20. Scream / Krzyk
Ranking przedstawiający najlepsze seriale o nastolatkach otwiera produkcja MTV o mordercy grasującym na grupę licealistów. Jest ona pełna klisz i banałów, ale zagadka niosąca się od ust do ust bohaterów od pierwszego odcinka przyciąga jak najsilniejszy magnes. Choć zakończenie nie jest tak satysfakcjonujące, jak by się chciało, oddaje ono swego rodzaju hołd dla klasycznego Krzyku, a takie rzeczy lubi każdy kinomaniak.
19. Pretty Little Liars
Już słyszę Wasze trzepoczące rzęsy i westchnienia: na liście nie ma Teen Wolf, a jest to? Tak, bo choć serial w ostatnich sezonach gwałtownie zbliżył się do poziomu najgorszych popcorniaków, pierwsze dwa sezony dają radę. PLL jako jeden z niewielu teen-dram z zagadką postawiły zarówno wiercące dziurę w brzuchu pytanie, jak i satysfakcjonującą odpowiedź.
18. Trzynaście powodów
Pewnego wieczoru Hannah Baker popełnia samobójstwo, zostawiając przy tym 13 kaset, w których wytyka trzynaście powodów przez które to zrobiła. Kasety przechodzą od ucznia do ucznia, od powodu do powodu. Ta narracja bardzo szybko się rozjeżdża i – osobiście – nie jestem fanką tej oryginalnej produkcji Netflixa. Nie mogę jednak odmówić jej tego, że bohaterowie przedstawieni przez Briana Yorkeya są realistyczni. To nie jest dobry serial o depresji, ale na stosie złych, prostych fabularnie i przewidywalnych młodzieżowych produkcji, ta wyróżnia się swoją innością.
17. Buffy Postrach Wampirów
Okej, czy jest tu ktoś, kto nigdy nie chciał polować na istoty parapsychiczne? Nie? Tak myślałam. Buffy została namaszczona do walki, a za sobą ciągnie w ten świat swoich dwóch najlepszych przyjaciół: Willow (w tej roli Alyson Hannigan) i Xandera. Tytuł często porusza ciężkie dla nastolatków tematy, takie jak problemy z akceptacją, tolerancją i fobie społeczne.
16. American Horror Story: Murder House
Bohaterką pierwszego sezonu tej szeroko nagradzanej antologii horrorowej jest Violet Harmon. Nastolatka zaczyna swoje życie z czystą kartą, przeprowadzając się do nowego domu. Niestety, nic nie wychodzi tak jak życzą sobie tego jej rodzice, dziewczyna buntuje się przeciwko ich zasadom, a willa, na którą wydali swoje ostatnie pieniądze, okazje się nawiedzona. Z początku Violet na tym korzysta i zaprzyjaźnia się z jednym z pacjentów jej ojca, psychiatry – Tate’a. Angażująca historia, dynamiczne dialogi, pełnokrwiści nastolatkowie przewyższają nieco trącącą tumblrowym sentymentalizmem miłosne historie. Na największą pochwałę zasługuje tu sposób, w jaki została napisana postać Tate’a, psychopaty, o którym dowiadujemy się coraz więcej z odcinka na odcinek, ale do którego ciężko nie poczuć sympatii. To zdecydowanie jedna z najlepszych nastoletnich kreacji w ogóle.
15. American Horror Story: Sabat
Trzecia cześć antologii zbierającej horrorowe klisze. Czy jest coś lepszego, niż szkoła dla wiedźm? Sabat udawadnia, że jest – nastoletnie wiedźmy. Mimo tego, że akcja Sabatu odgrywa się w roku 2014, wszystkie wątki w fantastyczny sposób oddychają oparami przeszłości i tak w cenie nowoczesnej technologii, fleksyjnych dialogów i wspaniałej garderoby bohaterek dostajemy także fantastyczne wątki poboczne i soundtrack głównie opierający się na piosenkach legendarnego Fleetwood Mac.
14. SKAM
Skam premierowało w roku 2015, ale prawdziwy fenomem serial wywołał dopiero w ubiegłych miesiącach. Każdy sezon skupia się na innym bohaterze, jednocześNie od czasu do czasu zaglądając w życia ubiegłych. Bohaterowie mierzą się z problemami, z którymi młodzi Norwedzy stykają się w życiu codziennym, od hejtu w social media, przez brak tolerancji, po poważne, przyziemne kwestie takie jak anoreksja, nastoletnia ciąża i problemy z samoakceptacją. Warto podkreślić, że aktorzy i aktorki sami ubierali się, czesali i malowali na rzecz produkcji. Każdy z głównych bohaterów ma też swoje konta w social media. Mimo tego, że serial nie trwa w stagnacji i jego innowatorska forma jest jednym z największych objawień sceny serialowej, zbyt często goni swój własny ogon w celu zaspokojenia widza.
13. Sabrina Nastoletnia Czarownica
Choć serial o Sabrinie snuje narrację w pokładach banału, główna bohaterka i jej cięty język wytwarzają tyle ciepła, że ciężko się w tej produkcji nie zakochać. Nastoletnia Czarownica nie zestarzała się ani trochę i wciąż potrafi narzucić widzowi hipnotyczne tempo (wiem, co mówię, obejrzałam dzisiaj 5 odcinków). Szkolne perypetie blondynki może i nie należą do tych najwyższych lotów, ale w przepiękny sposób przedstawiają widzowi sposoby na to, jak być odrobinę lepszym każdego dnia.
12. Królowe Krzyku
Odkąd Królowe Krzyku porzuciły balast, jakim było bycie horrorem i przeistoczyły się w stuprocentową komedię, drastycznie zyskały na jakości. Satyra polityczna, jaką w ubiegłym roku poprowadził Murphy, potrafi rozśmieszyć do łez – wystarczy być nieco obeznanym w świecie. Wątki dramatycznie wychodzą tu… no cóż – nie próbują wychodzić. Mimo tego, bardzo polecam Królowe Krzyku, szczególnie jako odskocznię od horrorowych banałów.
11. Kochane Kłopoty
Gdy Ci smutno, gdy Ci źle – Kochane Kłopoty odpal… se. Ciepła, rodzinna produkcja stacji CW . Lorelai w wieku szesnastu lat zaszła w ciążę i uciekła od swojej szanowanej w nowobogackim świecie rodziny. Szesnaście lat później młoda mama przygląda się perypetiom swojej nastoletniej córki i zmaga się z rodzinnymi kochanymi kłopotami. Bez grama wstydu przyznaję, że z kubkiem kawy potrafię zatopić się w świecie dziewczyn Gilmore na długie godziny.
NAJLEPSZE SERIALE O NASTOLATKACH – STRONA 1/2