Film Your Story – rozmawiamy z influencerami z akcji #LivelyNightOut

Konkurs Film Your Story był kampanią poświęconą twórczości początkujących filmowców i już w sierpniu, na Nowych Horyzontach, będziemy mogli zobaczyć efekt działań twórców, którzy za pomocą telefonu OPPO Reno5 5G nakręcili film krótkometrażowy. Więcej o konkursie pisaliśmy tutaj. Wśród tworzących swoje filmy jest nasz redaktor naczelny, Tomasz Rewers. I choć jego produkcja jest pozakonkursową, to podobnie jak u reszty – prezentuje pełnię możliwości technicznych OPPO Reno5. My tymczasem porozmawialiśmy z twórcami wideo i aspirującymi filmowcami, którzy współpracują z OPPO w ramach kampanii #LivelyNighOut: Igorem Szwechem, Pauliną Wierzgacz i Aliną Kondrat (więcej o tych badaniach i akcji znajdziecie tutaj). Sprawdźcie, co mają ciekawego do powiedzenia wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z wideo.


Jakie są według Was najważniejsze atuty tworzenia filmów za pomocą smartfonu?

Alina : Nie bez powodu mówi się, że najlepsza kamera to jest ta, którą mamy ze sobą. I tak właśnie jest w przypadku smartfonów. Dodatkowym atutem, jest mały rozmiar urządzenia, co powoduje brak tworzenia stresującej atmosfery w czasie nagrań. Zdarza się, że rozmówcy, szczególnie kiedy mówimy o formach dokumentalnych, stresują się obecnością kamery na planie. A taki smartfon tworzy bardziej kameralną, prawie że intymną atmosferę i znacząco poprawia komfort rozmówcy.

Paulina: Dla mnie najpiękniejsze i najlepsze jest to, że smartfon masz właściwie zawsze pod ręką – a jak to się mówi, najlepszy sprzęt to ten, który masz pod ręką i działa.

Igor: Najbardziej odczułem to poprzez rozmiar telefonu. Stworzenie filmu za pomocą narzędzia, które jestem w stanie zmieścić w kieszeni, było niezwykle wygodne.

Smartfony niejako upowszechniły twórczość. Czy to „uwolnienie” reżyserii to znak czasów? Czy każdy może dzisiaj zostać twórcą?

Alina: Owszem, z jednej strony można by powiedzieć, że we współczesnych czasach każdy może zostać twórcą. Jednak pamiętajmy, że tworzenie to proces, który często wymaga różnych wyrzeczeń, wytrwałości no i przede wszystkim ciągłego wystawiania się na krytykę, a miks tego w połączeniu z presją czasu, to całkiem twardy orzech do zgryzienia. Natomiast jeśli chodzi o takie bardziej hobbystyczne podejście do tematu – to jak najbardziej. Warto korzystać z dostępnych narzędzi i tworzyć małe prywatne dzieła dla siebie czy najbliższych, a być może kiedyś nadejdzie ten dzień, w którym praca zamieni się w pasję. Niemniej jednak to piękne, że każdy może tworzyć, przekazywać swoją historię w dowolny, własny sposób.

Paulina: Przez wiele lat, kiedy uczyłam się historii sztuki, jedno było dla mnie pewne – każdy człowiek od zawsze miał potrzebę tworzenia – rysunki naskalne są przykładem, że człowiek taką twórczość uznał za tak samo ważną jak wszelkie inne czynności pozwalające mu przetrwać. To, że obecnie jest to tak powszechnie dostępne, jest po prostu piękne. I bardzo potrzebne.

Igor: Takie mamy czasy, że wszystko może być w zasięgu ręki. Każdy z nas w kieszeni nosi narzędzie pozwalające znaleźć wiedzę oraz wcielić ją w życie. Każdy może zostać tym, kim chce być, ale wytrwałość jest czynnikiem weryfikującym. Życzę wszystkim powodzenia!

Posiadanie telefonu komórkowego znacząco zmieniło sferę tworzenia filmów fabularnych i dokumentalnych. Czy wyobrażacie sobie wygodniejszą formę tworzenia wideo?

Alina: Czy może być coś wygodniejszego od kamery, która mieści się w kieszeni i waży mniej niż 200g?

Paulina: Chyba nie. Co na obecną chwilę może być wygodniejsze od kompaktowego urządzenia, które masz zawsze przy sobie? Z niecierpliwością czekam, aż ta technologia rozwinie się jeszcze bardziej.

Igor: Jest to wygodne, ale uważam, że warto dobierać narzędzia do swoich potrzeb i oczekiwań.

Opowiedzcie aspirującym, początkującym filmowcom – jak zaczęła się wasza przygoda z tworzeniem wideo?

Alina: Wszystko zaczęło się od pasji. Razem z moim przyjacielem fotografem, z którym często podróżowałam, szukaliśmy sposobu, który da nam więcej możliwości tworzenia. On robił zdjęcia, ja raczkowałam w tym temacie, ale stwierdziłam – hej, co mi szkodzi spróbować i zacząć robić filmy, stworzymy idealny team. I tak metodą prób i błędów, setek godzin, podczas których próbowałam zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi – udało się! Przez ostatnie kilka lat pracowałam nad filmami na pięciu kontynentach.

Paulina: Zostałam zapytana, czy mogę zrobić film. Odpowiedziałam, że jasne. Oczywiście nigdy w życiu nie zrobiłam filmu, jednak twórczość nie była mi obca, wiele lat w szkole plastycznej nauczyło mnie obserwacji kształtów, świateł, kolorów, kompozycji. Ewoluowało to dalej po prostu na obrazie filmowym.

Igor: Mała kamerka, garstka przyjaciół i dużo wolnego czasu. Tyle. Jak widzicie – to bardzo łatwe!

Redaktor

Z wykształcenia polonista i kulturoznawca. Stworzyły go filmy, może go też zabiją.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?