Kevin sam w domu – Ciekawostki
Autor: Robert Krakowski
23 grudnia 2016
- Wiele z początkowych ujęć, które koncentrują się na Kevinie, są kręcone znad jego głowy by pokazać jego niski wzrost i bezradność. Z kolei na końcu filmu, ujęcia są kierowane bardziej z dołu, by chłopiec wyglądał na wyższego i bardziej pewnego.
- Kaskaderem Macaulaya Culkina był bardzo niski 30-letni mężczyzna.
- Przerażona mina Kevina, znana z plakatów i okładek DVD, była inspirowana obrazem Krzyk Edvarda Muncha.
- Kiedy rodzina McCallisterów biegnie przez lotnisko w Paryżu, po drugiej stronie szyby można przez chwilę dostrzec wujka Roba i jego rodzinę trzymająca wielką kartkę z powitalnym hasłem. Pierwotnie, w tej scenie McCallisterowie mieli rozerwać napis na pół przechodząc przez niego, jednak pod koniec produkcji sekwencja ta została usunięta z filmu.
- Macaulay Culkin własnoręcznie narysował mapę, której używał do planowania pułapek.
- Pomysł na ten film zrodził się podczas nagrywania Wujaszka Bucka, gdzie Macaulay Culkin przesłuchiwał opiekunkę przez skrzynkę na listy.
- Chris Columbus najbardziej bał się w dzieciństwie włamywaczy. Prawdopodobnie był to jeden z powodów, dla których Chris chciał stworzyć Kevina.
- Scenarzysta John Hughes obawiał się, że żadna matka nie uwierzy w to, by rodzina mogła zapomnieć o swoim dziecku.
- Zdjęcie dziewczyny Buzza, jakie Kevin znajduje u niego w pokoju, przedstawia tak naprawdę ucharakteryzowanego chłopca. Columbus zdecydował się na to, ponieważ nie chciał wystawiać na pośmiewisko dziewczyny która znalazłaby się na tym zdjęciu.
- Wcielający się w rolę Gusa Polinskiego, John Candy improwizował wszystkie swoje kwestie. Co więcej, wszystkie sceny ze swoim udziałem nagrał w ciągu 24 godzin.
- Catherine O’Hara przyznała w 2014 roku, że Macaulay Culkin nadal mówi do niej Mamo.
- Wielu członków rodziny Columbusa brało udział w tym filmie. Jego teściowa i jego córka były pasażerkami samolotu. Z kolei jego żona była stewardessą, a teść zagrał policjanta.
- Joe Pesci chciał, by Macaulay Culkin bał się jego nie tylko w filmie, ale i na planie. W tym celu starał się unikać młodego aktora i nie zwracać na niego najmniejszej uwagi.
- W oryginalnej wersji scenariusza wujek Frank był mózgiem całego napadu na dom McCallisterów. Co więcej bandyci oprócz obrabowania mieszkania, mieli też zabić Kevina.
- Dom, w którym mieszkała rodzina McCallisterów, w maju 2011 roku wystawiono na sprzedaż za 2,4 miliona dolarów. Został on jednak sprzedany w marcu 2012 roku za 1,585 milionów dolarów. Dzisiaj jest traktowany jako atrakcja turystyczna i przywołuje się go jako idealny przykład tego, jak umieścić swój dom w filmie.
- Pomimo tego, że Kevin jest sam w domu, nigdy nie widzimy chłopca w jego własnym pokoju.
- Wbrew plotkom, słynny krzyk aktora Daniela Sterna ze sceny gdy na jego twarzy znajduje się tarantula, jest prawdziwy, a nie dodany w postprodukcji. Aktor zapewniony przez opiekunów zwierząt, że pająk nie ma uszu, odważył się krzyczeć na planie. Zostało to potwierdzone 24 grudnia 2015 roku przez aktora na jego fanpage’u na facebooku.
- Krąży legenda, że zmarły w 1977 roku, Elvis Presley miał krótką scenę ze swoim udziałem. Wiele ludzi twierdzących że Król Rock and Rolla nadal żyje, uważa, że brodaty mężczyzna stojący w tle sceny gdy Pan McCallister krzyczy na recepcjonistkę, to właśnie Elvis.
- Początkowo do roli Harrego byli brani pod uwagę między innymi Robert De Niro, Danny DeVito czcy Rowan Atkinson. Koniec końców rolę tę otrzymał Joe Pesci.
- Little Nero’s Pizza to parodia nazwy Little Caesar’s Pizza. Skojarzenie wzięło się stąd, że Neron (Nero) i Cezar (Caesar) to dwa bardzo głośne imiona w historii Rzymu.
- W 1995 roku powstał film Przygoda w górach, który pierwotnie miał być spin Orffem Kevina. W filmie tym, główny bohater grany przez Daniela Sterna, postanowił porzucić życie złodzieja i znaleźć pracę. Jednak nie wszystko idzie bo jego myśli i zostaje on wrobiony w przestępstwo. Z czasem jednak zadecydowano, że Przygoda w górach będzie osobną produkcją, a po zmianie imienia głównego bohatera nic już nie łączyło jej z Kevinem.
- Kiedy dziewięcioletni Macaulay Culkin był zmęczony, mógł położyć się gdziekolwiek, nawet na ziemi i spać pomiędzy kolejnymi zdjęciami.
- By wzmocnić świąteczny nastrój, czerwień i zieleń są dominującymi kolorami w filmie. Używanie takiej kolorystki do mebli, jedzenia, ubrań, ścian i wielu innych rzeczy spowodowało, że nie istnieje scena w której nie pojawia się choćby jeden z tych kolorów.
- John Candy dzieli cały swój czas ekranowy z Catherine O’Harą. Ta dwójka wcześniej już pracowała razem podczas Second City TV i bardzo się wtedy zaprzyjaźnili. Niestety John Candy zmarł w dniu, gdy Catherine obchodziła swoje czterdzieste urodziny.
- Film trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako komedia familijna z największym box officem – 533 miliony dolarów na całym świecie.
- Tuz po premierze, pewien francuski filmowiec zarzucił twórcom, że Kevin jest kopią filmu z 1989 roku, w którym chłopiec zostaje sam w domu w dniu świąt Bożego Narodzenia.
- Moczący się brat Kevina, Fuller, został zagrany przez młodszego brata Macaulaya, Kierana Culkina.
- Joe Pesci notorycznie zapominał, że nagrywają film familijny i słowa niecenzuralne nie są mile widziane. Dlatego Columbus zaproponował aktorowi by ten, gdy czuje że wybuchnie, zamiast słów zaczynających się na F, używał słowa fridge.
- Kiedy Devin Ratray, aktor wcielający się w rolę Buzza, został zapytany co mogło stać się z jego postacią w przyszłości, ten odpowiedział że prawdopobnie wylądował za kratkami.
- Sztuczny śnieg użyty w filmie został po zakończeniu zdjęć podarowany operze w Chicago.
- Straszny piec, którego bał się Kevin w pierwotnej wersji scenariusza miał ganiać chłopca po całej piwnicy i schodach. Jednak ze względu na niski budżet produkcji, pomysł ten porzucono.
.
- Ozdoby choinkowe na które wchodzi Marv, były w rzeczywistości cukierkami.
- Jedna z fanowskich teorii mówi, że gdy Kevin dorósł, został oprawcą z serii filmów Piła. Wbrew pozorom dowodów potwierdzających tę tezę jest całkiem sporo – zaczynając do podobnych rysów twarzy bohaterów, przez maskę w piwnicy Kevina podobną do tej z Piły, a kończąc na przerożnych pułapkach jakimi Kevin torturuje włamywaczy.
- Film, który Kevin ogląda z kasety, nie jest prawdziwy, a został on specjalnie stworzony. Nazwa widniejąca na kasecie Angels with filthy souls mogła być zainspirowana tyułem prawdziwego filmu – Angels with dirty faces.
- W 2012 roku przeprowadzono ciekawy eksperyment. Film został pokazany pewnemu lekarzowi, by ten przeanalizował wszystkie kontuzje i ból na jaki byli narażeni Harry i Marv. Końcowa diagnoza była delikatnie mówiąc negatywna. Skutkiem podpalenia głowy byłaby natychmiastowa transplantacja, a żelazko uderzające w twarz spowodowałoby stałe zniekształcenia.
https://www.youtube.com/watch?v=24pdHnbqZJI
https://www.youtube.com/watch?v=46GJG3DVyVA
https://www.youtube.com/watch?v=MMDYqjt2Pfg
Źródło: imdb.com / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe
Stały współpracownik
Wielbiciel francuskich komedii i ogromny fan Gwiezdnych Wojen. W wolnych chwilach lubi oderwać się od rzeczywistości przy dobrych animacjach