Lekarze na co dzień ratują ludzkie życie, a ich ciężka praca to wdzięczny temat dla twórców różnego typu filmów. Przygotowaliśmy dziś dla Was zestawienie dwudziestu najciekawszych pozycji o lekarzach i medycynie. Zobaczycie, jak wiele kontrowersji może wywołać ten niezwykle odpowiedzialny zawód, poznacie fascynujące historie z nim związane. Przeczytajcie, jakie tytuły wybrali dla Was członkowie redakcji Movies Room!
Sprawdź również:
Najlepsze bajki i filmy dla dzieci
20. Przychodzi facet do lekarza (2014), reż. Dany Boon
Nasze zestawienie otwiera ta przesympatyczna francuska komedia w reżyserii Dany’ego Boona (aktor gra też w filmie główną rolę) opowiadająca o hipohondryku i jego zmęczonym lekarzu. Romain (Boon) jest chorym z urojenia, przewrażliwionym paranoikiem, z którym po prostu nie daje się wytrzymać. Przypadkiem pakuje się jednak w sytuację rodem ze swoich najgorszych koszmarów… Przychodzi facet do lekarza to bardzo zabawna, francuska (w najlepszym tego słowa znaczeniu), lekka komedyjka. Kto lubi francuskie filmy na pewno powinien skusić się na ten medyczny, z ulubieńcem Francji w roli głównej. (AB)
19. Przebudzenie (2007), reż. Joby Harold
Młody mężczyzna odnoszący sukcesy (w tej roli Hayden Christensen) choruje na poważną wadę serca i musi podjąć się skomplikowanej operacji. Towarzyszy mu jego olśniewająca kobieta (Jessica Alba) i przyciel – lekarz (Terrence Howard). W czasie operacji bohater na własnej skórze doświadcza pewnego dziwnego, medycznego fenomenu… Jest młody i przystojny Christensen, jest zawsze piękna Alba, jest nieco łzawo i niewiarygodnie, ale film ogląda się bardzo przyjemnie. Przebudzenie nie jest może przykładem wielkiego, medycznego kina, jest to jednak ciekawy, trzymający w napięciu thriller, od którego ciężko się oderwać. (AB)
18. Histeria – romantyczna historia wibratora (2011), reż. Tanya Wexler
Histeria to bardzo nietypowy film romantyczny. Bohaterem jest młody lekarz, który dostaje zatrudnienie w prywatnej klinice zajmującej się leczeniem tzw. histerii. Była to dziwna przypadłość dotykająca kobiet w pruderyjnej epoce wiktoriańskiej, objawiająca się melancholią, zaburzeniami nastrojów i ogólnym rozbiciem. Okazuje się, że nasz bohater posiada „ręce, które leczą”, jak również smykałkę do majsterkowania. Jest to niezwykle elegancko uchwycona, zabawna i lekka opowieść o tytułowym urządzeniu, które zmieniło oblicze kobiecej histerii. Przy okazji histeria to również przyjemny film o miłości nowoczesnego lekarza i emancypantki. Świetna komedia na tle medycznym, nie tylko dla pań. (AB)
17. Medicus (2013), reż. Philipp Stölzl
Niezwykła, wielowątkowa historia o XI-wiecznym lekarzu, obdarzonym ponadprzeciętnym talentem. Rob (Tom Payne), po śmierci ojca podróżuje po świecie zgłębiając tajniki wiedzy medycznej i dociera aż do Azji, by uczyć się od samego Ibn Siny (Ben Kingsley). W czasie swojej tułaczki spotyka miłość, przygody i niebezpieczeństwa. Medicus to tak naprawdę świetny film przygodowy o ciekawości świata i głodzie wiedzy, od którego ciężko się oderwać. Nakręcony na podstawie książki Noah Gordona o tym samym tytule, porywa i czaruje widza do ostatniej minuty. (AB)
16. Cudowne ręce: Opowieść o Benie Carsonie (2009), reż. Thomas Carter
Niezwykła, inspirująca historia o życiu jednego z najsłynniejszych neurochirurgów na świecie – Bena Carsona (w tej roli Cuba Gooding Jr.). Czarnoskóry Ben nie miał łatwego startu, a na dodatek jego szkolne oceny nie zapowiadały narodzin gwiazdy medycyny. Dzięki pomocy swojej mamy, ciężkiej pracy i późno odkrytym talencie bohater stał się cenionym, wielokrotnie nagradzanym lekarzem (Carson jako pierwszy rozdzielił bliźnięta syjamskie połączone głowami). Cudowne ręce to świetna historia, ale przede wszystkim kawał przyjemnego kina, które podnosi na duchu nawet w najgorszy dzień. Pozycja obowiązkowa na naszej liście! (AB)
15. Panaceum (2013), reż. Steven Soderbergh
Świetna obsada i głośne nazwisko na stołku reżysera powoduje, że już na samym wstępie można mieć pewne oczekiwania. Młode małżeństwo, które miało świat u stóp, nagle przechodzi ogromny kryzys, gdy Martin trafia do więzienia za przekręty finansowe. Jego żona Emily, w którą wciela się jak zawsze świetna Rooney Mara, przechodzi załamanie nerwowe i trafia pod opiekę psychiatry. Kobieta pomimo powrotu męża nie czuję się lepiej i postanawia spróbować nowych leków, które zmienią życie nie tylko jej, ale również wszystkich dookoła. Opis fabuły, co najmniej intrygujący, a jak samo wykonanie? To do oceny pozostawiamy Wam samym. (MD)
14. Krytyczna terapia (1996) reż. Michael Apted
Tajemnice i eksperymenty medyczne od zawsze ciekawiły ludzkość, dlatego ten temat zdecydował się podjąć reżyser Michael Apted w swoim filmie Krytyczna Terapia. Lekarz Guy Lathan jest obecny przy zgonie bezdomnego mężczyzny, ale nie potrafi zidentyfikować przyczyny śmierci. Poszukując jej, trafia do prestiżowej kliniki, gdzie przeprowadza się eksperymenty medyczne na ludziach. Bohater odkrywa, że lekarze prowadząc badania nad chorobami ratują życie niektórym, ale pozbawiają go innych. Reżyser bardzo ciekawie przedstawił wizje thrillera medycznego, a w głównej roli obsadził Hugha Granta, który jako lekarz sprawdził się bardzo dobrze. Film intryguje, skłaniają widza do przemyśleń. Niestety, również nie został doceniony przez odbiorców. (KK)
13. Skóra, w której żyję (2011), reż. Pedro Almodóvar
Pozycja, od czasu której wielu zaprzyjaźniło się na stałe z Pedro Almodovarem. Skóra, w której żyję od początku do końca, trzyma nas w ciągłym napięciu i zasypuje pytaniami. Hiszpański reżyser ma dla nas iście chory obraz, który będzie wymagał od nas sporo cierpliwości i wytrzymałości. Szalony lekarz Robert Ledgard (w tej roli znakomity Antonio Banderas), próbuje stworzyć syntetyczną ludzką skórę, jednak do swoich doświadczeń używa tajemniczej kobiety, którą stale trzyma pod kluczem. Obraz cieszy się nie tylko uznaniem widzów, ale również krytyków, co zaowocowało nominacją do Złotej Palmy w Cannes oraz BAFT-ą za najlepszy film nieanglojęzyczny. (MD)
12. Patch Adams (1998), reż. Tom Shadyac
Nie zamierzam owijać w bawełnę — film ma mnóstwo błędów i na pewno nie zaliczycie go do najlepszych, jakie mieliście okazję obejrzeć. Jednak jest to historia buntowniczego i dowcipnego lekarza, który mimo przeciwności losu nadal wierzy w swoją misję i metody leczenia. Jest to ten rodzaj kina, który może nie jest wybitnym, ale zawsze myślimy o nim ciepło. Patch Adams jest pełen zabawnych momentów i ciekawego spojrzenia na sposoby leczenia chorych, które sporą część z Was nieraz rozśmieszą, ale również wzruszą. Jeśli lubicie Robina Williamsa, to jest to idealna pozycja na wolną niedzielę. (MD)
11. Życie, jako śmiertena choroba przenoszona drogą płciową (2000), reż. Krzysztof Zanussi
Śmierć jest nieunikniona i sprawiedliwa — dotknie każdego z nas, bez względu na status społeczny, czy majątkowy. Zanussi ma świadomość, że tematyka śmierci pociąga ze sobą ryzyko popadnięcia w przeintelektualizowanie obrazu, jednak bierze odpowiedzialność artystyczną na swoje barki i próbuje przekazać swoje myśli. Czy się udało? Niekoniecznie, ale intencje miał jak najbardziej słuszne i szlachetne, a sama próba zasługuję na Waszą uwagę. Dla niektórych może okazać się pretensjonalny, dla innych zaś może stać się ciekawym spojrzeniem na śmierć i samo życie. Już dla samej próby wyrobienia sobie o nim własnego zdania, warto się z nim zmierzyć. (MD)