10. Rzymskie wakacje (1953), reż. William Wyler
Kolejny po Śniadaniu u Tiffany’ego film-wizytówka Audrey Hepburn, który zaowocował Oscarem dla młodej aktorki. Iście fantastyczna historia księżniczki, która znużona sztywnymi zasadami, postanawia uciec służbie, by posmakować normalności i wolności. Na swojej drodze spotyka dziennikarza (Gregory Peck), który zaprasza ją do swojego małego mieszkania. Rzymskie wakacje spodobają się przede wszystkim tym, którzy od kina oczekują pewnej dozy magii i odstresowania się od świata rzeczywistego. To nowoczesna baśń, która swoją naiwnością i przeplatającą się słodko-gorzką nutą podniesie Was niejednokrotnie na duchu. (MD)
9. Piękna i Bestia (1991), reż. Kirk Wise, Gary Trousdale
O Pięknej i Bestii nie trzeba nikomu wiele opowiadać – jedna z najsłynniejszych historii o miłości pięknej dziewczyny do mężczyzny zaklętego w potwora ma swoich wielbicieli na całym świecie. W ciągu lat powstały również filmowe wersje tej baśni, z tegoroczną na czele (w rolach głównych zobaczyliśmy m.in. Emmę Watson). Jednak ta z 1991 roku jako pierwsza skradła serca dzieci i rodziców. Doskonała animacja, piękne piosenki i nasze ukochane postacie z dzieciństwa, uczące nas, że kochać trzeba nie oczami, a sercem. Piękna i Bestia to jedna z piękniejszych historii o miłości, jakie podarowało nam kino, ale również pierwszy animowany film nominowany do Oskara. (AB)
8. Listy do M (2011), reż. Mitja Okorn
Polski odpowiednik na To właśnie miłość, który z miejsca stał się hitem polskich kin i dodatków wrzucanych do czasopism dla kobiet. Film, który idealnie wpisuje się również w świąteczną tematykę, tworzy iście romantyczno-familijną atmosferę. Mamy tu do czynienia z paroma historiami, które są bardziej lub mniej zabawne, ale koniec końców sprawiają, że na sercu robi nam się cieplej. Listy do M są czymś w rodzaju świątecznego cukierka w błyszczącym opakowaniu – smaczne, ładnie opakowane i pozostawia w nas uczucie słodkości, którego czasami potrzebujemy od świata (w szczególności w ten świąteczny czas). (MD)
7. Jeden dzień (2011), reż. Lone Scherfig
Nie każdy jest fanem tego typu wyciskaczy łez, ale trzeba przyznać, że tego filmu bez łez oglądać się nie da. Niezwykła historia zakochanych, którzy nie mogli przestać się mijać. Anne Hathaway oraz Jim Sturgess grają tu dwójkę ludzi, którzy umawiają się na spotkanie co najmniej raz w roku: 15 lipca. Od tej pory ich historia zapisuje się właśnie przez tą datę i z roku na rok oddalają się i przybliżają do siebie. Jeden dzień to historia wielowątkowa i skomplikowana, ale taka w końcu jest sama miłość. Pozycja obowiązkowa dla fanów romantycznych filmów z przesłaniem. (AB)
6. Casablanca (1942), reż. Michael Curtiz
Casablanca to kolejny film w rankingu przedstawiającym najlepsze filmy romantyczne. To też bez wątpienia jeden z filmów, które ukształtowały oblicze kina. Opowiada historię Ricka (Humphrey Bogart), właściciela słynnego klubu w Casablance, który po latach spotyka swoją dawną miłość, Ilsę (doskonała Ingrid Bergman). Stare uczucia odżywają, a para wplątuje się w intrygę razem z bohaterem ruchu oporu, byłym więźniem obozu koncentracyjnego – Victorem Laszlo (Paul Henreid). Tłem wydarzeń jest II wojna światowa i egzotyczne Maroko, do którego przybywają uciekinierzy, marząc o ucieczce do Ameryki przez Lizbonę. To co w filmie docenia się najbardziej to kunsztowna gra aktorska, która porusza do głębi nawet dzisiejszego widza. Casablanca pełna jest niedopowiedzeń i emocji, w tym filmie wszystko kręci się wokół miłości. Dlatego właśnie nie mogło jej zabraknąć na naszej liście. (AB)
5. Holiday (2006), reż. Nancy Meyers
Święta tuż za pasem i na naszej liście po prostu musiała się znaleźć jedna z najpiękniejszych świątecznych historii o miłości, czyli Holiday z Cameron Diaz, Kate Winslet, Jackiem Blackiem i Judem Law. Film opowiada o dwóch kobietach, które przeżywają zawód miłosny i postanawiają zaznać małej zmiany na święta – zamieniają się domami. Jedna jedzie do słonecznego Los Angeles, a druga do zimowej Wielkiej Brytanii. Nowe miejsca pozwolą im spojrzeć inaczej na życie… Film lekki, zabawny i bardzo wzruszający, w którym wisienką na torcie jest słynny temat muzyczny Hansa Zimmera. Przy okazji jest to już trzeci film pani Meyers na naszej liście, co dowodzi, że reżyserka naprawdę pięknie potrafi opowiadać o miłości. Holiday polecamy każdemu – nie tylko na święta. (AB)
4. Amelia (2001), reż. Jean-Pierre Jeunet
Bohaterka to urocza, nieprzewidywalnie zwariowana romantyczka, czyli śliczna Amelia, którą pokochały miliony. Ta francuska komedia z Audrey Tautou w roli głównej opowiada o młodej dziewczynie, która postanawia uszczęśliwiać ludzi. Prowadzi to do mnóstwa zabawnych sytuacji. Jest miłość, piękna muzyka Yanna Tiersena, urocze, dopracowane kadry i przede wszystkim lekki, francuski humor. Ta komedia gwarantuje Wam świetny humor przez cały dzień! Kto Amelię już widział, ten na pewno chętnie do niej powróci, a kto nie miał jeszcze tego szczęścia – numer cztery na naszej liście to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o miłości! (AB)
3. To właśnie miłość (2003), reż. Richard Curtis
Kiedy można się zakochać? Oczywiście na Święta. 10 historii miłosnych splecionych w jeden film. A wszystko to w otoczce magicznej, świątecznej ścieżki dźwiękowej. To właśnie miłość bazuje na wielowątkowości, ale mimo to powstaje wrażenie, że można dobrze poznać bohaterów. Mnie osobiście najbardziej urzekła opowieść o młodym Samie, który zakochany jest w prawie nieosiągalnej dziewczynie… Wątki są różnorodne, nawet pojawia się zauroczony jedną z pracownic premier Wielkiej Brytanii (Hugh Grant). Debiut reżyserski Richarda Curtisa to ciepła i niezwykle optymistyczna propozycja dla wszystkich, którzy pragną się odstresować i zakochać. W kim, w czym? Sami odpowiedzcie na to pytanie. (KS)
2. Pamiętnik (2004), reż. Nick Cassavetes
Film, który sprawił, że Ryan Gosling stał się jednym z najbardziej pożądanych mężczyzn na świecie, a pocałunek w deszczu już nigdy nie będzie taki jak przedtem. Pamiętnik zaczyna się od poznania kobiety cierpiącej na Alzheimera, której pomóc stara się starszy mężczyzna, czytając jej niezwykłą historię zakochanych w sobie osób. Opowieść może przypominać odwróconą wersję kopciuszka – Noah, ubogi pracownik tartaku, zakochuje się w zamożnej dziewczynie i postanawia zrobić wszystko, aby zdobyć jej serce. Przyznam szczerze, że jest to jeden z najlepszych filmów romantycznych, jakie miałem okazję oglądać i składa się na to parę elementów: świetnie poprowadzona i przeplatająca się historia, obsada na najwyższym poziomie oraz to, że jest to jeden z niewielu filmów, które ukazują trudy związku. (MD)
1. Titanic (1997), reż. James Cameron
Rekordzista pod względem zdobytych nagród i wylanych łez w kinie, w wielkim skrócie – opus magnum Jamesa Camerona. Mamy początek XX wieku, a na szerokie wody zaraz zostanie wypuszczony największy statek pasażerski tamtych czasów. Jack, który szczęśliwe wygrywa bilet na dziewiczy rejs, poznaje na pokładzie arystokratkę Rose. Być może to dość odważne stwierdzenie, ale to film, który już na dobre wpisał się do historii kinematografii i być może wspominany będzie podobnie jak Obywatel Kane. Od premiery filmu minęło 20 lat, a Titanic wciąż zachwyca, wciąż wzrusza, a drzwi wciąż są wystarczająco duże, aby Jack mógł przeżyć. Nic dziwnego, że zajmuje pierwsze miejsce i w naszym rankingu prezentującym najlepsze filmy romantyczne. (MD)
Ranking „NAJLEPSZE FILMY ROMANTYCZNE” przygotowali:
Agnieszka Bar
Katarzyna Skrzynecka
Mateusz Dąbrowski