Nowa odcinkowa drama Netflixa z Korei Południowej. Epizody koncentrują się na postaci szantażowanego przez koleżankę z klasy szkolnego prymusa wplątanego w przestępczą działalność. Interesujący serial dla młodych widzów, który w atrakcyjny sposób przedstawia problemy etyczne oraz moralnone. Ta mieszanka thrillera i dramatu chwalona jest także za wiarygodne przedstawienie zmagań i dylematów współczesnych nastolatków.
Brytyjski komediodramat, którego Netflix jest globalnym dystrybutorem. Sześć odcinków uroczej, błyskotliwej i bezpretensjonalnej historii o mieszkającej w Londynie stand-up’erce, która zmaga się z uzależnieniami oraz miłosnymi perypetiami. A do tego jest to jeden z bardziej udanych seriali o tematyce osób LGBT w ostatnich latach.
Sensacja z kwietnia. Szwedzki serial łączący elementy dramatu i thrillera, którego prawa do globalnej dystrybucji posiada Netflix. Kalifat to historia planowanego przez ISIS ataku terrorystycznego, który oglądamy z perspektywy kilku kobiet: matki, studentki czy policjantki. Interesujący projekt poruszający tematy ideologicznego ekstremizmu, terroryzmu, napięć między różnymi odłamami wyznającymi Islam oraz praw człowieka.
Czteroodcinkowy miniserial niemiecko-amerykański z marca 2020 roku. Historia młodej nowojorskiej Żydówki, która ucieka do Berlina przed obowiązkami wynikającymi z przynależności do ortodoksyjnej społeczności. Adaptacja bestsellera opartego na prawdziwych wydarzeniach, która w delikatny sposób opowiada o tematach ważnych (emancypacja kobiet), ale przy tym nie zapomina o budowaniu intymnego portretu głównej bohaterki (świetna Shira Haas). Tak zwany – must-watch!
Hit przełomu października i listopada. Amerykański miniserial już teraz uznawany jest za jedną z najlepszych produkcji Netfliksa w historii i uznaje się go jako jednego z faworytów do najbardziej prestiżowych nagród. Gambit królowej przedstawia skomplikowany portret psychologiczny młodej szachistki pragnącej tytułu mistrzowskiego i borykającej się z problemami emocjonalnymi oraz uzależnieniami. Sukcesu serialu nie byłoby bez skutecznie dobijającej się do hollywoodzkiej ekstraklasy Anyii Taylor-Joy, która swoją kreacją wprawiła w zachwyt cały świat. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że w Gambicie królowej w skromnej, ale znaczącej roli pojawia się również Marcin Dorociński. [RECENZJA]
Na końcu stawki zestawienia najlepsze seriale fabularne Netflixa z 2020 roku pojawia się dystopia. A ten podgatunek science-fiction ma całkiem niezłe wzięcie w ostatnich latach. Na platformie VOD pojawił się w tym roku już czwarty rozdział historii, w której większość ludności zamieszkuje przeludnione slumsy, a każdy z mieszkańców otrzymuje jedną szansę, by dołączyć do tytułowych trzech procent elity zamieszkującej rajską wyspę. Bardzo ciekawa pozycja, ukazująca psychologiczne mechanizmy zbiorowości ludzkich i przykład, że brazylijska nie musi być tylko telenowela, a całkiem udana serialowa produkcja sci-fi!
Być może najpopularniejszy obecnie serial na Netflix również miał w 2020 roku czwartą odsłonę. Historia Profesora, Tokio i spółki wciągnęła miliony widzów na całym świecie wartką akcją i mocnymi plot twistami. Najnowszy sezon hiszpańskiego heist-tasiemca już nieco obniża loty w stosunku do poprzedników, ale w dalszym ciągu trzeba przyznać, że dzieje się całkiem sporo, a użytkownicy platformy streamingowej wciąż nie mają jej dość.
Wielbiciele orientalnych klimatów połączonych z motywami fantasy także nie powinni w tym roku narzekać. W marcu na platformę weszła kontynuacja dobrze przyjętego południowokoreańskiego serialu o zarazie w przymierającym głodem królestwie i odważnym księciu, który staje do nierównej walki z siłami zła. Nic tylko czekać na trzeci sezon kostiumowego thrillera/horroru z kolejnymi hordami skośnookich zombie do pokonania!
Na siódmej pozycji mocna historia kryminalna – tak samo jak w przypadku poprzednika mamy do czynienia z produkcją koreańską. To historia prokuratora, który w dzieciństwie przeszedł operację mózgu, doprowadzającą do zaniku emocji przy jednoczesnym zwiększeniu mocy poznawczych i młodej pani detektyw z małym doświadczeniem, którzy rozwiązuje w sprawę rozciągającą się na świat lokalnej polityki. Całość ogląda się niczym połączenie Sherlocka Holmesa z Doktorem Housem! Warto obejrzeć!
Nie zapominajmy także o wielkim finale serialu idealnego dla tych, którzy tęsknią za Breaking Bad i pozornie przeciętnych obywateli uwikłanych w wielką gangsterkę. Jason Bateman wciela się bowiem w doradcę finansowego, zamieszanego w interesy z kartelami i mafią narkotykową. Sezon trzeci pokazuje m.in. pojawienie się w Ozark nieobliczalnego Bena, brata Wendy. Serial godny polecenia!
A coś dla dorosłych?