Zaczynamy głośnym filmem Neila Blomkapa. Podobnie jak W strefie wojny, pokazuje bliską przyszłość, jednak w tym przypadku jest ona ukazana pod nieco innym kątem, bo to sci-fi podszyte komentarzem społecznym. Tutaj mamy przede wszystkim ciekawą interpretację pierwszego kontaktu. Obcy, którzy wreszcie przybyli na Ziemię, stają się bowiem uchodźcami, trzymanymi w tytułowym Dystrykcie 9. Życie w getcie zostaje przewrócone do góry nogami, gdy pewien mężczyzna zostaje zarażony wirusem, który zmienia jego DNA.
Ponownie Blomkamp, ale rejony już nieco bliższe filmowi z Anthonym Mackiem. Matt Damon wciela się tu w Maxa, mieszkańca Ziemi z 2154 roku, który podejmuje się próby wdarcia się do Elizjum – luksusowej sztucznej stacji dla bogaczy, odgrodzonej od reszty zniszczonej planety. Przekaz nieco siermiężny, jednak klimat i akcja sprawiają, że to naprawdę ciekawy i widowiskowy odmóżdżacz z gatunku SF.
Tym razem neonoirowa dystopia z Antonio Banderasem w roli głównej. Mamy drugą połowę XXI wieku, w którym świat uległ niemal całkowitej automatyzacji. Pewien agent ubezpieczeniowy (Banderas) przeprowadza pozornie rutynowe zadanie, polegające na złamaniu protokołów bezpieczeństwa pewnego robota. Trafia jednak na trop mogący stanowić przełom dla losów ludzkości.
Chyba najdalej leżąca produkcja od W strefie wojny, jednak jej estetyka i sceny akcji potrafią porwać nawet prawie po dwóch dekadach od premiery. No i jest oczywiście Christian Bale, w głównej roli. W pewnym futurystycznym państwie żyje społeczeństwo, które wyzbywa się emocji za pomocą specjalnych leków, a każde odstępstwo od tej reguły jest surowo karane. Obserwujemy ten świat z perspektywy najlepszego egzekutora tego reżimu. Jedno wydarzenia zmienia jego życie na zawsze.
Prawdopodobnie najlepsza pozycja na liście, z paradoksalnie najmniejszym budżetem. W nieodległej przyszłości mężczyzna o imieniu Gray zostaje wraz z żoną napadnięty, co skutkuje śmiercią ukochanej i paraliżem całego ciała jego samego. Aby zemścić się na oprawcach, decyduje się poddać zabiegowi wszczepienia implantu, który nie tylko pozwala mu chodzi, ale także daje niesamowite możliwości. Upgrade zaskakuje jakością wykonania, wizją, scenami akcji i niczym modelowy tytuł zahaczający o cyberpunkowe klimaty – potrafi nieźle zaniepokoić. Na tym kończymy listę ukazującą filmy podobne do W strefie wojny.