To już zdecydowanie klasyka nie tylko gatunku, ale i kina w ogóle. Wspaniały film oparty o życie Johna Nasha z prawdopodobnie najlepszą kreacją Russela Crowe’a. Najważniejszym i zarazem najwartościowszym wątkiem tej historii jest walka z własnymi słabościami. Geniusz matematyczny Nash miotający się w zmaganiach z wytworzonymi przez siebie wyimaginowanymi osobami po trochu przypominać może nas samych, walczących żmudnie, dzień w dzień z naszymi przywarami. Samo to, że lwia część dzisiejszych biografii bez litości zrzyna schematy z Pięknego umysłu, jest nieco smutny, ale również dowodzi ponadczasowości tego widowiska. (SG)
Młody lekarz Malcolm Sayer (w tej roli świetny Robin Wiliams) dostaje pracę w szpitalu, wśród pacjentów, pogrążonych w śpiączce. Przypadkowo odkrywa nową, eksperymentalną metodę, która pozwala im się wybudzić po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach „wyłączenia”. Film opowiada o postawie człowieka w tak nietypowej sytuacji i konsekwencjach, jakie taka zmiana za sobą niesie. Zwraca uwagę świetna gra aktorska Williamsa i partnerującego mu Roberta De Niro. Przebudzenia powstały na podstawie bestsellerowej książki słynnego neurologa, Olivera Sacksa. (AB)
Po długiej przerwie od Hollywood, Mel Gibson ponownie wchodzi na filmową scenę, dając nam Przełęcz Ocalonych. I dobrze że tak się stało, albowiem film ten oferuje nam kreatywne i piękne ujęcia, dynamiczny montaż, przerażająco realistyczny dźwięk i solidną historię, wzbogaconą o bardzo dobre występy aktorskie. Andrew Garfield świetnie sprawdza się w roli Desmonda Dossa, żołnierza odmawiającego dotknięcia broni. Zamiast zabijania przysiągł pomagać ludziom, zostając sanitariuszem wyruszającym na jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej, uzbrojony tylko w bandaże i aspirynę. Ta niezwykle inspirująca historia rozgrywa się podczas wojny Ameryki z Japonią, co połączone ze stylem Gibsona daje nam potężną mieszankę krwi, błota i łez. Sekwencje walk są dynamiczne i do bólu realistyczne, a widok prób Desmonda uratowania kogo tylko się da przed śmiercią trzymają w nieustannym napięciu. Jego dedykacja i dobro świetnie oddane przez Garfielda zachwyca. Dla fanów kina wojennego i nie tylko – pozycja obowiązkowa. (PLD)
Film opowiada o zagubionej młodej dziewczynie (Winona Ryder), która wskutek błędnej diagnozy trafia do szpitala psychiatrycznego. Nawiązuje tam znajomość z inną pacjentką, zbuntowaną Lisą (Angelina Jolie, nagrodzona za tę rolę Oscarem). Dziewczyny zaprzyjaźniają się i razem próbują zrozumieć otaczającą je szpitalną rzeczywistość. Tak jak wspomniany już Lot nad kukułczym gniazdem, film pokazuje, jak cienka jest granica między równowagą psychiczną a szaleństwem. Bohaterki muszą nauczyć się żyć w izolacji, a przede wszystkim odróżniać ucieczkę przed prawdziwym życiem od rzeczywistych problemów. Przerwana lekcja muzyki to film przede wszystkim estetyczny, ale również skłaniający do głębokich przemyśleń i niepokojący. (AB)
Filmy na faktach uwielbiają zdobywać Oscary. Tak było np z Operacją Argo! Historia operacji ratunkowej sześciu żołnierzy, porwanych jako zakładnicy w Teheranie. Całą historia rzeczywiście miała miejsce w 1979 roku. Świetne kreacje aktorskie (w rolach głównych między innymi Ben Affleck i Bryan Cranston), trzymający w napięciu scenariusz i wiarygodna historia sprawiają, że film ogląda się od początku do końca z zapartym tchem. Operację Argo polecamy z ręką na sercu nie tylko wielbicielom gatunku. (AB)
Wspaniała historia człowieka, który nie wiedział o tym, że jest sławny. Sixto Rodriguez po mało spektakularnym sukcesie swojej drugiej płyty porzucił muzyczną karierę i zapadł się pod ziemię. Grono jego fanów w RPA postanowiło go odnaleźć i udało im się to, a zaskoczony Sixto odkrył, że kochają go tysiące ludzi. Mimo, że stworzony w mało spektakularnej formie dokumentu Sugar Man wyciska łzy z oczu, inspiruje i cieszy. Po seansie płyta artysty na pewno zagości na wielu półkach w Waszych domach, bo to prawdziwy miód na uszy. Zobaczcie sami, jak przebiegały poszukiwania Sugarmana! (AB)
Ten film to nie tylko jedna ze sztandarowych ról wychodzącego wtedy z czyśćca komedii romantycznych Matthew McConaugheya i rola życia Jareda Leto. To piękna historia o człowieku, który pomimo swoich licznych wad ma w sobie na tyle dużo wytrwałości i hartu ducha, że zmierzy się z każdym – wydawałoby się nieraz, niemożliwym do przejścia – problemem, aby tylko przeżyć nieco dłużej pomimo zabójczej choroby na karku. Podane z ironią, a miejscami nawet pewnym sarkazmem, to słodko-gorzkie danie, które jednak w ostatecznym rozrachunku jest pochwałą życia. (SG)
Kryminalne filmy na faktach? Proponujemy Zodiak. Opowiada o nieschwytanym seryjnym mordercy, który w latach siedemdziesiątych wzbudzał strach pośród obywateli. Nikt nie chciał uwierzyć pewnemu rysownikowi, który rysując karykatury polityczne zbliżył się do prawdy bardziej niż funkcjonariusze przedzieleni do sprawy Zodiaka. Film warty uwagi nie tylko z faktu historii, która wpisała się w pamięć obywateli równie mocno jak zbrodnie Kuby Rozpruwacza, ale i także z powodu gwiazdorskiej obsady, którą zobaczycie na ekranie. (PLD)
W tym przypadku ciężko uniknąć pytania: jakim cudem ta historia mogła się zdarzyć naprawdę? Złap mnie, jeśli potrafisz opowiada o życiu genialnego oszusta Franka Williama Abagnale’a (Leonardo di Caprio), który stał się specjalistą od podrabiania dokumentów, lekarzem, pilotem i profesorem (Bóg wie, kim jeszcze). Jego blyskotliwość i umiejętności pozwoliły mu ukraść ponad 2,5 mln dolarów. Z więzienia uratowała go propozycja pracy dla FBI. Oprócz świetnej gry aktorskiej (Di Caprio, Tom Hanks i inni) film cieszy oko świetnym scenariuszem i błyskotliwymi dialogami. Złap mnie, jeśli potrafisz po prostu musiało się znaleźć na naszej liście. (AB)
Ranking najlepsze filmy na faktach kończy Zniewolony. Poruszająca historia nowojorczyka, który zostaje porwany i sprzedany jako niewolnik. Powstała na podstawie książki pod tym samym tytułem autorstwa Solomona Northupa. Film naprawdę mocny, pokazujący zło i cierpienie płynące z niewolnictwa i nie boi się mówić niewygodnej prawdy. Świetna paka aktorska (m.in. Michael Fassbender, Lupita Nyong’o, Benedict Cumberbatch, Brad Pitt i Chiwetel Ejiofor), muzyka i scenografia na najwyższym poziomie. Produkcja naprawdę godna polecenia. (AB)
Lion.Droga do domu, polecam 🙂
Znakomita i poruszająca historia człowieka, który ratował życie miliony Żydów ………….
WIKI mowi ..”Lista Schindlera (ang. Schindler’s List) – amerykański dramat wojenny z 1993 roku, powstały na podstawie książki Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark (Arka Schindlera). Film oparty jest na faktach i opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, których głównym bohaterem jest Oskar Schindler – niemiecki przemysłowiec, który uratował ponad 1000 Żydów…” Thomas Keneally – Schindlers ark pizac kiazke przepytal okolo 50 osob uratowanym . a tak naprawde „fizycznie” nigdy zadnej listy nie bylo. Dziwne bo 45 roku nawet nazistow juz w niemczech nie bylo. a oni jeszcze tam sa tylko prawo zakazuje im sie z tym obnosic.
Znakomita i poruszająca historia człowieka, który ratował życie miliony Żydów ………….
WIKI mowi ..”Lista Schindlera (ang. Schindler’s List) – amerykański dramat wojenny z 1993 roku, powstały na podstawie książki Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark (Arka Schindlera). Film oparty jest na faktach i opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, których głównym bohaterem jest Oskar Schindler – niemiecki przemysłowiec, który uratował ponad 1000 Żydów…” Thomas Keneally – Schindlers ark pizac kiazke przepytal okolo 50 osob uratowanym . a tak naprawde „fizycznie” nigdy zadnej listy nie bylo. Dziwne bo 45 roku nawet nazistow juz w niemczech nie bylo. a oni jeszcze tam sa tylko prawo zakazuje im sie z tym obnosic.
„Snajper” gorąco polecam!
Karbala…. piekło w Iranie. Jesus Christe! Pani redaktor, toż to nie psikus językowy tylko kosmiczny błąd. Karbala jest w IRAKU!
Z polskich filmów polecam: „Bogowie”, „Kamienie na szaniec”, „Lekarstwo na miłość”
„Argo” to historia tajnej operacji ratowania szesciu pracownikow ambasady amerykanskiej ,ktorzy schronili sie w domu ambasadora Kanady kiedy w Teheranie wybuchla rewolucja 1979 roku.
To nie jest historia porwania i ratowania zolnierzy jak jest w tym opisie wyzej!
„Karbala” ukazuje losy polskich zolnierzy w Iranie… Jakim Iranie, pani redaktor??? W Iraku, zupelnie innym kraju, choc sasiadujacym z Iranem.