Z okazji Walentynek przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych filmów o miłości! Mamy nadzieję, że pobudzą Wasze zmysły i wprowadzą Was w romantyczny nastrój. Życzymy miłej lektury i udanego Święta Zakochanych!
20. Brzydka Prawda (2009), reż. Robert Luketic
Jak to jest naprawdę z tymi dziewczynami i chłopakami? Co zrobić, żeby uwieść faceta i dlaczego wystarczy się bić z koleżanką w kisielu i przedłużyć sobie włosy? Ten bardzo bezpośredni i przezabawny film odpowie Wam na te odwieczne pytania i nie będzie przebierał w słowach. Brzydka Prawda pokazuje, jak to wszystko działa i prawdopodobnie pomoże zrozumieć Wam siebie nawzajem. Katherine Heigl i Gerard Butler jako niezbyt dobrana para bawią na ekranie jak mało kto, a film to naprawdę świetna komedia romantyczna z pouczającym morałem. Polecamy na długie, zimowe wieczory. (AB)
19. Lepiej późno, niż później (2003), reż. Nancy Meyers
Na naszej liście nie mogło zabraknąć filmu Lepiej późno niż później, opowiadająego o niekonwencjonalnej miłości między ludźmi w dojrzałym wieku. Autorką scenariusza i reżyserką produkcji jest Nancy Mayers, znana ze stworzenia takich hitów jak Czego pragną kobiety czy Holiday. Ta ciepła komedia romantyczna baw do łez i wzrusza, ale też dotyka nieoczywistych prawd, takich jak życie seksualne osób posuniętych w latach, związek młodszego mężczyzny ze starszą kobietą i smutna świadomość przemijania. Lepiej późno niż później to również wielki popis aktorski Diane Keaton, Jacka Nicholsona i Keanu Reevesa oraz piękna ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera. Inteligentny, ciepły film, który niesie za sobą przyjemny przekaz – starość nie musi być smutna i szara. (AB)
18. Czego pragną kobiety (2000), reż. Nancy Meyers
Wstyd się przyznać, ale właśnie przy tym filmie poznałem Mela Gibsona po raz pierwszy. Czego pragną kobiety mogłoby się wydawać kolejną głupią komedią romantyczną, ale jest w nim coś, co powoduje, że ogląda się go ze wstydliwą przyjemnością. Może to, że tak zwani samcy alfa mogą poznać świat z damskiej perspektywy? A ta okazuje się czasami dość zaskakująca. Przyjemna i niezobowiązująca propozycja na wspólny seans, który – miejmy nadzieję – spowoduje u Was wzrost humoru na resztę dnia. (MD)
17. Dobry Rok (2006), reż. Ridley Scott
Nakręcona na podstawie powieści Petera Mayle’a historia opowiada młodym człowieku (Russel Crowe) którego świat obraca się wokół miejskiego zgiełku, krzyku maklerów giełdowych i szelestu banknotów. Pewnego dnia dowiaduje się o śmierci swojego wuja, właściciela francuskiej winnicy na Prowansji. Bohater leci na południe z zamiarem sprzedaży odziedziczonej posiadłości. Na miejsca spotyka się z własną przeszłością oraz z piękną kobietą o imieniu Fanny (olśniewająca Marion Cotillard), z winogronami i z dobrymi, pracowitymi ludźmi z krwi i kości – czyli wszystkim tym, co potrafi zmienić życie człowieka o sto osiemdziesiąt stopni. Piękny, ciepły film na chłodne wieczory, przy którym po prostu nie da się nie uśmiechać. (AB)
16. 500 dni miłości (2009), reż. Marc Webb
500 dni miłości to świetny film o niepoprawnym romantyku, o kobiecie, w której nie dało się nie zakochać i o kłopotach, jakie z tego wynikły. Świetnie napisana historia o oryginalnym zakończeniu, którą zdobi doskonała ścieżka dźwiękowa i genialna gra aktorska Zooey Deschanel i Josepha Gordon-Levitta. Nie jest to klasyczny film o miłości, tylko nietypowa, intrygująca i zabawna produkcja z przekazem. Trochę słodka, trochę gorzka, ale na pewno warta obejrzenia. (AB)
15. Dziennik Bridget Jones (2001-2016) reż. Sharon Maguire, Beeban Kidron
Życie Bridget to pozornie pasmo porażek – samotna, nieudolnie walcząca z wagą i nałogami nierozgarnięta dziewczyna, którą mimo wszystko pokochały miliony. Dlaczego? Bo Bridget ze swoimi wadami i wpadkami pokazuje, że mimo wszystko da się być szczęśliwym, choćbyśmy byli nie wiem jak zakręceni i zagubieni. Bridget bawi do łez i nie daje się nie lubić. Poboczne postacie, takie jak Mark Darcy, czy matka bohaterki dodają smaczku całej historii i nie bez powodu film można zaliczyć do kultowych. Niedawno mieliśmy okazję obejrzeć trzecią część Dziennika…- Bridget Jones Baby, która przez wielu została oceniona tak samo dobrze, jak pierwsza część. Bridget Jones to po prostu naprawdę dobry film, zdecydowanie nie tylko dla kobiet. (AB)
14. Ile waży Koń Trojański? (2008), reż. Juliusz Machulski
Polski reprezentant w naszym zestawieniu najlepszych filmów o miłości to wzruszająca, ciepła i zabawna komedia, w której wiele się dzieje. Zosia (Ilona Ostrowska) przypadkowo cofa się w czasie. Znając bieg wydarzeń podejmuje próbę ułożenia sobie życia na nowo, ponownego spotkania swojego męża i uratowania ukochanej babci. Świetny scenariusz, klasyczne polskie piosenki i nasza rodzima wielka paka aktorska (Robert Więckiewicz, Danuta Szaflarska, Maja Ostachowska i inni). Doskonała komedia o miłości, która wzrusza i bawi. Pozycja obowiązkowa na naszej liście! (AB)
13. Jeden dzień (2011), reż. Lone Scherfig
Nie każdy jest fanem tego typu wyciskaczy łez, ale trzeba przyznać, że tego filmu bez łez oglądać się nie da. Niezwykła historia zakochanych, którzy nie mogli przestać się mijać. Anne Hathaway oraz Jim Sturgess grają tu dwójkę ludzi, którzy umawiają się na spotkanie co najmniej raz w roku: 15 lipca. Od tej pory ich historia zapisuje się właśnie przez tą datę i z roku na rok oddalają się i przybliżają do siebie. Jeden dzień to historia wielowątkowa i skomplikowana, ale taka w końcu jest sama miłość. Pozycja obowiązkowa dla fanów romantycznych filmów z przesłaniem. (AB)
12. Duma i Uprzedzenie (2005), reż. Joe Wright
Jedna z nasłynniejszych powieści Jane Austen po raz kolejny przeniesiona na wielkie ekrany. Duma i Uprzedzenie opowiada o trudnej miłości w czasach XIX-wiecznej pruderyjności i sztywnych zasad dotyczących młodych panien na wydaniu. Nie można zapomnieć o najsłynniejszej chyba, serialowej ekranizacji BBC (tej z Colinem Firthem i Jennifer Ehle), ale film jest jej godnym następcą. Zachwyca estetycznym wykonaniem, poruszającą, emocjonalną grą aktorską, muzyką i kostiumami. Za fasadą sztywnych zasad i konwenansów kryje się więcej emocji niż w wielu dzisiejszych filmach o miłości. Na ekranie świetnie prezentują się między innymi Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland czy Rosamund Pike. Pozycja obowiązkowa na Walentynki! (AB)
11. Kocha, lubi, szanuje (2011), reż. Glenn Ficarra, John Requa
Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone – czyli prawdziwa śmietanka towarzyska w obsadzie. Kocha, lubi, szanuje to zabawna, ale przede wszystkim inteligentna komedia. Cal musi rozpocząć nowe życie po tym jak zdradziła go żona, a pomaga mu w tym podrywacz Jacob. Podstawowe wątki miłosne są dobrze skonstruowane, a widz z wypiekami na twarzy przeżywa ich rozterki sercowe. Historia jednej rodziny i jej otoczenia napawa dużym optymizmem i momentami wzrusza. Poza tym – na uwagę zasługuje także pięknie skomponowany soundtrack. (KS)
Maja Ostaszewska. Wypada poprawnie pisać nazwiska , skoro się już jej wymienia. (zwłaszcza te rodzime)
To samo miałam pisać
Interesująca lista. Część filmów uwielbiam, ale też kilka z nich kompletnie nie przypadło mi do gustu 😉 Nie mniej jednak super lista, zwłaszcza na nadchodzące jesienne wieczorki. Zapraszam do zerknięcia na moją listę miłosnych klasyków, które osobiście uwielbiam http://angellovesdreams.pl/napiekniejsze-filmy-o-milosci-klasyka/