„Infiltracja” – Ciekawostka
Autor: Patryk Supeł
5 lutego 2016
- Za każdym razem, gdy ktoś ginie lub za chwilę ma zginąć, pojawia się znak „X” – jako cień, układ przedmiotów, albo pod innymi postaciami. W ten sposób Martin Scorsese chciał złożyć hołd Howardowi Hawksowi, reżyserowi „Człowieka z blizną”. W filmie z 1932 roku zastosowano identyczny zabieg.
- Mark Wahlberg oparł działanie swojej postaci na podstawie funkcjonariuszy policji, którzy aresztowali go tuzin razy w młodości oraz reakcji jego rodziców, którzy musieli wpłacić swoje pieniądze ze sklepu spożywczego.
- Jack Nicholson odrzucił rolę w filmie, jednak po spotkaniu z Martinem Scorsese i Leonardo DiCaprio przekonał się do roli Franka Costello. Głównym powodem była chęć zmiany wizerunku, ponieważ ostatnio zagrał w kilku komediach. Dlatego zdecydował, że jego postać będzie najwyższym wcieleniem zła.
Znak „X” pojawiający się zawsze przed śmiercią bohaterów.
- Martin Scorsese nie wiedział przed reżyserowaniem filmu, że ten jest już remakiem obrazu z Hong Kongu.
- Karykatura „Franka Costello” jest luźno oparta na Whitey Bulgerze, który prowadził irlandzki gang w Bostonie pracując jako informator FBI, którzy chronili go od oskarżenia, gdy zabił kilkadziesiąt osób.
- Na początku filmu Frank Costello daje małemu Colinowi Sulivanowi torbę z zakupami. Jej zawartość jest dokładnie taka sama jak wówczas, gdy Colin przynosi torbę do domu w ostatniej scenie filmu.
Jack Nicholson odrzucił rolę w filmie, jednak po spotkaniu z Martinem Scorsese i Leonardo DiCaprio przekonał się do roli Franka Costello.
- Przez przypadek policjant w „Infernal Affairs” nosi czapkę Boston Red Sox.
- Billy Costigan na początku filmu rozmawia z kuzynem na werandzie swojej ciotki. Ta sama weranda jest widoczna w pierwszych scenach „Buntownika z wyboru”.
- Zdjęcia do filmu trwały od 25 kwietnia do 15 września 2005 roku.
- Niektóre sceny kaskaderskie były kręcone w Quincy Harbor Shipyard na południe od Bostonu (Massachusetts, USA). Ta lokalizacja została wybrana ze względu na dobry widok miasta. Dzięki temu nie musiano go generować komputerowo.
- Martin Scorsese chciał kręcić w miejscu, gdzie rozgrywa się akcja filmu, czyli Bostonie (Massachusetts, USA). Ze względu na mniejsze podatki niektóre sceny zostały nakręcone również w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
- Szczur pojawiający się w ostatniej scenie filmu został wygenerowany komputerowo.
https://www.youtube.com/watch?v=JsE5TbHVwjc
https://www.youtube.com/watch?v=x62PFrU0gD0