Najlepsze filmy o wampirach i wilkołakach! | TOP 20


14. Blade – wieczny łowca (1999), reż. Stephen Norrington

Wampir walczący z wampirami? Tak jest! Wesley Snipes w brawurowym horrorze SF gra pół-człowieka-pół-wampira, który walczy z potworami w obronie ludzkiej rasy, pragnąc również pomścić swoją matkę. Nakręcony na podstawie komiksu film śmiało może się ubiegać o status kultowego. Świetnie zrealizowany, trzymający w napięciu film to prawdziwa uczta dla wielbicieli gatunku. (AB)


13. Van Helsing (2004), reż. Stephen Sommers

Słynny łowca potworów zostaje wysłany przez Watykan na misję wytępienia grupy wampirów w Transylwanii. Film przedstawia bardzo osobliwe realia późnego wieku XIX, gdzie wszyscy wierzyli w istnienie wśród ludzi różnorodnych bestii. W bardzo zdystansowany sposób pokazuje relacje ludzi z potworami, które były przez nich w zasadzie dyskryminowane, co kończyło się nie tyle wyśmiewaniem, jak to dziś bywa, ale zwyczajnie mordem. W filmie możemy zobaczyć znaną z innych produkcji o wampirach Kate Beckinsale jako Annę Valerious, bez której pokonanie Draculi graniczy z cudem. A może znajdzie się jeszcze jakiś wilkołak do kompletu? (MŁ)

van helsing wampiry wilkołaki film


12. Towarzystwo wilków (1984), reż. Neil Jordan

Mamy tu do czynienia z dużo straszniejszą wersją opowieści o Czerwonym Kapturku, bo kto by się spodziewał, że złych wilków może być więcej niż jeden… Fabuła filmu napisana w bardzo pomysłowy sposób, efekty specjalne  na wysokim poziomie, choć były to lata 80. Od strony technicznej – rewelacja. Całość nakręcona w formie kilku przerażających opowieści babci 13-letniej Rosaleen. Nie wiadomo już, co jest realne, a co wyśnione… Jeśli jesteście fanami klasycznych bajek, to na pewno obowiązkowa pozycja dla Was. (MŁ)


11. Dracula: Historia nieznana (2014), reż. Gary Shore

Ale jak to się stało, że Dracula został wampirem? Jeśli kiedykolwiek przeszło Wam przez głowę to pytanie, to ten film jest idealnym kandydatem do odpowiedzi na nie. Opowiada on o losach sławnego krwiopijcy zanim jeszcze ten posiadł nieśmiertelność, choć historia jest raczej nieautentyczna. Vlad, zwany później Draculą, w obliczu zagrożenia królestwa i rodziny zawiera pakt z siłami zła, tym samym poświęcając swoją duszę za ich bezpieczeństwo. Jak to się ma do reszty opowieści, które znamy o tym wampirze? Może wcale nie był on tak nikczemny, jak do tej pory myśleliśmy? (MŁ)


10. Pozwól mi wejść (2010), reż. Matt Reeves

Zanim Matt Reeves zajął się Planetą Małp, na fali popularności, jaką dał mu Cloverfield, stworzył ekranizację szwedzkiego horroru Wpuść Mnie z 2004 roku. Historia opowiada o nastoletnim Owenie, który zaprzyjaźnia się z dziewczynką o imieniu Abby. Jak się okazuje, Abby jest wampirem. Może to brzmi dość tandetnie i ckliwie, ale uwierzcie mi – film jest mroczny i brutalny, a przy tym wykorzystuje kilka fajnych motywów z wampirzej klasyki. (KW)


9. Nosferatu – Symfonia Grozy (1922), reż. F.W. Murnau

Jeden z najważniejszych filmów kina niemieckiego i kina grozy. Ten klasyk nie jest dziś łatwy do oglądania; stworzony w czerni i bieli, niemy film to jednak produkcja obowiązkowa dla fanów wampirów. Gdy już przyzwyczaicie się do tej archaicznej strony technologicznej, zaliczycie naprawdę udany seans z jednym z najlepszych wcieleń Nosferatu w historii. Warto dodać, że odtwórca roli Draculi, Max Schreck, podczas trwania zdjęć, nie zdejmował swojego kostiumu i spał w drewnianej trumnie… To się nazywa wczucie w rolę, czyż nie? (KW)


8. Horror Draculi (1958), reż. Terence Fisher

Dracula będący najbardziej rozpoznawalnym wampirem na całym świecie jest tutaj przedstawiony oczywiście jako władca ciemności. Horror Draculi ze względu na swoją konwencję spokojne można zaliczyć do klasyki. Znakomity obraz ma swój niepodrabialny klimat, do którego wpisuje się także świetna kreacja Christophera Lee jako głównego bohatera. W filmie czeka na nas również walka pomiędzy Draculą a chcącym go zniszczyć doktorem Van Helsingiem, która zapiera dech w piersiach. Uwaga, tylko dla widzów o mocnych nerwach… (KS)


7. Mroczne Cienie (2012), reż. Tim Burton

Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter. Czy trzeba mówić więcej? Spójrzmy jeszcze na nazwisko reżysera i już jesteśmy pewni, że albo musimy nadrobić ten film, albo obejrzeć go jeszcze kilka razy. Niesamowite połączenie horroru i komedii, gdzie śmiech przeplata się z przerażeniem. W środku historii znajduje się Barnabas Collins, wampir, który po dwustu latach powstał z grobu i trafił wprost w objęcia lat 70. Szalony charakter produkcji, świetny reżyser i sławna obsada to chyba jeden z przepisów na sukces, bo w tym wypadku się udało. Łapcie więc każdą okazję, żeby obejrzeć to arcydzieło. (MŁ)

mroczne cienie wampiry horror


6. Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004), reż. Alfonso Cuarón

Ekranizacja trzeciej części przygód o młodym czarodzieju przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych w serii – może o tym decydować znakomity wątek historii Remusa Lupina, wilkołaka. Profesor Lupin to przyjaciel ojca Harry’ego, który odgrywa niezwykle ważną rolę w całej historii. Jak każdy film ekranizujący powieści J.K. Rowling, Więzień Azkabanu wciąga od pierwszej minuty, a niezwykłe losy Lunatyka i jego przyjaciół – Glizdogona, Łapy i Rogacza to idealny materiał na nasze zestawienie filmów o wilkołakach i wampirach. A do tego przedstawiciel kina fantasy. (AB)


5. Wywiad z wampirem (1994), reż. Neil Jordan

W Wywiadzie z wampirem mamy prawdziwą plejadę gwiazd: Brada Pitta, Toma Cruise’a, Antonio Banderasa i Christiana Slatera. Film opowiada historię Louisa de Pointe du Lac, który traci swoją ukochaną żonę i dzięki wampirowi Lestatowi staje się również nieśmiertelną istotą. Pragnie on jednak opowiedzieć komuś o tym, co wydarzyło się w trakcie jego dwustuletniej egzystencji i decyduje się na wywiad. Dzięki takiej formie narracji dowiadujemy się przede wszystkim więcej o psychice wampira, jego naturze i większości jego sekretow. Mroczny i trzymający w napięciu horror z elementami dramatu to idealna propozycja dla kogoś, kto pragnie powiększyć swoją wiedzę na temat tych nadludzkich istot. (KS)


4. Srebrna kula (1985), reż. Daniel Attias

Terror. Pewien wilkołak postanawia pokazać miastu, że to on tu rządzi. Przerażające morderstwa popełniane są własnie przez niego… Jednak znajdą się osoby, które chcą go powstrzymać – niepełnosprawny chłopiec ze swoją siostrą oraz wujkiem. Czy im się to uda? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musicie zasiąść przed ekranem telewizora. Srebrna kula to adaptacja powieśći Stephena Kinga pt. Rok wilkołaka. W interpretacji Attiasa pojawiają sie oczywiście pewne różnice, ale ze względu na mroczny klimat i strach, który budzi, jest to jeden z najlepszych horrorów o wilkołakach. Obejrzyjcie koniecznie! (KS)


3. Dracula (1992), reż. Francis Ford Coppola

Ten słynny horror nakręcony na podstawie powieści Brama Stokera znany jest przede wszystkim ze świetnej roli zmienionego nie do poznania Gary’ego Oldmana. W obsadzie uraczą Was również takie sławy jak Anthony Hopkins, Keanu Reeves czy Winona Ryder. Mroczna i fascynująca historia o tragicznej miłości słynnego Draculi po prostu musiała znaleźć się w naszym zestawieniu. Jedna z piękniejszych wersji historii o najsłynniejszym wampirze świata. (AB)


2. Od zmierzchu do świtu (1996), reż. Robert Rodriguez

Gdy na stołku reżysera zasiada Robert Rodriguez, a scenariusz pisze Quentin Tarantino, film nie może się nie udać! Tak samo jak w przypadku numeru dwa na naszej liście najlepszych filmów o wampirach i wilkołakach. Na ekranie zobaczycie między innymi piękną Salmę Hayek, Danny’ego Trejo czy George’a Clooney’a. Film opowiada o dwóch przestępcach, którzy przez przypadek natrafiają na siedlisko wampirów. Doskonały film akcji z elementami dreszczowca, który polecamy każdemu! (AB)


filmy o wampirach

Kadr z filmu Co robimy w ukryciu

1. Co robimy w ukryciu (2014), reż. Taika Waititi, Jemaine Clement

Stylizowany na dokument film o życiu codziennym nowozelandzkich wampirów to zasłużone pierwsze miejsce na naszej liście. Jak radzą sobie wampiry w naszych czasach? Czy łatwo im w czwórkę żyć pod jednym dachem? Jak dogadać się z wilkołakami? Kto posprząta po kolacji? Na te i inne pytania odpowie Wam ten szalony film. Świetnie zrealizowany i zabawny do bólu film o męskiej (wampirzej) przyjaźni to pozycja obowiązkowa do nadrobienia jeśli uwielbiasz filmy o wampirach i wilkołakach! (AB)


To były najlepsze filmy o wilkołakach i wampirach!

Przeczytaj również:

Horrory 2020. Najlepsze filmy grozy ubiegłego roku!

Co obejrzeć po: Shadowhunters? Seriale podobne do młodzieżowego fantasy

Co obejrzeć po: Pamiętniki Wampirów? Podobne seriale fantasy

Netflix filmy 2021. Najciekawsze nowości Netflix Original!

Co obejrzeć po: Zmierzch. Filmy i seriale podobne do adaptacji sagi Stephenie Meyer


Ranking „Najlepsze filmy o wampirach i wilkołakach” przygotowali:

Agnieszka Bar

Katarzyna Skrzynecka

Krzysztof Wdowik

Michalina Łojek

Wielka fanka silnych bohaterek filmowych. Od kryminałów woli fantasy. Docenia dobre soundtracki. Uwielbia Meryl Streep, Keirę Knightley, Kristen Bell i całego Disneya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ared pisze:

Witam. Czemu w rankingu zabrakło filmu – The Lost Boys – Straceni Chłopcy z 1989 roku ze świetną obsadą i muzyką ? Pozdrawiam

Atom pisze:

ktoś tu zapomniał o filmie który powala na kolana – świetna rola Królowej Wampirów Aaliyah (świętej pamięci) cudnej kobiety i jeszcze lepszej piosenkarki, oraz Claudia Black znanej z Gwiezdnych Wrót i kilku innych dobrych aktorów, znakomita obsada, sensowna historia i rozkręcająca się do końca filmu akcja dają temu filmowi 8\10 nie brakuje krwi, miłości, dramatu – pominiecie tego filmu to jak nasikanie do szklanki kiedy obok jest toaleta – film obowiązkowy dla maniaków wampirów.

Rig pisze:

Ha, ha, ha. Wszystkie filmy z serii od Anny Rice to wczesne Zmierzchy. Wywiad z wampirem, na przykład, rozpoczął ten tak znienawidzony teraz motyw wampira pogrążonego w zadumie i nieszczęściu. Dla dziewczyn.

Jak koleżanka tu napisała – Straceni Chłopcy 1989.
A ja dodam – Postrach Nocy (1985) z niesamowicie klimatyczną muzyką. Remake też przyzwoity, choć wiadomo, 2011r.
Nosferatu z lat 70’tych (dla mnie lepszy niż oryginał), muzyka również super.

A jeśli chodzi o wilkołaki to jak ktoś mógłby pominąć Skowyt (1981)? To najlepszy film o wilkołakach do tej pory.
Zły wpływ księżyca też dobry.

spacja pisze:

Nikt nie wspomniał o polskim horrorze Wilczyca . Mnie się podoba .

Rem pisze:

Straceni chłopcy – Bardzo słaby film. Fabuła to jakiś żart. Postacie wyjątkowo nieudane, nawet jak na tamte czasy. Główny bohater sam nie wie co robi i o co walczy. Jego brat jest chyba najlepszą postacią w całym filmie, a i tak jest nudny do bólu. Są wampiry, które równie dobrze mogli nazwać zombie, albo demonami, albo skunkso-ludźmi. To jak głupio się zachowywali, jak mało wiarygodni byli i jak łatwo dali się zabić to po prostu nie do pomyślenia. Mamy dziewczynę i jakieś dziecko, których równie dobrze mogło by nie być. Nic nie wnoszą do filmu poza seGz sceną. A największym syfem są ci łowcy wampirów. Kiczowate 12 latki, potężni pogromcy wampirów ze sklepu z komiksami. I TY SIĘ ŚMIEJESZ Z NOWOCZESNYCH WAMPIRÓW? XD Nawet jak miałem 8 lat miałem lepszy gust niż to. Bez obrazy.

Postrach nocy – Faktycznie dobry film. Ciekawa fabuła, dużo akcji. Wszystko w odpowiednich proporcjach. Remake też dobrze wyszedł, chociaż czegoś w nim brakowało.

Nosferatu – Nie mój klimat. Raczej nie powinno się polecać tego typu filmów jako filmów o wampirach godnych polecenia z powodów oczywistych, wystarczy spojrzeć na to.

Skowyt wart polecenia, ale wole późniejsze części

Zły wpływ księżyca – Pozycja obowiązkowa. Dobry, tylko/aż dobry. Przynajmniej raz warto obejrzeć

Wolę zdecydowanie nowoczesne wampiry. blade, queen of the damned, pamiętniki wampirów, a nawet underworld. Moim zdaniem człowiek przemieniony w wampira(w sensie co by było, gdyby mnie/ciebie zmieniono w krwiopijce i wprowadzono do drugiego świata) jest ciekawszy i bardziej właściwy, niż coś co przypomina utopca, albo zgnilca i jest bez inteligencji, z wyglądem bakterii, bez polotu i słabe. Nic nie jest idealne, a wymieniać wady można w nieskończoność po obu stronach.

A co do wilkołaków to obowiązkową pozycja dla każdego zainteresowanego jest Wolf z 1994 roku. Film nie tyle o wilkołaku, co o człowieku i właśnie o to chodzi, o ten klimat jak zapach kawy z rana.

Na wikipedii można znaleźć sporo tytułów filmów o wilkołakach i wampirach. Każdy by coś dla siebie znalazł. Pozdrawiam.

Karol pisze:

Do Rig i co związku z tym że podobno przedstawiono wampira? – Nie mnie to nie zmienia świetnego klimatu który ma Wywiadu z wampirem, czego nie można już powiedzieć o Zmierzchu.

Adam pisze:

A gdzie ,, Ksiądz”?

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?