Na dziesiątej pozycji ląduje produkcja, która szczególnie powinna zadowolić tęskniących za kultowym Boss z Kelsey Grammerem. W Sukcesji przyglądamy się rodzinie Royów, do której należy medialna korporacja prowadząca działalność na globalną skalę. Największą jej zaletą jest przedstawienie konfliktu pomiędzy apodyktycznym patriarchą rodziny a jego potomstwem, również wewnętrznie skonfliktowanym. Warto nadmienić tę galerię antybohaterów różnej maści, zwłaszcza, że wcielają się w nie takie tuzy jak Bran Cox, Jeremy Strong czy Matthew Macfadyen.
A to jest po prostu perfekcyjna czarna komedia. Jednym z jej największych atutów jest oczywiście Bill Hader, wcielający się w podrzędnego zabójcy mającym już nieco dość swojej profesji i znajdującym swoje ukojenie… w teatrze. Jest sporo śmiechu, ale poruszano także wiele istotnych spraw, przykrytych przerysowanymi sytuacjami.
Jedna z najmocniejszych pozycji na liście. Grająca jedną z ról życia Amy Adams wciela się w dziennikarkę, która wraca w rodzinne strony, by zbadać sprawę morderstwa w rodzinnych stronach, od których się dawno temu odcięła. Mroczny klimat, chwilami nawet przywodzący na myśl 1. sezon Detektywa, bardzo nietypowa główna bohaterka i intryga, której zakończenie zdecydowanie powinno zszokować.
A to najnowsza pozycja na naszej liście, którą na tym etapie widzowie dopiero będą poznawać. Dzień trzeci ma jeden z ciekawszych narracyjnych zabiegów. Podzielony został na dwa segmenty. W jednym, zatytułowanym Lato, Jude Law zagra pewną osobę, która dociera na tajemniczą wyspę w pobliżu Wielkiej Brytanii, odkrywając grupę ludzi chcących za wszelką cenę zachować swoją odrębność. Drugi zaś – Zima – opowiada o innym przybyszu (równie znakomita Naomie Harris), docierającym na wyspę w poszukiwaniu odpowiedzi. Pojawienie się wywołuje bitwę, która zadecyduje o jej dalszym losie.
Jeden z tegorocznych hitów. Wielu błędnie założyło, że chodzi o bezpośrednią adaptację historii H.P. Lovecrafta. Produkcja jednak bazuje na książce Matta Ruffa, a z tropów Samotnika z Providence jedynie korzysta, tworząc niesamowitą, atmosferyczną opowieść grozy. Całość przemieszana jest z typowymi dla Ameryki lat 50. przejawami rasizmu niesamowicie „wchodzi” po dwóch pierwszych wprowadzających epizodach, z każdym kolejnym wplątując nas coraz bardziej w jądro ciemności. I tak historia młodego mężczyzny szukającego zaginionego ojca zamienia się w żonglerkę różnymi motywami – od klasycznego horroru aż po wątki rodem z Indiany Jonesa.
I następna adaptacja powieści, a w zasadzie jej swoiste origin story. Perry Mason to bowiem główny bohater poczytnych powieści Erle’a Stanleya Gardnera. W tegorocznym serialu HBO jest on jednak na nieco wcześniejszym etapie swojej podróży, jeszcze jako prywatny detektyw o bardzo kontrowersyjnych metodach pracy (acz do bólu skutecznych). Polecamy w szczególności dla świetnej kreacji Matthew Rhysa oraz fanów stylistyki noir, o którą na naprawdę dobrym poziomie jest dziś ciężko.
Jeden z popisowych seriali ostatnich lat. Ridley Scott i Aaron Guzikowski (scenarzysta m.in. znakomitego Labiryntu) łączą siły, by stworzyć wstrząsającą produkcję o upadku ludzkości, jaką znamy. Mnóstwo ciekawych akcentów religijnych, zabawy konwencją SF i dwa androidy, których zadaniem jest wychowanie grupy dzieci w świadomości odrzucającej wszelkie dogmaty religijne. Świadomość gatunkowa, estetyczna perfekcja i niejednoznaczność sprawiają, że to jedna z najlepszych nowych propozycji nie tylko na HBO, ale i w ogóle w telewizji.
W 2010 roku Zack Snyder stworzył oszałamiającą swoim przepychem produkcję filmową, która stara się prawie od deski do deski odtworzyć wybitną powieść graficzną Alana Moore’a. Mimo to tytuł ten jest zaledwie przykładem dobrze zrealizowanego wyrobnictwa. Damon Lindelof zaś nie bawił się odtwórstwo, tylko zaczął interpretować Strażników, opowiadając ostatecznie o tym, co wydarzyło się w tej alternatywnej rzeczywistości całe lata po zakończeniu oryginalnego komiksu. I wyszło to nieporównanie lepiej. Niemal każdy wątek to perełka, a role Ironsa jako Ozymandiasza czy Reginy King wcielającej się w Angelę Bar będziemy pamiętać jeszcze przez długi czas.
Tutaj z kolei mamy najstarszą pozycję w zestawieniu, bo jako jedyna jest sprzed „aż” trzech lat. Ale po prostu musimy polecić tę genialną produkcję, mającą chyba najlepiej napisane kobiece postacie w ostatnich latach (a na pewno jest ich największa liczba). Serial dopracowany pod każdym względem, od muzyki, poprzez scenariusz aż po piękne zdjęcia. Pozycja świetna nie tylko dla pań. A w 2. sezonie pojawia się Meryl Streep!
No i ponownie nie mieliśmy wątpliwości, która produkcja zdominuje ranking przedstawiający najlepsze nowe seriale HBO. Ten serial po prostu zmiótł konkurencję, mimo że mało kto przed premierą postawiłby na tak wielki sukces. Czarnobyl to przede wszystkim chwytające za serce ujęcie jednej z największych katastrof XX wieku, która w dodatku mogła mieć dalece poważniejsze konsekwencje. Przy okazji sugestywnie pokazano rzeczywistość i absurdy ówczesnej radzieckiej Rosji. Jared Harris i Stellan Skarsgård przewodzą świetnie dobranej obsadzie, domykając ten niemal idealny tytuł, który trzyma w napięciu od pierwszych minut aż do finału.
Najlepsze filmy na święta na HBO GO | TOP 10
Najchętniej oglądane seriale i filmy w HBO GO! TOP 10 oglądalności 2020 roku!
Najlepsze seriale HBO GO. Ranking seriali oryginalnych HBO!