Lubicie Jasona Isaacsa? Jeśli tak, to ta pozycja jest dla Was obowiązkowa. Aktor, który najlepiej dał się we znaki szerszej widowni rolami czarnych charakterów (pułkownik William Tavington w Patriocie i Lucjusz Malfoy w ekranizacjach Harry’ego Pottera), zagrał w Przebudzeniu być może najbardziej kompletną rolę w karierze. Miał spore pole do popisu, biorąc pod uwagę fakt, iż serial ten opowiada bardzo ciekawą historię detektywa Michaela Brittena, który po wypadku samochodowym żyje w dwóch rzeczywistościach: pierwsza to ta, w której w owym wypadku zginął jego syn, druga – żona. Mężczyzna próbuje rozwikłać tę zagadkę, po drodze napotykając coraz to więcej komplikacji. Która rzeczywistość jest prawdziwa? A może to złe pytanie i tak naprawdę postać grana przez Isaacsa znajduje się w jakiejś śpiączce? Warto sprawdzić ten dziś nieco już zapomniany serial.
Kultura wydaje się poletkiem, na którym odbywają się co najwyżej dyplomatyczne debaty nad wyższością jednej treści nad drugą. Rzeczywistość jednak weryfikuje ten pogląd. Wystarczy spojrzeć na batalie między fanami Spocka i wiernymi uczniami Dartha Vadera, aby pojąć, że wojna toczy się nawet wśród gwiazd. Bez względu na to, którego uniwersum jest się fanem, należy docenić „wroga”. Jako miłośnik mieczy świetlnych i kohort imperialnych szturmowców pozornie stoję w opozycji do popisujących się klingońskim fanów serii Star Trek, ale jak podkreśliłem – pozornie. Star Trek Discovery jest świetnym początkiem dla kogoś, kto pragnie zagłębić się w to kultowe uniwersum. Bardziej nowoczesna forma, która jednocześnie nie burzy dziedzictwa klasyki i pozwala poszerzyć wszechświat o zupełnie nowe terytoria i tych, którzy je zamieszkują i charakterystyczny, niepowtarzalny klimat udowadniają, że jest to seria absolutnie nieśmiertelna, dostosowująca się doskonale do zmiennych czasów i gustów widzów. (TD)
Serial trochę nam spadł z notowaniami przez wzgląd na obniżkę lotów przy okazji zdecydowanie gorszego 2. sezonu. Nadal jednak stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń w telewizji – nie tylko tych gatunkowych, ale i ogólnie. Ciekawy koncept parku rozrywki z tzw. hostami jako atrakcją, intrygujące wątki, w których oglądamy zmagania sztucznej inteligencji ze swym stwórcą i zarazem ciemiężycielem, no i oczywiście znakomite aktorstwo. Zalecamy zapoznać się chociaż z premierową serią.
Jeden z tych seriali na naszej liście, które przyciągają nie szybką akcją czy pełnymi napięcia scenami, a niepowtarzalnym klimatem dystopijnego świata. Świata, w którym wskutek ekologicznych katastrof władzę przejeli fundamentaliści religijni. Pod pretekstem utrzymania społeczeństwa w ryzach (rzeczone katastrofy mają bowiem związek z gwałtownym spadkiem płodności) kobiety tracą wszelkie prawa i albo są wykorzystywane jako klacze rozpłodowe, albo służące. Ta poruszające historia ma wszystko, aby stać się jedną z najciekawszych pozycji tego roku – od fabuły aż po ciekawe postacie, na czele z główną bohaterką, kobietę, która walczy o odnalezienie odebranej córki. Jeden z oryginalniejszych seriali na naszej liście – rozpoczynający tę część zestawienia, w której praktycznie każda produkcja równie dobrze mogłaby by być znacznie wyżej, zależnie od upodobań danego widza.
To co nigdy się nie przeje, to na pewno „animacje dla dorosłych”. W tym przypadku, czarny, niepoprawny humor jest na porządku dziennym, ale Rick and Morty podbili to na zupełnie inny poziom. Serial jest w konwencji sci-fi, więc tak naprawdę twórcy serialu mogli pójść na całość, bez żadnych ogródek, dzieje się tam co tylko chce. Każdy epizod jest przepełniony, takimi absurdami, które po prostu śmieszą. Przed każdym odcinkiem jedyna myśl jaka towarzyszy to: SHOW ME WHAT YOU GOT! (BS)
Czarnemu lustru nie brakuje oryginaloności. Każdy odcinek, w każdym sezonie opowiada co rusz inną historię, która nie jest w żaden sposób powiązana z pozostałymi. Jedyne co łączy to wszystko, to negatywne skutki technologii przyłości, jakie wpływają na ludzi. Od premiera Wielkiej Brytanii po zwykłego szarego człowieka. Niezwykle niepokojący klimat towarzyszy praktycznie przy każdym odcinku, a sprawia to, że pozostajemy po prostu osłupieni w swoich fotelach, a po zakończeniu zelektryzowani. Showrunner – Charlie Brooker odwalił kawał dobrej roboty. (BS)
Tak jak w przypadku Stranger Things, mamy do czynienia z tajemnicą dotykającą małe miasteczko, w którym zazwyczaj nic specjalnego się nie dzieje. Niemiecka wersja Stranger Things, jak wielu lubi to nazywać, jest zdecydowanie mroczniejszą i bardziej pesymistyczną jej wersją. Narracja jest bardziej surowa, mocno związana z kulturą naszych zachodnich sąsiadów. Tutaj również mamy do czynienia z mariażem horroru z rozwiązaniami typowymi dla fantastyki naukowej. Warto porównać te dwa rodzaje opowiadania historii, bo w tym przypadku analiza może być bardzo ciekawa, a werdykt niekoniecznie jednoznaczny.
Serial, o którym nikt nie słyszał przed premierą, a zrobił furorę w zaledwie kilka dni od pojawienia się na platformie. Teraz – wizytówka Netflixa. Bracia Duffer stworzyli niezwykle tajemniczy i intrygujący świat. Serial inspiruje się dziełami sci-fi z lat 70. i 80. dzięki czemu działa na naszej nostalgii, która rzecz jasna działa! Widać, że twórcy mają pomysł na całe uniwersum Stranger Things, które już nam udowodniło, że ma wielki potencjał. Jedna z ważniejszych pozycji serialowych ostatnich lat. (BS)
Oglądając ten serial, nietrudno dojść do wniosku, że cechuje się on odwrotną tendencją w porównaniu do Gry o tron. Im bardziej bowiem The Expanse odchodzi od literackiego pierwowzoru, tym lepiej na tym wychodzi. Space opera nakreślająca perypetie załogi Rosynanta jest zarazem bardzo wnikliwą wizją przyszłości. Choć czysto naukowych aspektów mamy niewiele, bo autorzy nie są mimo wszystko Williamem Gibsonem, znakomicie wręcz ukazano dramaty społeczne związane z nowymi podziałami. Epicka akcja i gama świetnie napisanych postaci sprawiają, że zdecydowałem się ustawić tę pozycję zaraz za liderem – zwłaszcza, że Amazon Prime Video szykuje nam 4. sezon już w grudniu.
Oto zasłużone pierwsze miejsce Wyjątkowa historia o grupie ludzi, którzy natykają się na manuskrypt owianej legendą graficznej powieści. To zmusza ich do przewartościowania swojego życia, bowiem zaczyna ich ścigać groźna organizacja. Bez wątpienia to jeden z najbardziej wciągających i jednocześnie najmocniej niepokojących thrillerów z elementami SF. Głównie dlatego, że Utopia przede wszystkim pokazuje nasz współczesny inwigilowany świat. Nieco w krzywym zwierciadle, wiele sytuacji jest też poddanych hiperboli, ale jednak. Dla fanów gatunku jest to pozycja obowiązkowa, ale sięgnąć po nią powinni również ci, którzy takich rzeczy zwykle nie oglądają, traktując jako wizjonerski thriller. Kto raz obejrzał, chyba nigdy nie zapomni słynnego tekstu „Where is Jessica Hyde?”. (SG)
Wojna światów zadebiutuje na antenie FOX już dziś o 21:00 (dwa odcinki).
Sprawdź także inne teksty na temat science fiction:
Ilustracja wprowadzenia: FOX
Dodałby Modyfikowany węgiel
B1cz pliz. 12 małp? Heloł?
A Miasteczko Wayward Pines? Topka zasłużona za 1 sezon 120%.