Zdecydowanie nie jest to Scorsese w najwyższej formie, jednak przez wzgląd na ciekawą stylistykę, genialnego Day-Lewisa i po części sentyment zdecydowałem się umieścić tę produkcję na początku listy. XIX wiek, nowojorska dzielnica Five Points, jedno z najbiedniejszych miejsc w całej Ameryce, gdzie gangi walczyły o kontrolę na ulicach. W tych czasach bezprawia i niepohamowanej politycznej korupcji rozgrywa się filmowa historia Amsterdama Vallona (Leonardo DiCaprio), młodego irlandzkiego imigranta. Po 15-letnim pobycie w więzieniu, bohater wraca do Five Points, by zemścić się na Williamie Cuttingu (Daniel Day Lewis), zwanym też Billem Rzeźnikiem, przywódcy anty-imigranckiego gangu, który odpowiada za śmierć ojca Amsterdama. Chłopak wie, że pierwszym krokiem do dokonania wendetty jest wniknięcie w najbliższy krąg Billa. W międzyczasie Amsterdam poznaje Jenny Everdeane (Cameron Diaz), enigmatyczną kobietę-kieszonkowca, której ogromne poczucie niezależności i fascynująca piękność zniewalają go bez reszty. Jenny ma jednak własną mroczną przeszłość, która niespodziewanie komplikuje plany bohatera. Podróż Amsterdama przez ciemne zaułki Five Points przeradza się w walkę nie tylko o własne przetrwanie ale także o dobro ludzi jemu podobnych. Jego zmagania zbiegają się w czasie z największymi rozruchami w dziejach Ameryki zamieszkami, które wybuchły w Nowym Jorku, gdy w 1863 roku do miasta zawitały echa Wojny Secesyjnej.
Nieco zapomniany już film, a szkoda. Finałowy zwrot akcji może niekoniecznie poruszy starych wyjadaczy kina, ale niesamowity suspens, klimat i bezbłędna gra aktorska nie mogą przejść tutaj niezauważone. Akcja filmu rozgrywa się w 1954 roku na pięknej wyspie Zatoki Bostońskiej. W tak bajecznym miejscu znajduje się szpital dla obłąkanych przestępców. Na wyspie będzie prowadzone śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia jednej z pacjentek. Sprawa jest prowadzona przez federalnych szeryfów Tedda i Chucka. Kobieta zniknęła z pokoju, który był zamknięty, a w oknach były kraty. Pozostała po niej tylko zaszyfrowana wiadomość. Nad wyspę nadciąga huragan i łączność z resztą świata zostaje zerwana. Jeśli lubisz filmy Scorsese, to tą produkcję musisz obejrzeć!
Niezwykle trudny i niedoceniony film Martina Scorsese. Jak mało która produkcja, genialnie ukazuje problem misjonarstwa, bez upiększeń i moralizatorstwa, zostawiając wiele ważnych pytań. XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę.
Bardzo ważny film nie tylko w karierze Scorsese. Ulice nędzy to zapowiedź nowego oblicza sztuki filmowej w wykonaniu Martina Scorsese – a jednocześnie genialny początek wieloletniej współpracy z Robertem De Niro. To historia życia Scorsese, częściowo autobiograficzna opowieść o pierwszym pokoleniu synów i córek nowojorskiej „Małej Italii”. Harvey Keitel wcielił się w rolę Charliego, pracującego w szeregach lokalnej mafii. Amy Robinson zagrała Teresę, dziewczynę, którą jego rodzina uważa za nieodpowiednią partię, ze względu na chorobę. Natomiast Robert De Niro stworzył niezapomnianą kreację Johnny’ego Boya – drobnego kanciarza w podstępnym świecie wielkich przekrętów i pieniędzy, którą Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków wyróżniło nagrodą dla „najlepszego aktora drugoplanowego”.
Powoli rozpoczynamy wchodzić w najbardziej uznane produkcje bohatera tego rankingu. A oto niemal 3-godzinny popis narracji a la Scorsese. Chicagowski Żyd, Sam Rothstein (Robert De Niro), nazywany przez wszystkich Asem, jest zawodowym graczem i genialnym hazardzistą. Mafia ściąga go do Las Vegas, powierzając mu ważną misję. Dzięki wpływowym protektorom Sam obejmuje kontrolę nad kilkoma dochodowymi kasynami. W prowadzeniu interesów pomaga mu najlepszy przyjaciel, Nicky Santoro (Joe Pesci), psychopatyczny zabójca, który trudni się likwidowaniem niewygodnych klientów.
W jakich okolicznościach remake może nie tylko nie przynosić wstydu oryginałowi, ale zarazem stanowić osobne dzieło, które przemawia własnym, niepowtarzalnym głosem? Powierzyć robotę Martinowi! Akcja filmu rozgrywa się w południowym Bostonie, gdzie policja stanowa toczy zażartą walkę z przestępczością zorganizowaną. Młody tajny agent policji, Billy Costigan (Leonardo DiCaprio), otrzymuje od przełożonego Olivera Queenana (Martin Sheen) rozkaz przeniknięcia do struktur mafijnych, którymi rządzi Frank Costello (Jack Nicholson). Podczas gdy Billy szybko zdobywa zaufanie bossa, Colin Sullivan (Matt Damon) – zatwardziały młody przestępca, który już jako kadet Akademii Policyjnej pełnił rolę mafijnego informatora – zostaje awansowany na stanowisko dowódcze w Wydziale Spraw Wewnętrznych. Każdego z nich pochłania podwójne życie. Kiedy zarówno przestępcy, jak i stróże prawa, wpadają na trop wrogiej wtyczki we własnych szeregach, obaj bohaterowie rozpoczynają wyścig o to, kto pierwszy odkryje tożsamość drugiego, by tym samym uratować własną skórę…
Im dalej, tym trudniej ustawiać kolejne tytuły. Genialna rola Roberta DeNiro, który stworzył jedną z najbardziej niejednoznacznych postaci w historii Hollywood. Jake La Motta zaczynał karierę w 1941 roku. Ambitny młody bokser szybko piął się po szczeblach kariery sportowej. Bił się na ringu bezwzględnie i brutalnie, pojedynek przybierał formę masakry. Pięściarz niszczył przeciwnika, jakby chciał go zabić. Kolejne zwycięstwa nie przynosiły mu psychicznej stabilizacji. Im większą popularnością się cieszył, zdobywał laury i fortunę, tym bardziej stawał się nieufny i podejrzliwy, aż do granic obłędu. Bez tej pozycji ranking przedstawiający najlepsze filmy Martina Scorsese nie mógłby istnieć.
Po długim namyśle jednak uznaliśmy, że ta produkcja zasługuje na miejsce na podium. Choć Scorsese stworzył wcześniej mnóstwo prawdziwych diamentów, ostatecznie plasuje się tutaj jego najnowsze dzieło, osadzona w powojennej Ameryce epicka gangsterska opowieść widziana oczami weterana II wojny światowej Franka Sheeerana, oszusta i płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. Niesamowity powrót wielkich mistrzów kina. Eklektyczny, niejednoznaczny i niesamowicie zagrany.
Wprost nie mogliśmy umieścić tego mistrzostwa kina niżej. Do dziś jest to niedościgniony wzór gangsterskich produkcji. Kilkunastoletni Henry, zafascynowany lokalną mafią i jej potęgą, dostaje się pod opiekę szanowanego w kręgach mafijnych gangstera Jimmy’ego Conwaya (Robert De Niro). Henry chce być taki jak Jimmy, pragnie mieć pieniądze, szacunek i przyjaciół. Do organizacji zostaje również przyjęty inny młody chłopak, Tommy DeVito. Obaj z łatwością uczą się nowych obowiązków i panujących w mafii reguł. Coraz bardziej też przyzwyczajają się do przemocy, okrucieństwa i ogromnych pieniędzy zdobywanych na drodze przestępstwa.
A oto nasz czempion. Jeden z najbardziej oszczędnych w środkach filmów Martina Scorsese powala swoją siłą wyrazu większość współczesnych produkcji. Do tego prawdopodobnie rola życia Roberta DeNiro. Travis (Robert De Niro), weteran wojny w Wietnamie cierpiący na bezsenność, zatrudnia się jako taksówkarz na nocnej zmianie. Jeżdżąc wieczorami po Nowym Jorku, styka się z najbardziej podejrzanymi i niebezpiecznymi ludźmi i zdaje sobie sprawę, ile otacza go przemocy i okrucieństwa. Próbuje, bezskutecznie zresztą, nawiązać znajomość z pracowniczką kampanii wyborczej, Betsy (Cybill Shepherd). Spotyka też młodą prostytutkę Iris (Jodie Foster), którą chce uwolnić od ciemiężyciela. Mężczyzna postanawia na własną rękę rozprawić się z całym „robactwem” tego miasta…
Ilustracja wprowadzenia: Evan Agostini/Invision/AP/Shutterstock