzie m.in. próbował położyć kres nudystom. Generalnie rzecz biorąc, jeżeli jesteście fanami humoru spod znaku produkcji z tym aktorem, nie powinniście się zawieść, bo wszystko to jest w najlepszym wydaniu!
Animacje to też świetne komedie dla dużych i małych widzów! A przygody zielonego ogra są dla każdego i nie trzeba ich nikomu przedstawiać. Bawią wszystkich, bez wyjątku. Twórcy umieścili w Shreku gagi zarówno dla dzieci, jak i te dedykowane tylko dla dorosłych, lecz owinięte w niezrozumiałą dla dzieci otoczkę. Warto wspomnieć, że był to pierwszy film DreamWorks, w którym odważono się na coś takiego. I jak widać opłaciło się. Shrek doczekał się 4 filmów pełnometrażowych i dwóch specjalnych, krótkometrażowych z okazji Halloween (Shrek ma wielkie oczy) i świąt Bożego Narodzenia (Pada Shrek). Nie można też zapomnieć o cudownym dubbingu zarówno oryginalnym (Myers, Murphy, Banderas, Diaz) jak i naszym rodzimym (Zamachowski, Stuhr, Malajkat, Kunikowska).
Niepełnosprawność to dość wrażliwy temat. Na tyle wrażliwy, iż często jego przedstawienie trąci ckliwością, naiwnością i koniecznie pozytywnym przekazem o stawianiu czoła przeciwnościom i walce ze swymi słabościami. W filmie Oliviera Nakache i Erica Toledano na szczęście jest inaczej. Sparaliżowany Phillippe, będący jednocześnie majętnym człowiekiem poszukuje kogoś, kto pomoże mu w codziennych czynnościach. Wybór nie jest prosty, tym bardziej, iż ma on wysokie oczekiwania, które spełnia ktoś, kto zdawać by się mogło, nie potrafi zaopiekować się samym sobą. Mowa tu o Drissie, pochodzącym z uboższych sfer czarnoskórym mężczyźnie, który na widok kalekiego Phillippe’a nie popada w rozżalenie, a wprost przeciwnie- pozwala sobie na dość niepoprawne politycznie zachowania. Szorstka relacja między odtwarzanymi przez François Cluzeta i Omara Sy przeradza się we wspaniałą przyjaźń, która niepozbawiona cieni potrafi wzruszyć i rozbawić. Znów znakomicie sprawił się szablon zestawienia ze sobą dwóch skrajnych osobowości- dystyngowany i kulturalny bogacz oraz do bólu bezpośredni i prostolinijny mężczyna z nizin społecznych. Obok rozbrajającego humoru dostajemy kilka ważnych lekcji życia, co czyni z Nietykalnych nie tylko komedię, ale i dzieło dojrzałe.
Liderem rankingu wskazującego śmieszne komedie jest Forrest Gump! Rober Zemeckins oraz Tom Hanks stworzyli ponadczasowe arcydzieło. Choć blisko 2,5 godziny obraz to bardziej dramat niż komedia, to nie mogło go zabraknąć w naszym rankingu. Różnego rodzaju wydarzenia, sytuacje, które przytrafiają się głównemu bohaterowi i narracja wywołują salwy śmiechu. Obraz opowiada o życiu i dorastaniu chłopca dotkniętego niedowładem kończyn i ilorazem inteligencji poniżej normy, który jest blisko największych wydarzeń i osób w historii USA lat 50., 60., 70. oraz 80. Całe swoje życie Forrest kierował się zasadami, których uczyła go jego mama, jak mawiała Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co Ci się trafi i tak bohater staje się m.in. gwiazdą footballu, bohaterem wojennym czy kapitanem kutra. Film, który niesie ze sobą ogromne wartości moralne i skłania do refleksji nad swoim życiem. Szczyt aktorstwa i wybitna kreacja Hanksa.
Zobacz również:
Agnieszka Bar
Tomasz Rewers
Szymon Góraj
Krzysztof Wdowik
Dlaczego kopięcie sandlera.ja lubię tego aktora.uwazacie ze wszyscy uważają że jest do D…aktorem.?