30. Listy do M (2011), reż. Mitja Okorn
Polski odpowiednik na To właśnie miłość, który z miejsca stał się hitem polskich kin i dodatków wrzucanych do czasopism dla kobiet. Film, który idealnie wpisuje się również w świąteczną tematykę, tworzy iście romantyczno-familijną atmosferę. Mamy tu do czynienia z paroma historiami, które są bardziej lub mniej zabawne, ale koniec końców sprawiają, że na sercu robi nam się cieplej. Listy do M są czymś w rodzaju świątecznego cukierka w błyszczącym opakowaniu – smaczne, ładnie opakowane i pozostawia w nas uczucie słodkości, którego czasami potrzebujemy od świata (w szczególności w ten świąteczny czas)
29. Piąta pora roku (2012)
Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie ujrzał jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), emerytowana nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.
28. Przygoda na Mariensztacie (1953)
Nie tyle co świetna komedia romantyczna co film przełomowy! To pierwsza polska produkcja pełnometrażowa, która zadebiutowała w kolorze! Film przedstawia życie odbudowujących Warszawę z gruzów robotników. Historia skupia się na Hance Ruczajównej, w którą wciela się Lidia Korsakówna oraz na Tadeuszu Schmitdcie wchodzącego w rolę murarza Janka. Turystka i stołeczny pracownik spędzają romantyczny wieczór na Warszawskiem Mariensztacie.
27. Zakochani (2000)
Bohaterką jest Zosia, piękna i inteligentna dziewczyna. Posiada ona niezwykły dar, dar do rozkochiwania w sobie każdego mężczyzny. Wszyscy oni są gotowi porzucić dotychczasowe życie, aby tylko zdobyć serce Zosi. A ona wykorzystuje to ślepe zauroczenie adoratorów. I wszystko toczyłoby się tak dalej, gdyby nie dzień, w którym poznaje Mateusza. To spotkanie sprawia, że sama zaczyna odkrywać, czym jest miłość i jak wielkie potrafi to być uczucie; pochłaniające czas, myśli i … serce.
26. Żona dla Australijczyka (1964)
Robert, zamożny farmer z Australii polskiego pochodzenia postanawia przyjechać do Polski w celu znalezienia sobie żony. Chce, aby była to piękna dziewczyna, ale i gospodarna. Dziennikarz Żelazkiewicz obiecuje pomóc Robertowi, co więcej gwarantuje znalezienie kandydatki na żonę w trzy dni. Robert nie chce się tak spieszyć i postanawia sam się rozejrzeć. Podczas występu „Mazowsza” zauważa Hankę, piękną chórzystkę. Myśląc, że dziewczyna chciałaby zostać romantycznie porwana przez swojego wielbiciela, Robert więzi ją w willi kapitana przez całą noc. Oburzona Hanka opuszcza willę, ale cały czas myśli o Robercie. Wraz z zespołem „Mazowsze” wyrusza na światowe tourne. Czy los jednak ich ze sobą połączy?
25. Smarkula (1963)
Perypetie siedemnastoletniej dziewczyny z prowincji, której przypadkowi opiekunowie – taksówkarz i lekarz-z powodzeniem zastępują rodziców. Siedemnastoletnią Krysią, która po śmierci matki przybywa do Warszawy, zaopiekowuje się para przyjaciół: kierowca taksówki Florek i lekarz Bogdan. W dziewczynie zakochuje się młody oficer marynarki Jurek, lecz ona wybierze na męża Bogdana.
24. Dzieci i ryby (1997)
Anna to przedsiębiorcza kobieta interesu. Jednak sukces nie przyszedł jej łatwo – kiedy Annę porzucił mąż, musiała jakoś utrzymać siebie i maleńką córeczkę. Zaczęła produkować filmy reklamowe i po pewnym czasie była właścicielką dobrze prosperującej agencji. Pewnego dnia spotyka Antoniego swą młodzieńczą miłość. Ewelina jest popularną aktorką, która powoli przestaje już grać amantki i musi na nowo przemyśleć swoją karierę. Do tego porzuca ją mąż dla młodej gwiazdy filmowej. Dobra polska komedia z rewelacyjną obsadą.
23. Zakochany anioł (2005)
Anioł Giordano (Krzysztof Globisz) wiedzie pogodne życie we współczesnej Polsce. Sumiennie, acz bez nadmiernego wysiłku, wypełnia swe anielskie obowiązki. Codziennie spełnia przynajmniej jeden dobry uczynek. Dzięki dyskretnej pomocy Nieba i kilku magicznym gadżetom radzi sobie całkiem nieźle. Jednak tylko do czasu. Pewnego dnia niebiańska centrala odcina pomoc, tak by Anioł mógł zaznać smaku prawdziwych ludzkich uczuć. Giordano nieoczekiwanie traci swą moc. Z przerażeniem odkrywa też swą męską tożsamość. Dla Anioła takie odkrycie może skończyć się tylko załamaniem nerwowym… Od czego jednak są przyjaciele? Z pomocą biedakowi przychodzą: Szajbus (Jerzy Trela) i Arsen Lupin (Janusz Gajos). Szajbus odkrywa przed Giordano uroki „zakazanych” przyjemności oraz tłumaczy pożytki z bliskiego kontaktu z kobietą. To za jego sprawą Giordano zakochuje się w pięknej pani psycholog, Romie (Anna Radwan). Jednak zdobycie kobiety na Ziemi nie jest wcale takie łatwe, zwłaszcza dla byłego Anioła…
22. Statyści (2006)
Niezwykle zabawna komedia łapiąca za serce. Chińczycy postanawiają zrealizować film w Polsce, ponieważ uważają Polaków za nację wyjątkowo smutną, a potrzebują do statystowania Europejczyków o ponurych twarzach. Wydarzenia na planie pozwalają jednak na zrewidowanie stereotypów, spojrzenie z dystansem na samych siebie i zbliżenie przedstawicieli tak różnych narodów. W rolach głównych wystąpili Stanisław Brudny i Kinga Preis.
21. Długi weekend (2004)
Bogdan Lewicki jest uczestnikiem programu „Randka w ciemno”. Od samego początku jest trochę nieśmiały i stremowany. Decyduje się wybrać kandydatkę numer trzy – Martę. Para wygrywa długi weekend majowy w pięciogwiazdkowym hotelu nad jeziorem w Wodzimyślu. Od początku atmosfera na spotkaniu pomiędzy Bogdanem i Martą jest dość sztuczna i sztywna. Widz nie ma wątpliwości, że więcej ich dzieli niż łączy, oraz że zupełnie do siebie nie pasują. Ich wyobrażenia o idealnym partnerze znacznie się różnią. Kobieta pracuje jako kierowniczka biblioteki w Wawrze., Miała narzeczonego, który zginął w stanie wojennym. Bardzo przeżyła śmierć ukochanego. Wspomnienia te ukształtowały w niej żal do całego świata. Dziwnym zbiegiem okoliczności okazuje się, że Bogdan jest zawodowym wojskowym. Marta z góry odrzuca go i nie zamierza nawet głębiej się angażować w jego poznanie. Dochodzi między nimi do paru konfliktów. Szanse Bogdana maleją, gdy okazuje się, że w tym samym hotelu weekend spędza także opozycyjny poeta Jan Tomaszek, który jest wymarzonym mężczyzną w oczach Marty.