Sztuka audiowizualna, jaką jest film, bez wątpienia wpłynęła na powstanie i rozwój branży gier. Przecież już na samych jej początkach odtwarzaliśmy, chociażby produkcje aktorskie z różnymi zakończeniami! Dziś twórcy ciągle dążą do fotorealizmu. Nic więc dziwnego, że medium, jakim jest film wpłynęło na nich w takim stopniu, że potem ukrywają przed nami nawiązania do różnych znanych produkcji w swoich tytułach AAA. Sprawdźcie, które filmy pokochał zespół pracujący nad Assassin’s Creed Valhalla!
Wypadałoby zacząć od najstarszej propozycji w tym zestawieniu. Twórcy nawiązali w swojej grze do klasyka, jakim jest Frankenstein z… 1931 roku! Zrobili to poprzez nazwanie achievementa słowami It’s alive! Zdanie to nawiązuje do chwili „narodzin” potwora. Tekst ten jest bardzo znany za granicą, część z Was mogła go usłyszeć np. w komedii Ace Ventura, kiedy to tytułowy bohater wypowiada, a raczej wykrzykuje w emocjach, to samo zdanie po udanej próbie… odpalenia silnika.
Ale za co otrzymamy to osiągnięcie na cześć Wiktora Frankensteina? Jak się okazuje również za stworzenie kogoś wyjątkowego. Gra oferuję nam możliwość wybudowania szeregu budynków w Kruczej Przystani o specjalnym przeznaczeniu. Jednym z takich miejsc są koszary. W tym miejscu będziemy mogli z czasem oporządzić naszą załogę i zwerbowanych wojów (stworzonych przez innych graczy), szkolić ich oraz, co najważniejsze, stworzyć własnego jomswikinga. Tworzenie go jest analogiczne do tworzenia naszego głównego bohatera/głównej bohaterki — możemy wybrać mu stosowny rynsztunek, płeć oraz imię. I podobnie jak i Frankestein — nasz jomswiking powstanie z tego, co akurat mamy pod ręką w naszym ekwipunku.
kadr z gry Assassin’s Creed Valhalla
To achievement, który otrzymamy za coś, co… było już modne. Dawno, dawno temu, gdy na rynku gier triumfy święciły pierwsze odsłony serii Assassin’s Creed, bardzo ważna była, i momentami wręcz niezbędna to przejścia tytułu bez rozlewu krwi, mechanika wtapiana się w tłum. Bez tego nie dało się przejść niezauważonym przez bramę miasta czy też obok większych patroli wojskowych. Osiągnięcie Not the Norse You’re Looking For nagrodzi nas za ominięcie żołnierzy poprzez wtopienie się w grupę mnichów.
Nazwa nawiązuje natomiast do kultowej już sceny z czwartego epizodu Gwiezdnych Wojen, czyli Nowej Nadziei. Obi-Wan Kenobi konfunduje w niej szturmowców słowami These aren’t the droids you’re looking for (To nie są droidy, których szukacie) ratując tym samy R2-D2 i C-3PO z opresji.
Podróżując po Ledecestrescire, będziemy mogli natrafić na dwóch braci kłócących się o pochodnię, której… nie zabrał żaden z nich. Po co im owa pochodnia? Do ćwiczenia najazdów oczywiście! Obok prowadzącego wymianę zdań rodzeństwa będziemy mogli odkryć list, który informuje o rzekomym pochodzeniu NPC-ów.
Eivor może zdecydować o podpaleniu domostwa za braci. Wtedy też nazwie ich „dull and duller”, co brzmi bardzo podobnie do „dumb and dumber”, czyli oryginalnego tytułu kultowej już komedii z lat 90. – Głupi i głupszy z Jimem Carreyem i Jeffem Danielsem w rolach głównych. Zadanie to zostało nazwane Saga o półgłówkach i ma również kolejną część w Lincolnscire.
Zwiedzając świat gry, możemy natrafić na wiele smaczków, które nadają grze klimatu i sprawiają wrażenie, że żyje ona swoim życiem. Eksplorując środkową Irlandię będziemy mogli natrafić na chatkę, przed którą stoi ogromny kocioł. W domu natomiast odnajdziemy list informujący nas, że tutejszy druid jest w posiadaniu przepisu na miksturę dającą nadludzką siłę. Tę otrzymał od kuzyna z Francji. Brzmi ciekawie? Warto się rozejrzeć po tej okolicy!
Niedaleko domostwa możemy odnaleźć obelisk leżący na ziemi. Pod nim natomiast możemy ujrzeć… jedynie wystającą rękę druida. Jak widać przepis kuzyna był zaledwie nędzną podróbką prawdziwego napoju magicznego słynnego Panoramixa. Za odkrycie tej tajemnicy gracz zostanie nagrodzony projektem tatuażu.
Zwiedzając Asgard, możemy natrafić na dzielnego woja imieniem Einherjar. Możemy zamienić z nim kilka słów, wtedy to bohater podzieli się z nami swoim ostatnim wspomnieniem. Jak się okaże było to wspomnienie… śmierci. Jeżeli wytłumaczymy mu, że nie śnił, a naprawdę przeniósł się do Walhalli ukończymy wydarzenie w świecie gry o nazwie Skazany na Walhallę. Nazwa nawiązuje do kultowego filmu na podstawie prozy Stephena Kinga — Skazani na Shawshank, gdzie w głównych rolach wystąpili Morgan Freeman i Tim Robbins.
To oryginalna nazwa misji z głównego wątku fabularnego dziejącego się w Essexe (obędzie się bez spoilerów). Z racji na charakter zadania polskie tłumaczenie brzmi Porwana. Jednak z filmowego punktu widzenia więcej sensu ma wersja angielska, która nawiązuje w ten sposób do filmu sensacyjnego Taken z 2008 roku (w polskiej wersji językowej — Uprowadzona) z Liamem Neesonem w roli głównej. Ten opowiada o byłym agencie sił specjalnych, który chce odbić swoją nastoletnią córkę z rąk bandytów. Ale i tak większość z Was zna go za sprawą jednego mema 😉
Tak nazywa się jedno z ostatnich zadań, jakie możemy wykonać w ramach wątku fabularnego Glowecestrescire, jednak ze względu na ich istotę ograniczę spoilery do minimum (podjęte przez nas decyzje w tej misji mają duże znaczenie). Głównym bohaterem tego zadania będzie ów wiklinowy olbrzym (związany z kultem pogaństwa), który w filmach pojawił się już nie raz, a to za sprawą horrorów Kult (w oryginale The Wicker Man) z 1973 (z sir Christopherem Lee) oraz 2006 roku (z Nicolasem Cagem w roli głównej). Oryginalny Kult uznawany jest za bardzo ważny film egzystencjalny, a sceny z niego przerażają do dziś. Fabularnie oba tytuły traktują o policjantach, którzy muszą rozwiązać zagadkę, w którą zamieszani są coś dziwni miejscowi.
To kolejna istotna dla fabuły misja, której fabuły Wam nie zdradzę — wybaczcie, ale nie chcę psuć Wam zabawy 😉 To ostatnie zadanie wątku fabularnego Asgardu (i jedno z ciekawszych zadań w całej Valhalli!), którego bohaterami są istotne dla mitologii nordyckiej postacie. W polskim tłumaczeniu nazwa tego questa nawiązuje do serii horrorów — Oszukać przeznaczenie. Przyznajcie się kto oglądał je za dzieciaka, chociaż rodzice zabraniali?
Nie będzie to jednak nawiązanie do teledysku Michaela Jacksona (przykro mi). Pora na nawiązania do gatunku, jakim jest thriller właśnie i którego fanami (zaraz po horrorach) muszą być twórcy. Pora powrócić do początków Valhalli, a dokładnie do pierwszej misji, jaką przyjdzie nam ukończyć.
Więzy Krwi rozgrywają się jeszcze na ziemiach norweskich w Rygjafylke, gdzie po raz pierwszy będziemy się musieli zmierzyć z demonami przeszłości. Taki sam tytuł nosi blisko 10 filmów i seriali oraz kilka książek. Jednym z bardziej znanych będzie film z 2013 roku. W tych Więzach Krwi występują: Clive Owen, Matthias Schoenaerts, Mila Kunis, Marion Cotillard i Zoe Saldana. Film opowiada o braciach, którzy stoją po dwóch stronach barykady — jeden jest przestępcą, drugi policjantem. Mieszanka wybuchowa!
Drugim filmem, który posłużył za nazwę questa jest Pod Skórą (Under the Skin) i ponownie jest to zadanie kończące pewną sagę (no spoilers). Tym razem ukończenie go wpłynie na bohaterów zamieszkujących Snotinghamscire i losy naszego przyjaciela z dzieciństwa. W filmie z 2014 roku o tym tytule gra genialna Scarlett Johansson. Opowiada on o atrakcyjnej kobiecie polującej na mężczyzn. Koniecznie go sprawdźcie!
Na koniec easter egg z małym przymrużeniem oka, ponieważ Valhalla jest związana z zupełnie innym okresem historycznym niż opowieść o młodej Indiance i jej angielskim wybranku serca 😉 Ale! Marzyliście kiedykolwiek marzyliście o tym by otoczył Was kolorowy wiatr? By poczuć wiatr we włosach na szczycie klifu i potem skoczyć w dół wzburzonego wodospadu? By oczyścić myśli w kajaku przemierzając wąskie korytarze wodne? To koniecznie musicie odwiedzić Vinlandię, gdzie chociaż przez chwilę poczujecie się jak bohaterowie filmu Pocahontas!
Assassin’s Creed Valhalla to kolejna odsłona dochodowej serii o skrytobójcach. Gra przenosi nas do Anglii IX w. za panowania Alfreda Wielkiego. W Valhalli wcielamy się w postać imieniem Eivor, która zgodnie z naszym wyborem może być kobietą lub mężczyzną. Nasz dzielny wojownik stoi na czele Klanu Kruka, który będzie musiał się zmierzyć z demonami przeszłości oraz nowym zagrożeniem, jakim okaże się tajemniczy Zakon Starożytnych. W pokonaniu wrogów pomóc mogą przedstawiciele Ukrytych oraz liczni sojusznicy na terenie Anglii.
Valhalla to wikińska przygoda na wiele godzin. W grze będziemy mogli zwiedzić nie tylko Anglię, ale i: Norwegię, Vinlandię, Szkocję; dostępne w DLC: Irlandię i Francję, a także Asgard czy Jotunheim. Najnowsze DLC Świt Ragnaröku rozszerzyło grę o krainę Svartalfheim. Na wielbicieli historii czeka tutaj również tryb edukacyjny. Gra miała premierę w listopadzie 2020 roku. Jest dostępna dla posiadaczy Xbox One & Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5 oraz PC (Epic Games i Ubisoft Connect).
Ilustracja wprowadzenia: kadry z gry Assassin’s Creed Valhalla