filmy na faktach
filmy na faktach

Filmy na faktach – ranking najlepszych filmów!

11. Kapitan Philips (2013), reż. Paul Greengrass

Kolejny trzymający w napięciu od początku do końca film na faktach, tym razem z bardzo utalentowanym Tomem Hanksem w roli głównej. Występuje on jako tytułowy kapitan, muszący zmierzyć się z piratami przejmującymi jego statek. Film skupia się na jego relacjach z agresorami, na aspektach psychicznych postaci i ich nieuniknionych starciach. Tom Hanks jest niesamowity w tej roli, jest to z pewnością jeden z najlepszych jego popisów. To właśnie jego występ sprawia, że film zostaje z nami i tkwi w naszej pamięci długo po zakończeniu seansu. Wyjątkowość Kapitana Philipsa podkreśla też starannie napisany scenariusz i praca kamery. Warto zobaczyć! (PLD)

Kapitan Phillips - film na faktach


12. Karbala (2015), reż. Krzysztof Łukaszewicz

Karbala to film, który dla wielu przedstawi piekło części polskich żołnierzy w Iranie, którzy w 2004 roku chronili wraz z bułgarskimi żołnierzami siedzibę lokalnych władz w Karbali. Jeśli chcecie wiedzieć jak wygląda chociaż namiastka piekła, przez które przechodzili nasi wojacy to jest to na pewno film dla Was. Nie jest to produkcja pełna scen idealnych, ale warto wiedzieć chociaż mały element tego, do czego są zdolni żołnierze kiedy wróg jest wspólny, a zadanie jedno. Zadanie, które wydaje się być do nie wykonania. (KR)

Karbala filmy na faktach

Fotos z filmu „Karbala” (Fot. Robert Pałka / mat. prasowe WFDiF / Next Film)


13. Kto sieje wiatr (1960), reż.Stanley Kramer

Kto sieje wiatr to historia niezwykłego procesu, który rzeczywiście miał miejsce w stanie Tennessee w 1925 roku. Proces ten nazwany był „Małpim”, bo dotyczył darwinowskiej teorii, mówiącej mniej więcej o tym, że człowiek pochodzi od małpy. Za głoszenie tejże teorii młody nauczyciel wywołuje skandal i zostaje postawiony przed sądem. Oprócz fascynującej relacji z sądowych obrad widz może przyjrzeć się całej gamie ludzkich charakterów – fanatyków religijnych, cyników, hipokrytów i idealistów, jakich nie brakuje i w dzisiejszym świecie. Fascynujący film, pełen mocnych dialogów i doskonałego aktorstwa. Kto sieje wiatr to bez wątpienia klasyka kina i pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana! (AB)

kto sieje wiatr


14. Lista Schindlera (1993), reż. Steven Spielberg

Film na faktach, którego wprost nie mogło nie być na tej liście. Znakomita i poruszająca historia człowieka, który ratował życie miliony Żydów, mimo że jego pozycja społeczna w żaden sposób nie zachęcała do podejmowania takiego ryzyka. Jedna z najlepszych ról Liama Neesona (kto wie, czy nie najlepsza), wybitny Ralph Fiennes jako demoniczny i pełen sprzeczności nazista Amon Geth, za nimi cała plejada gwiazd. Wszystkim kieruje sam Spielberg, dla którego ten film ewidentnie był na swój sposób osobisty. Nie znajdziecie w tym gatunku zbyt wiele pozycji, które mogłyby stanąć w szranki z tym dziełem. (SG)


15. Morderstwo pierwszego stopnia (1995), reż. Marc Rocco

Mocny film inspirowany prawdziwą historią. Drobny złodziejaszek Henri Young (Kevin Bacon) w ramach źle pojętej resocjalizacji zostaje zamknięty w izolatce na 3 lata. W skutek siedzenia w zamkniętej, ciemnej przestrzeni bohater traci rozum i po wyjściu morduje współwięźnia. Jego obrony podejmuje się prawnik (Christian Slater), który widzi w człowieku coś więcej, niż tylko popełniony przez niego czyn. Morderstwo pierwszego stopnia to film niepokojący i nieoczywisty. Zostawia po sobie mnóstwo pytań i nie pozwala zasnąć. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim gra aktorska Bacona, Slatera i demonicznego Gary’ego Oldmana, który zagrał tu okrutnego zastępcę naczelnika więzienia. Jest to jeden z tych filmów, o których trudno zapomnieć. (AB)

morderstwopierwszego


16. Monachium (2005), reż. Steven Spielberg

Lista Schindlera to zaledwie jedno z wielu monumentalnych dzieł Spielberga, który uwielbia filmy na faktach. Nieco ponad dekadę temu powstała produkcja poruszająca bardzo trudny temat morderstwa izraelskich olimpijczyków przez palestyńskich ekstremistów w 1972 roku na igrzyskach w tytułowym mieście. Główny bohater (znakomity Eric Bana) ma zebrać oddział reagujący na tę zbrodnię i zabić tych, którzy coś takiego uczynili. Monachium to bardzo ważny i niejednoznaczny film. Z wielką pieczołowitością ukazuje to, w jaki sposób nienawiść może być wzmagana poprzez ciągłe pragnienie krwawego odwetu za uczynione krzywdy – aż do ostatecznego wyniszczenia obu stron. Do tego na drugim planie takie znakomitości jak Ciaran Hinds, Geoffrey Rush czy Daniel Craig. (SG)


17. Nietykalni (2011), reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

Francuskie filmy na faktach kojarzone są przede wszystkim z tą historią! Film opowiada historię przyjaźni sparaliżowanego milionera i jego opiekuna, który  dopiero wyszedł z więzienia. Produkcji udaje się uchwycić niesamowitą więź między tymi dwoma osobami, które z pozoru wydają się mieć ze sobą nic wspólnego. Film może być momentami trochę przewidywalny, lecz jest bardzo przyjemny w odbiorze, z bardzo ciekawymi postaciami. Rozbawia i wzrusza do łez. Powstał na podstawie wspomnień Philippe Pozzo di Bogro pod tytułem Drugi Oddech. Zarówno książkę jak i ekranizację polecamy każdemu. (PLD)

Nietykalni filmy na faktach


18. Ostatnia Rodzina (2016), reż. Jan P. Matuszyński

Ostatnia Rodzina to wielokrotnie nagradzany film o rodzinie Beksińskich – słynnym malarzu Zdzisławie  (Andrzej Seweryn), jego synu Tomaszu (Dawid Ogrodnik) i żonie Zofii (Aleksandra Konieczna). Fascynujący film o niezwykłych osobistościach i ich smutnym losie, który zasługuje na miano jednej z lepszych produkcji 2016 roku. Niezwykłe kreacje aktorskie głównych bohaterów, pieczołowita realizacja i niepokojący wydźwięk filmu czynią obraz mocno poruszającym. Ostatnia Rodzina długo nie pozwala o sobie zapomnieć. (AB)

ostatniarodzina


19. Papusza (2013), reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Historia pierwszej polskiej, cygańskiej poetki stworzona przez duet Krauzów to film piękny i niezwykły, choć w Polsce niestety nie zyskał zasłużonej popularności. Opowiada o trudnym życiu Papuszy, jej rozdarciu między światem gadźów i Cyganów i relacjach międzyludzkich w życiu i w drodze. Poruszająca muzyka i gra aktorska, statyczne, klimatycznie, czarno-białe kadry…Zalety Papuszy mogłabym wymieniać godzinami, pozostanę jednak przy gorącym poleceniu Wam tego filmu, żeby postać tej niezwykłej poetki mogła nie odejść w zapomnienie. (AB)

papusza


20. Pianista (2002), reż. Roman Polański

Osobiście nie lubię oglądać tego filmu. Nie dlatego że jest zły, wręcz przeciwnie, jest niesamowity. Jednak przy tym jest pewnie najsmutniejszym filmem jaki widziałem. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie, gdzie wybitny polski kompozytor Władysław Szpilman musi przetrwać, ukrywając się i skradając się między ruinami okupowanej Warszawy. Film ten jest niewątpliwie jednym z najlepszych i najpiękniejszych dzieł Polańskiego, na co składa się przede wszystkim przytłaczający realizm przedstawionych sytuacji, ale także zdolność reżysera do pokazania nie tylko koszmarów dziejących się na zewnątrz, ale też wewnętrznego piekła, w którym znajduje się bohater. Niełatwo to oglądać, ale zdecydowanie warto. (PLD)

Pianista

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maviej pisze:

Lion.Droga do domu, polecam 🙂

tomaszk pisze:

Znakomita i poruszająca historia człowieka, który ratował życie miliony Żydów ………….

WIKI mowi ..”Lista Schindlera (ang. Schindler’s List) – amerykański dramat wojenny z 1993 roku, powstały na podstawie książki Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark (Arka Schindlera). Film oparty jest na faktach i opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, których głównym bohaterem jest Oskar Schindler – niemiecki przemysłowiec, który uratował ponad 1000 Żydów…” Thomas Keneally – Schindlers ark pizac kiazke przepytal okolo 50 osob uratowanym . a tak naprawde „fizycznie” nigdy zadnej listy nie bylo. Dziwne bo 45 roku nawet nazistow juz w niemczech nie bylo. a oni jeszcze tam sa tylko prawo zakazuje im sie z tym obnosic.

tomasz kiszka pisze:

Znakomita i poruszająca historia człowieka, który ratował życie miliony Żydów ………….

WIKI mowi ..”Lista Schindlera (ang. Schindler’s List) – amerykański dramat wojenny z 1993 roku, powstały na podstawie książki Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark (Arka Schindlera). Film oparty jest na faktach i opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, których głównym bohaterem jest Oskar Schindler – niemiecki przemysłowiec, który uratował ponad 1000 Żydów…” Thomas Keneally – Schindlers ark pizac kiazke przepytal okolo 50 osob uratowanym . a tak naprawde „fizycznie” nigdy zadnej listy nie bylo. Dziwne bo 45 roku nawet nazistow juz w niemczech nie bylo. a oni jeszcze tam sa tylko prawo zakazuje im sie z tym obnosic.

adi pisze:

„Snajper” gorąco polecam!

Peet pisze:

Karbala…. piekło w Iranie. Jesus Christe! Pani redaktor, toż to nie psikus językowy tylko kosmiczny błąd. Karbala jest w IRAKU!

Z polskich filmów polecam: „Bogowie”, „Kamienie na szaniec”, „Lekarstwo na miłość”

Dee pisze:

„Argo” to historia tajnej operacji ratowania szesciu pracownikow ambasady amerykanskiej ,ktorzy schronili sie w domu ambasadora Kanady kiedy w Teheranie wybuchla rewolucja 1979 roku.
To nie jest historia porwania i ratowania zolnierzy jak jest w tym opisie wyzej!

Peet pisze:

„Karbala” ukazuje losy polskich zolnierzy w Iranie… Jakim Iranie, pani redaktor??? W Iraku, zupelnie innym kraju, choc sasiadujacym z Iranem.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?