Kto dotąd nie obejrzał tego szalonego serialu, być może teraz znajdzie moment na nadrobienie. Bohaterem serialu jest Michael Scofield (Wentworth Miller) – młody, niezwykle utalentowany inżynier, którego brat Lincoln Burrows (Dominic Purcell) został skazany na karę śmierci. Do wykonania wyroku w więzieniu stanowym Fox River pozostało już tylko trzy tygodnie. Scolfield (Wentworth Miller) przekonany o jego niewinności podejmuje brawurową próbę ratowania jego życia. Większość mężczyzn zrobiłoby wszystko, by uwolnić się zza krat, on odrzuca wszystko, przekreśla błyskotliwą karierę i pozorując napad na bank dostaje się do tego samego więzienia, by od środka przygotować wielką ucieczkę. Nikt nie wie, że Michael (Wentworth Miller) projektował Fox River i wchodzi do niego z wytatuowanym na ciele schematem pod postacią nic nie znaczącej grafiki. Od pierwszej chwili wprowadza w czyn idealnie precyzyjny plan działania. Każdy kolejny odcinek tego serialu odsłania następne elementy bezbłędnej układanki. Krok po kroku odkrywamy geniusz Michaela (Wentworth Miller).
Tak jak Dom z papieru, jest to produkcja opierająca się na cienkiej linii pomiędzy przestępcami a ścigającymi ich stróżami prawa. Uroczy, seksowny i wyrafinowany, Neal Caffrey (Matthew Bomer) jest jednym z najzdolniejszych fałszerzy na świecie. Z jego talentem, może mieć wszystko, co tylko zechce, ale jedyną rzeczą, której pragnie jest wyśledzić dziewczynę będącą miłością jego życia Kate (Alexandra Daddario), która niedawno zniknęła. Po ucieczce z maksymalnie strzeżonego więzienia, kieruje się do ich wspólnego mieszkania, ale jedyne, co znajduje na miejscu, to pusta butelka po winie Bordeux, będącym ich symbolem szczęścia. Tam właśnie odnajduje go agent FBI, Peter Burke (Tim DeKay), który jako jedyny potrafił go złapać poprzednim razem. Neal otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – w zamian za wolność, pomoże FBI łapać najbardziej nieuchwytnych przestępców w kraju. Teraz Neal wykorzystuje swoje wyjątkowe umiejętności, aby pomóc rządowi, a sam próbuje utrzymać się po tej dobrej stronie…przynajmniej na razie.
Uwięzione to kolejny serial podobny do Domu z papieru. Oczywiście nie byłaby to właściwa lista, gdyby nie pojawiła się ta produkcja. Zwłaszcza, że gra tam przecież sama Alba „Nairobi” Flores. Oskarżona o przestępstwa podatkowe Macarena trafia do więzienia. Aby przetrwać, musi nauczyć się walczyć o swoje.
Akcja miniserialu „Ucieczka z Dannemory” oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z 2015 i dotyczy niecodziennej ucieczki dwóch mężczyzn z więzienia Dannemora w stanie Nowy Jork. W realizacji planu pomogła osadzonym zamężna pracownica więzienia, która przez wiele miesięcy miała romans z oboma mężczyznami. Poszukiwania zbiegów, którzy odsiadywali tam wyroki za morderstwo, prowadzono na terenie całego stanu. Skazany za morderstwo Richard Matt (Benicio Del Toro) opracowuje plan ucieczki. W realizacji zamiarów pomaga mu Tilly Mitchell (Patricia Arquette) – pracująca żona i matka, która kieruje więzienną szwalnią. Tilly wdaje się w romans z Mattem, ale także drugim skazanym – Davidem Sweatem (Paul Dano). Ten odsiaduje wyrok za zabicie policjanta i być może darzy Tilly prawdziwym uczuciem. David dość niechętnie zgadza się pomóc Richardowi Mattowi w realizacji jego planu.
A na deser w zestawieniu wskazującym seriale podobne do Domu z papieru, produkcja nieco odstająca tematycznie od pozostałych, ale pod względem szalonych, oryginalnych pomysłów i tempa być może je nawet przebija. Po spędzeniu piętnastu lat w więzieniu bezimienny złodziej wychodzi na wolność. Oszustwo sprawia, że zostaje szeryfem małego miasteczka, gdzie mieszka jego dawna wspólniczka, Anastasia. Warto obejrzeć chociażby po to, żeby zobaczyć inną kreację Antony’ego Starra, który gra Homelandera w The Boys.