Kawał dobrego, niecodziennego hiszpańskiego kina. [REC] trzyma w napięciu, jest czymś świeżym w kategorii horrorów i w dodatku dokładnie wie, kiedy widza przestraszyć. W filmie śledzimy historię młodej reporterki, która wraz ze swoim kamerzystą zamierza przyjrzeć się typowej pracy strażaków na nocnej zmianie. Ku jej uciesze, nudna noc zamienia się w intensywną akcję, choć szybko radość wyparowuje, gdy budynek, w którym się znaleźli zostaje zamknięty w ramach kwarantanny, a pierwsze z ciał ląduje na posadzce klatki schodowej. (A. Borucka)
W zestawieniu musiał się również znaleźć tak ważny dla Penelope Cruz i Javiera Bardema film. A przy tym niezwykle oryginalny, choć z tego samego względu nie przypadnie do gustu każdemu. Silva (Cruz) wybiera na swego kochanka młodziutkiego, bogatego chłopaka Jose (Bardem). Młodzieniec staje się uzależniony. Związkowi z Silvą sprzeciwia się matka chłopca Conchita, której prowadzenie się dziewczyny nie jest w smak. Dla koneserów kina hiszpańskiego! (S. Góraj)
Na wpół horror, na wpół dramat, którego akcja rozgrywa się podczas hiszpańskiej wojny domowej w 1939. Młody mieszkaniec sierocińca poznaje ducha, który zaczyna opowiadać mu o zbliżających się śmierciach. To raczej nie klasyczny horror, który spodoba się fanom krwawych i brutalnych historii, ale historia skrywająca znacznie więcej, niż tanie straszące sztuczki. (A. Borucka)
Niezwykły film o kobiecie, która zatrudnia się jako opiekunka ciężko chorego mężczyzny. Film opowiada o uczuciu, jakie rodzi się miedzy innymi, ale nie jest to typowe romansidło. Produkcja wzrusza i zmusza do myślenia, a ogląda się ją z prawdziwą przyjemnością. Życie ukryte w słowach to pozycja obowiązkowa na liście najlepszych hiszpańskich filmów! (A.Bar)
Niszowy film produkcji argentyńsko-hiszpańskiej to piękna historia utalentowanego reżysera, któremu na drodze staje… tango i kobieta. Tango to produkcja po brzegi wypełniona wielkimi emocjami i piękną choreografią, opowiadająca o wielkiej pasji do tańca i do drugiej osoby. Jeden z tych filmów, o których nie warto zbyt dużo mówić. Trzeba to po prostu samemu zobaczyć! (A.Bar)
Juan José Campanella to człowiek, dzięki któremu Sekret jej oczu w 2010 roku zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. To również człowiek, który wyreżyserował niektóre odcinki takich seriali jak Dr. House, Prawo i porządek, Halt and Catch Fire czy Colony. Trzeba przyznać, że repertuar dosyć wszechstronny, ale dopiero w Sekrecie jej oczu widać jego kunszt reżyserski i scenariuszowy. Film niewątpliwe wart obejrzenia, w którym to przypatrujemy się skomplikowanej sprawie kryminalnej. Główny bohater, jakim jest Prokurat Generalny pragnie rozwikłać zagadkę sprzed wielu lat, której obiektem jest zgwałcona i brutalnie zamordowana młoda kobieta. Film pełny w retrospekcje łączy kryminał z problemami sądownictwa i więcej znajdziemy elementów dramatu niż typowego thrillera. (M.Gontarski)
Jeden z najlepszych występów Penelope Cruz w karierze. Gra matkę wychowującą córkę i utrzymującą bezrobotnego męża. Gdy wskutek nagannego zachowania tego drugiego członka rodziny dochodzi do tragedii. Jest zarówno błyskotliwie, jak i wnikliwie. Reżyser sprawnie wplata ciekawe spostrzeżenia związane z kobietami, dokładając kilka oryginalnych wątków (np. „duch” zmarłej przed laty matki). (S.Góraj)
Niezwykle wzruszający i piękny film o matce, cierpiącej po stracie syna, która postanawia odnaleźć jego ojca. W jednej z głównych ról piękna Penelope Cruz. Film, jak to u Almodovara bywa, pełen jest absurdów i seksualnych odniesień, i jak każdy film reżysera, nie pozostawi widza obojętnym. (A.Bar)
To film, który nie obił się szerokim echem i łatwo go przeoczyć, od lat można go w Polsce obejrzeć za darmo na VOD, a i tak pewnie mało kto faktycznie po niego sięgnął. Choć film ma wiele niedociągnięć, to po przymknięciu oczu można go polubić. Opowiada on historię Julii, której siostra bliźniaczka popełniła samobójstwo, a przynajmniej tak twierdzi policja, choć siostra nie jest gotowa w to uwierzyć. Próbuje więc na własną rękę dowiedzieć się, co naprawdę się stało. Dla mnie to psychologiczny horror, w którym usłyszymy o miłości i o tym, gdzie potrafi się zrodzić psychopata. (A. Borucka)
Jeżeli widzieliście Vanilla Sky z Tomem Cruisem, a przeoczyliście, europejski pierwowzór, lepiej natychmiast nadróbcie zaległości. Tym razem niekoniecznie dlatego, że Otwórz oczy musi Wam się bardziej spodobać (remake Camerona Crowe’a mimo wszystko stawia na nieco inną, także ciekawą wizję, polepszając choćby kwestie techniczne, zaś Amenabar funkcjonuje tam także jako scenarzysta). Po prostu jest to bardziej surowa wersja historii o człowieku, którego wystawne życie uległo totalnemu przewartościowaniu. W głównej roli zobaczymy świetnego Eduardo Noriegę, zaś jego ukochaną gra niezmiennie Penelope Cruz. Świetna, nieoczywista historia. (S.Góraj)
A gdzie Contratiempo z 2016 roku
Trochę ten ranking ma dziur. Brakuje mi „Słodkich snów”, „ Contratiempo, „La cara oculta” i kilku innych… Ale kilka nowych pozycji do obejrzenia jest ????
dokładnie tak, „ Contratiempo, „La cara oculta” i inne powinny być w tym zestawieniu.
Ilustracja do recenzji „Życia ukrytego w słowach” to świetny spoiler. Nie przypuszczałbym, że można tak źle dobrać zdjęcie.