Najlepsze filmy animowane XXI wieku
Najlepsze filmy animowane XXI wieku

Coco – Ciekawostki

  • Pierwotnie Miguel miał być jedynie wirtuozem gitary, lecz kiedy reżyser Coco, Lee Unkrich odkrył wokalny talent wcielającego się w niego Anthony’ego Gonzaleza postanowił wykorzystać to w filmie, dokładając bohaterowi również partie śpiewane.
  • Występujący w filmie pomarańczowy kwiat to nagietek aztecki (znany również jako meksykański nagietek lub Cempasúchil). Według meksykańskich obrzędów podczas Dia de Muertos ma pomóc w przywróceniu zmarłego do życia.
  • Kraina Zmarłych swój wygląd zawdzięcza meksykańskiemu miastu Guanajuato, gdzie na wzgórzach znajduje się wiele kolorowych domów i które nocą wygląda równie obłędnie, jak lokacja ukazana w filmie.

Fot. travelcravings.com

  • Coco wyprzedził Avengers i stał się najlepiej zarabiającym filmem w historii Meksyku.
  • Coco powstawał od 2011 do 2017 roku, co czyni go najdłużej produkowaną animacją Pixara. Na ogół studio wyrabia się z tworzeniem filmów w cztery lata.
  • Pies Miguela, Dante otrzymał imię po wierzchowcu, na którym jedzie Ernesto w jednym z filmów. Można również jednak przypuszczać, że imię otrzymał po twórcy Boskiej Komedii Dante Alghierim.
  • Pies Dante pojawia się po raz pierwszy koło stoiska z figurkami zwierzęcych przewodników po świecie zmarłych. Jak się potem okazuje, ta lokacja nie była przypadkowa.

Fot. mat. prasowe

  • W Brazylii tytuł filmu został zmieniony na Viva, ponieważ oryginalny tytuł Coco łatwo można było pomylić z portugalskim słowem “cocô”, co oznacza “kupa”. Jednakże słowo “coco” bez akcentu nad literą O, oznacza owoc palmy, z której wydobywana jest woda kokosowa. Imię tytułowej prababci Coco zostało zaś zmienione na Ines.
  • W Coco można spotkać wiele słynnych zmarłych Meksykanów: zapaśnika Santo, aktora Cantinflasa, piosenkarzy Pedro Infante oraz Jorge Negrete. malarkę Fridę Kahlo, przywódcę rewolucję meksykańskiej – Emiliano Zapatę oraz aktorkę Marię Felix. Jak jednak zapewnia reżyser Lee Unkrich, jest ich znacznie więcej.
  • John Ratzbenger, który tak jak Stan Lee w filmach Marvela użycza głosu w każdym filmie Pixara, w Coco wciela się w ducha Juana Ortodoncia. Chodzi o szkieleta, który może przejść do krainy zmarłych dzięki wdzięczności i pamięci swojego dentysty. Co ciekawe jest to jego najkrótsza kwestia, gdyż mówi jedynie “Gracias”.

Kadr z filmu Coco

  • Drzwi do biura w Krainie Zmarłych opatrzone są słynną kombinacją A113 – czyli pamiątką po pracowni animacji, w której uczyli się założyciele Pixara i która pojawia się w każdym filmie studia. A113 można zauważyć również na okładce jednej z płyt Ernesto de la Cruza.
  • Nie można zapominać również o samochodzie Pizza Planet oraz piłce Luxo Jr., które również mają stałe miejsce w produkcjach Pixara. Auto możemy zobaczyć na początku, kiedy Miguel przedstawia zasady dotyczące muzyki w jego domu rodzinnym. Kiedy spogląda przez okno przed nosem przejeżdża mu właśnie samochód Pizza Planet. Piłkę Luxo możemy zaś zobaczyć na biurku w pracowni Fridy podczas pościgu Dantego za małpą.
  • Pixar w swoich filmach lubi zapowiadać kolejne produkcje. Nie inaczej jest w tym przypadku i na jednej ze ścian Krainy Zmarłych można zobaczyć graffiti z rodzinką Iniemamocnych w odpowiednim, meksykańskim stylu.

Źródło: reddit.com

  • Piosenka o tytule La Llorona wykonywana pod koniec przez Imeldę oraz Ernesta jest klasyczną meksykańską piosenką anonimowego twórcy. Według jednej interpretacji opowiada ona o piosenkarzu uwięzionym przez zakochaną w nim Lloronę. Według innej utwór przedstawia żal kobiety po utonięciu jej dzieci w rzece.
  • W jednej ze scen, w której Miguel biegnie ulicami miasteczka, można zauważyć piniaty przedstawiające znanych bohaterów Pixara, jak Chudy, Buzz Astral, czy Mike Wazowsky. Okazuje się jednak, że nie jest to zwyczajny easter egg, lecz również odzwierciedlenie rzeczywistości. W meksykańskich miasteczkach na ulicach można spotkać wiele gadżetów i zabawek nawiązujących do animacji studia jak właśnie takie piniaty.

Kadr z filmu Coco

  • Ernesto de la Cruz ma wiele wspólnego z Charlesem Muntzem z filmu Odlot. Obaj byli idolami głównych bohaterów, obaj okazali się oszustami i tym samym antagonistami filmów i ostatecznie obu spotkała na końcu śmierć.
  • W Krainie Zmarłych możemy zauważyć przestarzałe sprzęty używane przez zmarłych: budki telefoniczne, Macintosh z lat 80., czy walkie-talkie. Pasuje to do faktu, że jest to obecnie przestarzała technologia lub też dosadnie mówiąc wymarła.

Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

Redaktor

W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: [email protected]

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?