Zobacz również:
Najlepsze seriale Netflix 2020! Ranking aktualizowany!
20. Jim wie lepiej
Jim ma zawsze rację. To znaczy tak właśnie myśli i za każdym razem próbuje to udowodnić swojej żonie Cheryl, szwagrowi Andy’emu, szwagierce Danie i dzieciom. Oczywiście nie zawsze mu to dobrze wychodzi. Jim to duży chłopiec – pomimo swojego dojrzałego wieku wciąż uwielbia się wygłupiać, zazwyczaj z Andym. Dba o swoje dzieci najlepiej jak potrafi, co szczególnie widać w odcinkach, gdy jego żona wyjeżdża i musi samodzielnie poradzić sobie z pierwszym chłopakiem córki oraz dojrzewaniem jej i jej siostry. W centrum wydarzeń jest oczywiście bohater, ale inne postacie także sobie znakomicie radzą z dawkowaniem humoru dla widzów. Warto obejrzeć wszystkie osiem sezonów produkcji, która otwiera zestawienie prezentujące najlepsze seriale komediowe!
19. Dolina Krzemowa
Serial komediowy HBO opowiadający o mieszkańcach kalifornijskiej Doliny Krzemowej – bystrych specjalistach od nowych technologii. Amerykańska Dolina Krzemowa to miejsce, w którym spełniają się marzenia pasjonatów nowych technologii. Programista Richard (Thomas Middleditch) mieszka wraz z kumplami w hostelu pełnym hakerów i technomaniaków, którzy marzą o karierze na miarę Marka Zuckerberga. Właścicielem nietypowego hotelu jest Erlich (T.J. Miller), młody milioner, który pozwala im mieszkać u siebie za darmo, pod warunkiem udziału w zyskach z każdego wymyślonego przez nich projektu. Start-upy, deweloperzy aplikacji, firmy internetowe… to hasła, które elektryzują dziś cały świat. Dolina Krzemowa to stworzony przez Mike’a Judge’a (kultowy serial Beavis i Butthead) serial komediowy, który przybliża te wciąż abstrakcyjne pojęcia.
18. Różowe lata siedemdziesiąte
Jeden z czołowych komediowych przedstawicieli stacji Fox to opowieść o grupie nastolatków, którzy wspólnie dorastają w kolorowych latach 70. w stanie Wisconsin. W serialu zobaczycie całą masę dzisiejszych hollywoodzkich gwiazd, między innymi Ashtona Kutchera czy Milę Kunis. Mnóstwo zabawnych scen i dialogów, barwne postacie i świetny klimat minionych lat to główne zalety produkcji. Różowe lata siedemdziesiąte po prostu się nie starzeją!
17. 13 posterunek
Rzadko kiedy oglądam seriale komediowe (prawie że w ogóle), ale kiedy na którejś stacji emitowany jest właśnie 13 posterunek, bez wahania przerywam dalsze przeszukiwanie kanałów w telewizji. Perypetie nierozgarniętych policjantów z tytułowej placówki do dziś potrafią rozbawić polską widownię. Jest to zasługa świetnego scenariusza pełnego wielu absurdalnych sytuacji, które wyszły spod pióra Macieja Ślesickiego. Wspaniale została dobrana także obsada z rewelacyjnym wówczas Cezarym Pazurą na czele w roli posterunkowego o nazwisku Cezary Cezary. W serialu nie brakowało również wszelkich odniesień do ówczesnej kultury masowej oraz epizodycznych występów wielu wspaniałych aktorów m.in Bogusława Lindy, Piotra Fronczewskiego czy Witolda Pyrkosza. Kto zatem nie zapoznał się jeszcze z wesołą gromadką spod Posterunku numer 13, ten trąba!
16. Ranczo
Typowi polscy bohaterowie i typowe gminne intrygi tworzą zabawny obraz mieszkańców niewielkiej miejscowości Wilkowyje. Historia zaczyna się wraz z przyjazdem do kraju Amerykanki polskiego pochodzenia, Lucy. Decyduje się ona zamieszkać w dworku, który odziedziczyła po babci, i z dnia na dzień wywraca życie mieszkańców wsi do góry nogami. Znajdziemy tu przemiłych panów na ławce pod sklepem, którzy chętnie popijają swoje ulubione trunki i rozmawiają w sposób, który rozbawi każdego. Jedną z najbardziej komicznych, wręcz kabaretowych postaci jest Czerepach – pracownik gminy, który momentami przypomina rasowego polityka niczym z House of cards. Cała gmina jest siedliskiem niezłego cyrku dzięki postaciom pani Lodzi i wójta. Ranczo to serial, który szczegółowo ilustruje społeczeństwo za pomocą licznych stereotypów, satyrycznie podchodząc w szczególności do pełnionych przez mieszkańców funkcji. I robi to w sposób fantastyczny!
15. Ekipa
W dzisiejszych czasach trudno trafić na serial komediowy, który oprócz głupich żartów mających wywoływać śmiech, prezentuje sobą coś więcej. Na szczęście stworzona przez HBO Ekipa nie tylko potrafi rozbawić do łez, ale również posiada dobry scenariusz. Po tym, jak seria pojawiła się na małych ekranach w 2004 roku, została okrzyknięta męską wersją Seksu w wielkim mieście. Porównanie te jednak nie odzwierciedla prawdziwego ducha serialu. Tutaj chodzi nie tylko o seks, imprezy i blichtr Los Angeles (choć i to się pojawia), ale o męską przyjaźń, gonienie za marzeniami… no dobra, żartowałam. Chodzi tu głównie o robienie kariery i zdobywanie pieniędzy. Jednak nawet jeśli głównymi bohaterami kierują często niskie pobudki, wciąż nie da się ich nie lubić. Oprócz czwórki głównych bohaterów (utalentowanego Vincenta Chase’a okrzykniętego „nowym Johnnym Deppem”, Erica Murphy’ego, który jest jedyną logicznie myślącą osobą w ekipie, Turtle’a — grupowego lenia i podrywacza, a także Johnnego, brata Vince’a, próbującego odzyskać utraconą popularność) w każdym odcinku spotykamy hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Scarlett Johansson, Dennis Hopper, czy James Cameron. W końcu to serial o mieście aniołów i spełnionych (lub niespełnionych) marzeniach.
14. Seks w wielkim mieście
W latach 90. o seksie mówiono już sporo, jednak żaden serial nie dotknął tego tematu w tak elegancki, lekki, a zarazem wyczerpujący sposób. Przygody (te łóżkowe i nie tylko) dziennikarki Carrie i jej trzech przyjaciółek są doskonałą historią o miłości, związkach, przyjaźni i modzie, czyli w dużym skrócie o tym, co dotyczy wielu współczesnych kobiet, żyjących w wielkich miastach. Seks w Wielkim Mieście był inspirujący, i nowatorski, stanowił także małą rewolucję w tematach tabu. Serial inteligentny, a równocześnie lekki, przyjemny, zabawny i cieszący oko. Doskonała rozrywka na najwyższym poziomie.
13. Przystanek Alaska
Kolejny serial, który bez wątpienia można nazwać kultowym. Nakręcony w latach 90. ubiegłego wieku wciąż bawi młodych widzów i chętnie, z łezką w oku oglądany jest przez starsze pokolenia. Barwny, wzruszający i zabawny, opowiada o kontakcie tradycji z nowoczesnością, magii i przyjaźni. Nowojorski mieszczuch zostaje przeniesiony na Alaskę, do „zapadłej dziury”, czyli miasteczka Cecily, gdzie spotyka prawdziką dziką przyrodę, czyste powietrze i prawdziwych przyjaciół. Przystanek Alaska ceniony jest przede wszystkim za swój niepowtarzalny klimat, od którego ciężko się oderwać.
12. Głowa rodziny
Prześmiewczych kreskówek dla dorosłych trochę jest, że wspomnę chociażby American Dad, ale wspomniana pozycja nawet nie zbliżyła się poziomem humoru do Family Guy’a. Stworzone przez Setha McFarlane’a dzieło utrzymuje się na antenie od 1999 roku i jest obrazoburczym komentarzem do współczesnej rzeczywistości, nie znającym absolutnie żadnych świętości. W krótkich skeczach dostaje się absolutnie wszystkim – Bogu, politykom, celebrytom. Każde istotne na świecie wydarzenie czy trend prędzej czy później trafi do tego serialu, by Peter Griffin z rodziną mogli je mniej lub bardziej bezpośrednio wyszydzić. Poziom abstrakcyjnego absurdu, graniczącego z głupotą, osiąga tu po prostu apogeum. Nawet członkowie ekipy Monty Pythona nie byli tak szaleni, jak scenarzyści Głowy rodziny. Pod płaszczykiem idiotyzmu można czasem odnaleźć nawet jakiś morał, ale nie oszukujmy się: wszyscy oglądamy Family Guy’a, żeby się śmiać. I śmiejemy się tak od blisko dwóch dekad, bo twórcom wciąż nie brakuje tematów, które można wziąć na tapetę.
11. Simpsonowie
Gdy w czerwcu 1989 roku w Polsce kończył się komunizm, w USA przygotowano już pierwszą serię pełnoprawnych Simpsonów. Animowany serial powstaje nieprzerwanie od blisko trzydziestu lat. Powstało 28 sezonów i 618 odcinków. Serial przyjął się z uwagi na emitowane wcześniej krótkometrażowe, 2-minutowe odcinki, których powstały aż trzy sezony. Przez lata Simpsonowie zdobywali coraz większą popularność,nie tylko wśród najmłodszych, a prawa do emisji wykupywały stacje z całego świata, w tym z Polski. Produkcja w praktyce opowiadająca o nieco nietypowej, ale jednak bardzo amerykańskiej rodzinie jest wypełniona niezwykle zabawnymi sytuacjami, postaciami znanymi z realnego świata, a w ostatnich latach stwierdzono też, że przewiduje przyszłość (sceny z wiwatującym Donaldem Trumpem, czy meczem Super Bowl między Denver Broncos a Seatttle Seahawks). Bo wszystkich tych latach formuła serialu jest daleka od wyczerpania i niewiele wskazuje na to, byśmy zbliżali się do końca ich historii.
No, a gdzie Dwóch i Pół? Pluje na taki ranking.
ja uwielbiam dwóch i pół.
Świetny artykuł.
a gdzie Bundy!!!wygrała poprawność polityczna i feminizm…..
a „Co ludzie powiedzą”(Keeping Up Appearances”) ? 🙂
Gdzie są Grizzly I Lemingi