najlepsze filmy detektywistyczne w historii kina
najlepsze filmy detektywistyczne w historii kina

Najlepsze filmy detektywistyczne w historii kina! | TOP 20

Prezentujemy subiektywny ranking, z którego dowiesz się jakie są najlepsze filmy detektywistyczne w historii kina.

Morderstwa, zagadkowe zniknięcia, zniesławienia i niezliczone tajemnice – jest w czym wybierać w tematyce filmów detektywistycznych. Jeżeli lubicie rozwiązywać zagadki, niniejsze zestawienie jest właśnie dla Was. Razem z najsłynniejszymi detektywami świata, takimi jak Sherlock Holmes, William z Baskerville czy Herkules Poirot zmierzycie się z najsłynniejszymi tajemnicami filmowego świata. Członkowie redakcji Movies Room wybrali dla Was 20 najbardziej fascynujących filmów detektywistycznych! Znajdziecie tu filmy klasyczne, ale i mroczne thrillery, komedie i filmy akcji. Zapraszamy do lektury rankingu wskazującego najwybitniejsze filmy detektywistyczne w historii!


Najlepsze filmy detektywistyczne w historii kina! | TOP 20

20. Ace Ventura: Psi Detektyw (1994), reż. Tom Shadyac

Nasze zestawienie przedstawiające najlepsze filmy detektywistyczne otwiera pozycja nie do końca może poważna, ale kochana przez wielu (no i w końcu opowiada o detektywie!). Na Ace Venturze wychowała się spora część pokolenia lat 90. i przygody symatycznego detektywa (Jim Carrey) po prostu musiały znaleźć się w naszym zestawieniu. Bohater tej detektywistycznej komedii zajmuje się poszukiwaniem zaginionych zwierząt. Tym razem jednak jego misja jest wyjątkowo trudna – musi odnaleźć zaginionego delfina, który jest ukochaną maskotką pewnej drużyny futbolowej. Zwariowany Carrey oraz mnóstwo przezabawnych, kultowych scen tworzą świetny film, który koniecznie musicie zobaczyć! (AB)


19. Zabójcy Bażantów (2014), reż. Mikkel Nørgaard

Skandynawskie kryminały kojarzymy przede wszystkim ze znakomicie skonstruowaną intrygą oraz szczegółowym przedstawieniem społeczeństwa danego kraju. Zabójcy Bażantów w reżyserii Mikkela Nørgaarda znakomicie wpisują się do tego stereotypu. Jest to duński film na podstawie powieści Jussiego Adlera-Olsena, w którym do akcji wkracza para detektywów – Carl oraz Assad. W wyniku nieoczekiwanych wydarzeń wracają oni ponownie do pozornie wyjaśnionej sprawy zabójstwa bliźniaków sprzed 20 lat. Oprócz zapierającej dech w piersiach akcji i mrocznego klimatu, znajdziecie tak świetne dialogi między bohaterami oraz kilka zabawnych sytuacji. A poza tym – tych detektywów naprawdę można polubić! (KS)


18. Dziewczyna z tatuażem (2011), reż. David Fincher

Lisbeth Salander i Mikael Blomkvist to znakomita antagonistyczna para ze słynnej powieści Stiega Larssona. Ona – zbuntowana, genialna hakerka, która w specyficzny sposób radzi sobie z problemami. On – dziennikarz Millenium, próbujący pozbyć się niesprawiedliwych oskarżeń. W ekranizacji Davida Finchera bohaterowie próbują rozwikłać sprawę sprzed czterdziestu lat zaginięcia 16-letniej wówczas Henrietty. Czy Salander i Blomkvist ją znajdą? Warto obejrzeć, aby się dowiedzieć. Oprócz idealnego klimatu szwedzkiego kryminału dodatkowym atutem są aktorzy, czyliświetni Daniel Craig i Rooney Mara w głównych rolach. (KS)

 


17. Wyspa Tajemnic (2010), reż. Martin Scorsese

Wyspa tajemnic to jedno z ciekawszych dzieł Martina Scorsese i jedna z bardziej godnych do zapamiętania ról Leonardo DiCaprio. Szeryf Daniels (DiCaprio) razem ze swoim pomocnikiem (Mark Ruffalo) przybywają do szpitala psychiatrycznego położonego na małej wyspie. Ich zadaniem jest wyjaśnienie sprawy zniknięcia jednej z pacjentek. Sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót i już nic nie jest takie, jakim się wydawało… Mroczny, psychodeliczny film, który będzie trzymał Was w napięciu od samego początku i zjeży Wam włosy na karku. Nie jest to klasyczny film detektywistyczny z typowym zakończeniem, ale każdy, kto go widział, nie zdziwi się, że musiał się znaleźć w naszym zestawieniu.


 16. Harry Angel (1987), reż. Alan Parker

Harry Angel to jeden z tych filmów, które można oglądać raz za razem i z każdym kolejnym seansem wyciągać nowe wnioski i spostrzeżenia. Tytułowy Harry to prywatny detektyw (Mickey Rourke), który przyjmuje zlecenie odnalezienia słynnego niegdyś piosenkarza, Johnny’ego Favorite’a. Jego zleceniodawca to niejaki Louis Cyphre (Robert De Niro). Utrzymany w klimacie noir film to mroczna historia nawiązująca to wielu ponurych toposów literackich i magnetyzująca widza scenografią, kostiumami i muzyką. Gra aktorska głównych bohaterów to najlepszy pokaz ich talentów, a wątki kryminalne pomieszane z surrealistycznymi nie pozwolą Wam spokojnie usiedzieć w fotelu. Harry Angel to absolutna klasyka gatunku. (AB)


 15. Morderstwo w Orient Expressie (1974), reż. Sidney Lumet

Detektyw Hercules Poirot podróżuje pociągiem. Nawet tam nie omija go zagadka kryminalna. Podczas postoju zamordowany zostaje milioner Ratchett, a Poirot wie, że zabójca znajduje się pośród pasażerów. Morderstwo w Orient Expressie Sindney’a Lumeta przedstawia nieco staromodne podejście do kryminału, jednak to w tym znajduje się sekret popularności tej ekranizacji powieści Agathy Christie. Ingrid Begman została wyróżniona Oscarem za rolę Grety Ohlsson, a  Albert Finney znakomicie spisał się jako Poirot. Jeżeli chciecie wsiąść do pociągu z tym detektywem, to koniecznie zacznijcie od tej ekranizacji! Do kin wchodzi obecnie najnowsza wersja Morderstwa, która zdaje się nie sięgać do pięt tytułowi z 1974 roku…(KS)


 14. Rzeka tajemnic (2003), reż. Clint Eastwood

Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, a do tego Clint Eastwood za kamerą. Idealny przepis na rasowy film detektywistyczny? Oczywiście, że tak. Rzeka tajemnic to film z 2003 roku. Bacon wciela się w postać Seana, policyjnego detektywa, który musi rozwikłać sprawę zabójstwa córki Jimmy’ego (Sean Penn). Sprawa ta łączy w pewien sposób byłych przyjaciół. Oprócz tajemniczego morderstwa w filmie pojawią się liczne nawiązania do przeszłości bohaterów, które znakomicie wzbogacają fabułę. Muzyka, za którą odpowiedzialny był Eastwood, buduje klimat narracji. Warto zaburzyć się w Rzece tajemnic! (KS)


 13. Tajemnice Los Angeles (1997), reż. Curtis Hanson

Jeśli lubicie rozwiązywać zagadki razem z bohaterami filmu, to ten film jest dla Was. Akcja rozgrywa się na początku lat 50. i opowiada o trzech funkcjonariuszach policji, którzy niezależnie od siebie będą próbować rozwiązać sprawę wielokrotnego zabójstwa w nocnym barze. Jest w tym obrazie coś z kina noir, a aktorzy dają z siebie wszystko, abyśmy nie mogli odejść od ekranu. Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce i nagrodzona Oscarem Kim Basinger. Obsada godna podziwu, ale to znakomita fabuła robi całą robotę i niejednokrotnie przyprawi Was o opad szczęki. Nic dziwnego, że został nagrodzony złotą statuetką za najlepszy scenariusz adaptowany. (MD)

 


12. Wielki sen (1946), reż. Howard Hawks

Wielki Sen to genialny klasyk i kolejne wspaniałe dzieło starego kina, w którym z jak najlepszej strony pokazał się magnetyczny Humphrey Bogart (Casablanka, Sokół Maltański). Prywatny detektyw ma za zadanie pilnować córki pewnego bogacza. Przypadkowo staje się częścią skomplikowanej intrygi. Wciągający scenariusz jest oparty na debiutanckiej powieści mistrza kryminału – Raymonda Chandlera. Zachwyca wiecznie zaciągający się papierosem ponury Bogart i piękna Lauren Bacal, bez ich perfekcyjnej gry ten film nie stałby się tym, czym jest. A jest czołowym przedstawicielem swojego gatunku, klimatycznym i niejednoznaczym filmem noir i po prostu genialnym, wciągającym obrazem. Wielki Sen to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów starego kina! (AB)


 11. Brudny Harry (1971), reż. Don Siegel 

Clint Eastwood. Tak mógłbym zacząć i zakończyć opis tego filmu, ponieważ właśnie jego personą stoi Brudny Harry. Film opowiada o inspektorze Callahanie, który znany jest ze stosowania brutalnych metod w imieniu prawa. Na drodze Harry’ego Callahana stanie szaleniec o pseudonimie Skorpion, który strzela do ludzi z dachów i szantażuje burmistrza San Francisco. Jedyną osobą, która może go unieszkodliwić, jest właśnie bohater grany przez Eastwooda. Klasyczna pozycja, którą warto obejrzeć dla bezwzględnego Clinta. (MD)

 

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mammamija pisze:

Nawet spoko te filmy, tyle, że… tylko kilka jest “detektywistycznych” xd

szczry pisze:

-_- co to za lista

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?