najlepsze filmowe parodie
najlepsze filmowe parodie

Najlepsze filmowe parodie | TOP 20

Przerysowane postacie, absurdalna i dynamiczna akcja, świat z przymrużeniem oka oraz śmiech aż do łez. Jeśli kiedykolwiek obejrzałeś film, szukając w nim którychś z tych elementów, to znajdziesz tu z pewnością coś dla siebie. Przed Wami ranking dwudziestu najśmieszniejszych parodii filmowych, których nie da się zapomnieć! Mel Brooks czy Leslie Nielsen byli weteranami tego komediowego gatunku, jednak w naszym rankingu znalazło się miejsce także dla nowszych pozycji. Mieliśmy ogromny dylemat, które z gąszczu setek filmów wybrać, ale w końcu się udało – przeczytajcie, jakie pozycje znalazły się w naszym zestawieniu!


Najlepsze filmowe parodie

20. Mafia! (1998), reż. Jim Abrahams

Nie trudno domyślić się po tytule, że film ten odsyła do historii o największych światowych gangsterach, jednak dzięki swojej niepowtarzalnej formie, puszcza w niepamięć powagę z nimi związaną i przedstawia świat Mafii w nowy sposób. Niepowtarzalny Lloyd Bridges w jednej z ostatnich swoich ról niezmiennie rozśmiesza widzów do łez. Jeśli brakowało Wam w życiu gangsterskich komedii, to jest to pozycja, obok której nie możecie przejść obojętnie. Po co komu Ojciec Chrzestny, skoro jest Anthony Cortino i jego rodzinne porachunki z sycylijskimi przestępcami? (MŁ)

 


19. Seria Austin Powers (1997-2002), reż. Jay Roach

Kino dla ludzi o mocnych nerwach, którzy nie szukają ambitnej rozrywki. Każdy musi jednak przyznać, że seria Austin Powers musiała się znaleźć w naszym zestawieniu. W filmach znajdziecie mnóstwo niewybrednych żartów, nie zawsze poprawnych politycznie. Bardzo zabawna i nieco nieokrzesana parodia filmów m.in. o Agencie 007 i kina detektywistycznego lat 60. (AB)


18. Seria Straszny Film (2000-2013), reż. Keenen Ivory Wayans, David Zucker, Malcolm D. Lee

Niektóre horrory są dla widzów o mocnych nerwach zbyt przerażające. W innych roi się od absurdów, które zamiast strachu generują jedynie politowanie. Straszne Filmy parodiują oba rodzaje horrorów i nie biorą jeńców. Przez kultową serię przewinęli się m.in. Charlie Sheen czy Leslie Nielsen, weteran gatunku. Pomimo że z odsłony na odsłonę filmy prezentowały coraz niższy poziom, to z pewnością za zasługi dla parodii w naszym rankingowym panteonie jest na zasłużonym, osiemnastym miejscu. (MK)

 


17. Nieme Kino (1976), reż. Mel Brooks

Nieme Kino Mela Brooksa to nic innego, jak parodia… niemego kina. Opowiada o podupadłym reżyserze filmowym (w tej roli sam Brooks), który postanawia nakręcić film niemy. Jak to u reżysera bywa, dostajemy film lekki, zabawny i pełen świetnych rozwiązań. Nieme Kino to doskonała pozycja dla wszystkich, którzy z nostalgią wspominają stare filmy. (AB)


16. Młody Frankenstein (1974), reż. Mel Brooks

Klasyka, jeśli chodzi o połączenie horroru i komedii. Gene Wilder jako wnuczek doktora Frankensteina to na pewno świetna propozycja dla ludzi, którzy nie mogą się zdecydować czy się śmiać, czy bać. Klimatu dodaje filmowi „czarno-białość’’ i reżyserskie umiejętności Mela Brooksa, a samo dzieło jest na tyle znane, że niektóre kadry kojarzą nawet osoby, które nigdy w życiu go nie obejrzały. Cóż więcej w takim razie wyznacza prawdziwe kino, jeśli nie jego bezkresna rozpoznawalność? (MŁ)

 


15. Wysyp Żywych Trupów (2004), reż. Edgar Wright

Wysyp Żywych Trupów jest pierwszą częścią trylogii Trzech Smaków Cornetto (trio Wright-Pegg-Frost) i stanowi parodię filmów z zombiakami w roli głównej. Parodię udaną i w znaczącycm stopniu nawiążującą do klasyków nieżyjącego już George’a A. Romero. Dla fanów komedii i żywych trupów – pozycja obowiązkowa. Jedna z ostatnich, naprawdę udanych parodii. (KW)


 14. Zagniewani Młodociani (1996), reż. Hart Bochner

John Lovitz jest świetny. Jestem jego fanem od czasu obejrzenia słynnej sceny w Wyścigu Szczurów. Dziś Lovitzowi przypadają wyłącznie małe, trzecioplanowe rólki, a koledzy po fachu lubią się z tego faktu śmiaćjednak aktor kilka pamiętnych filmów nakręcił. Jednym z nich jest parodia Młodych Gniewnych z Michelle Pfeiffer – Zagniewani Młodociani. Film obfituje w sporą ilość udanych gagów, a talent komiczny Lovitza dodaje im sporo jakości. (KW)

 


13. W Krzywym Zwierciadle: Strzelając Śmiechem (1993), reż. Gene Quintano

Kto by pomyślał, że tak znanych aktorów można wciągnąć w tworzenie największych parodii wszechczasów… Samuel L. Jackson i Emilio Esteves, którego znaleźć można przede wszystkim w Klubie Winowajców, wcielają się w role policjantów, którzy wspólnymi siłami próbują zapobiec nielegalnej produkcji ciasteczek kokainowych. Film nawiązuje do hitów, takich jak Mileczenie Owiec, Nagi Instynkt, Szklana Pułapka, Zabójcza Broń i Świat Wayne’a. Kto z własnej woli mógłby przegapić tak ekscytującą kinową mieszankę, zarówno ze strony fabuły, jak i aktorów? (MŁ)

 


 12. Płonące siodła (1974), reż. Mel Brooks

Brooks kolejny raz pojawia się na naszej liście! Tym razem rozprawia sie z westernami i robi to jak zwykle dobrze. W Płonących siodłach opowiada historię czarnoskórego szeryfa, który postanawia rozprawić się z nękającymi miasteczko bandytami. Zwariowany humor, niespodzianki i mnóstwo świetnych pomysłów – przy tym filmie nie da się kiepsko bawić! (AB)


 11. Zabity na śmierć (1976), reż. Robert Moore

Jeden z mniej znanych filmów na tej liście, a szkoda. Murder by Death wyśmiewa wszystkie klasyczne filmy sensacyjne, których fabuła kręci się wokół motywu zabójca jest w tym pokoju. Doborowa obsada i obfitujący w absurdalne zwroty akcji scenariusz sprawiają, że Zabity na Śmierć to iście unikalne dzieło. (KW)

 

Miłośnik starych filmów i równie starej muzyki. Miłuje Johnny'ego Deppa oraz Marvel Cinematic Universe. Kolekcjoner winyli i największy żyjący fan The Beatles.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Astroni pisze:

Wspaniałe zestawienie! Ze wszystkim się zgadzam (tak ładnie powiedziane o “Strasznym filmie” + “Kosmiczne Jaja” tak wysoko <3), poznałam też dużo nowych tytułów (jeden nawet bardzo wysoko – aż mi głupio…), a do tego najlepsze – hit mojego życia i największy idol na samej górze zestawienia! "Wraz ze śmiercią Nielsena w 2010 roku, skończył się również żywot parodii" – true. A jednak jeśli miałabym kiedykolwiek kręcić filmy, to byłyby to właśnie parodie.

gdfdfgfds pisze:

a gdzie Asterix Misja Kleopatra?

Chhg pisze:

To nie parodia 😛

asia pisze:

Bardzo pomocne zestawienie. Dzięki

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?