Egranizacja to dość cudaczny neologizm, który odnosi się rzecz jasna do gier, które powstały na podstawie jakiegoś dzieła popkulturowego; odpowiednik adaptacji filmowej, ale w świecie elektronicznej rozrywki. Często jest tak, że egranizacje nie trzymają jakiegokolwiek poziomu, ponieważ robione są na szybko, w taki sposób, by zdążyć z ich ukończeniem mniej więcej wtedy, kiedy na ekranach kin rozpoczynają się seanse filmów, na których bazują. I choć zgadzam się, że zwykle gra na podstawie filmu ma służyć tylko i wyłącznie jego promocji, to muszę przyznać, że jest kilka egranizacji, które są bardzo przyzwoitymi produkcjami. Poniżej znajduje się ranking najlepszych z nich. Muszę zaznaczyć, że brałem pod uwagę nie tylko gry na podstawie filmów, ale również te, które opierają się na powieściach.
10. Testament Sherlocka Holmesa
Gier na podstawie twórczości Doyle’a powstało stosunkowo sporo, ale żadna nie trzymała tak wysokiego poziomu. Zagadki są rozbudowane i niezwykle ciekawe, postacie barwne, grafika nie odstaje od innych tytułów z poprzedniej generacji, ponadto znaleźć możemy nieco smaczków, z których zadowoleni będą wszyscy fani powieści o Sherlocku. Polecam tę produkcję nie tylko najzagorzalszym fanom Doyle’a, ale wszystkim, którzy cenią sobie dobre przygodówki – bo takową Testament niezaprzeczalnie jest.
9. Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie
Mamy tu rzecz jasna z produkcją opartą na twórczości Tolkiena. Akcja dzieje się w Śródziemiu i mamy okazję spotkać mnóstwo postaci, ras oraz miejsc znanych z uniwersum słynnego pisarza. Sama gra jest strategią czasu rzeczywistego, która daje nam możliwość wcielenia się w postać dowódcy kilku frakcji, podążać ścieżką dobra lub zła i wykonywać różnorodne zadania. Możemy wziąć udział nie tylko w potyczkach z komputerem, ale również grać w niezwykle ciekawym trybie wieloosobowym. Gratka dla fanów Tolkiena, Jacksona i strategii.
8. X-MEN Origins: Wolverine
To jeden z tych rzadkich przypadków, w których gra jest lepsza od filmu. Wolverine to niezobowiązująca, niezwykle przyjemna siekanina, w której przedzieramy się przez zastępy wrogów, znacznie uszczuplając ludzką populację. Warto zaznaczyć, że robimy to nad wyraz efektownie, przez co gra sprawia nie tylko mnóstwo radochy, ale i zapewnia niebywałą przyjemność płynącą z rozgrywki. Film nie jest szczególnie wart obejrzenia, za to gra jest niezaprzeczalnie palce lizać.
7. Metro 2033
O tej produkcji można powiedzieć wiele. Faktycznie, ma pewne wady, a do największych należy chociażby liniowość czy oprawa graficzna. Nie można jednak zaprzeczyć, iż Metro 2033 to jedna z najbardziej klimatycznych produkcji poprzedniej generacji. Zabiera nas w podziemia moskiewskiego metra jakiś czas po olbrzymiej katastrofie nuklearnej. Uniwersum jest zarysowane równie barwnie, jak w książce Glukhovskiego, a sama gra, choć dość krótka, oferuje znakomite przeżycia.
6. Discworld
Najstarsza gra w tym zestawieniu, ale dzięki bardzo przyjemnej oprawie graficznej można spędzać z nią przyjemne chwile do dziś. Jest to kwintesencja gatunku, jakim są przygodówki point&click. Mamy do czynienia z mnóstwem zagadek, które powalają swoją abstrakcyjnością, absurdem i złożonością. Ponadto trzeba zaznaczyć, że poziom trudności jest bardzo wysoki i wątpię, żeby odnalazł się w niej współczesny gracz. Świat wykreowany przez Terry’ego Pratchetta został znakomicie oddany, tak samo zresztą jak charakterystyczne poczucie humoru oraz niezwykle barwni bohaterowie.
5. Batman Arkham Asylum
Pierwsza część gier z serii Arkham. Choć nie oferuje ogromnej mapy, a sama rozgrywka należy do stosunkowo liniowych, należy przyznać, że jest to produkcja ponadczasowa; niezwykle dopracowana, z ciekawą fabułą oraz znakomicie zarysowanymi bohaterami. Batman dostaje do dyspozycji mnóstwo ciekawych gadżetów, walki z bossami są satysfakcjonujące, a mroczny klimat można ciachać nożem. Tytuł wart polecenia nie tylko zagorzałym fanom Batmana.
4. LEGO Star Wars
Jedna z pierwszych gier LEGO. Choć zdaję sobie sprawę, że nie jest najwybitniejsza pod każdym względem, uważam ją za jedną z najlepszych produkcji z klockami w roli głównej. Oferuje ciekawe tryby rozgrywki, przyjemne poczucie humoru i dziesiątki godzin rozgrywki nie tylko dla dzieci, ale i całkowicie dorosłych ludzi. Produkcja ta weszła już do kanonu kultowych tytułów, a miliony graczy na całym świecie z rozrzewnieniem wspominają całe dnie z nią spędzone.
3. Obcy: Izolacja
Gier w uniwersum Obcego powstało mnóstwo, ale żadna nie była tak dobra, jak wydana w 2014 roku Izolacja. Posiada wszystkie elementy, jakich możemy wymagać od dobrego horroru. Jest niezwykle emocjonująca i straszy w wielu momentach, nie przesadzając przy tym z tempem akcji. Oprawa audiowizualna powala na łopatki, a perspektywa spotkania z ksenomorfem trzyma w ogromnym napięciu przez cały czas. Jeden z najlepszych horrorów poprzedniej generacji.
2. South Park: Kijek Prawdy
Niewiele jest gier, które są tak wspaniale absurdalne. Poczucie humoru znane ze słynnego serialu w połączeniu z rozgrywką w stylu RPG to coś, co spodoba się każdemu miłośnikowi Cartmana i spółki. Warto pochwalić niebywałą ilość smaczków i nawiązań, bardzo przyjemną rozgrywkę, a także fakt, iż jest to znakomita parodia mechanik znanych z gier role-playing podlana cudownym southparkowym sosem. Ja, jako fan South Parku i produkcji RPG, bawiłem się przednio.
1. Wiedźmin 3: Dziki Gon
Nie mogło zabraknąć paru słów o najwybitniejszym dziele polskiej branży gier. Trzeci Wiedźmin to produkcja, która zdobyła setki nagród – nie bez powodu. Jest jedną z najlepszych gier RPG ostatnich lat i nic więcej wspominać nie trzeba. Jeśli nie grałeś, zagraj. Jeśli grałeś, zagraj ponownie.
Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe