– Sceny były kręcone w takiej kolejności, w jakiej widzimy je w filmie, aby Russell Crowe mógł rozwijać zachowanie Johna Nasha.
– By uzyskać „złoty” widok wczesnego miasteczka uniwersyteckiego, filmowcy użyli mało kontrastowego aparatu Fuji F-400 8582 i przed użyciem zostawili go w pomarańczowym sztucznym świetle na dzień przed zdjęciami.
– John Nash odwiedził pewnego dnia plan filmowy i Russell Crowe był zafascynowany w sposób jaki John Nash poruszał rękoma. Próbował to samo pokazać w filmie.
– Równania widoczne na tablicach napisane kredą, są rzeczywistymi równaniami, które w prawdziwym życiu niegdyś pisał Nash.
– Choć ten film jest inspirowany życiem Johna Nasha, były elementy z jego życia, które zostały celowo pominięte z powodów zbyt dramatycznych i reklamowych: 1) był dwukrotnie żonaty z tą samą kobietą (Alicią Nash); 2) w przeszłości miał kilka afer z kobietą i dwoma mężczyznami; 3) został aresztowany przez policję za skandal; 4) Od roku 1951 John Nash miał romans z pielęgniarką Eleanorą Stier, z którą miał syna Johna Davida Stiera. Niedoszłą żonę i syna opuścił.; 5) starał się kilkakrotnie wyrzec swojej narodowości amerykańskiej, w przekonaniu, że rząd USA prześladował go; 6) dokonał licznych ekstremalnych komentarzy antysemickich w okresie jego choroby psychicznej.
– Profesor Dave Bayer z Barnad College był doradcą i ekspertem matematycznym podczas kręcenia „Pięknego umysłu”. Dublował także ręce Russela Crowe’a w scenie, kiedy Nash pisze układy równań na oknie.
– Scena pod koniec filmu, gdy John Nash kontempluje picie herbaty, jest oparta na prawdziwym spotkaniu, kiedy to Russell Crowe spotkał się z prawdziwym Johnem Nashem. Spędził 15 minut rozważając, czy napić się herbaty lub kawy.
– Scena zimowa w Princeton miała być sfilmowana jesienią, więc komputerowo nałożone liście na drzewie nie mają swojego cienia na ziemi.
– Jeden z prawdziwych synów Johna Nasha gra sanitariusza po prawej stronie ekranu, podczas gdy John (Russell Crowe) jest ciągnięty wzdłuż korytarza.
– Pomysł nakręcenia filmu pojawił się w głowie Briana Grazera (producenta) w chwili, gdy przeczytał on w czasopiśmie „Vanity Fair” artykuł o Johnie Nashu. Postać tego człowieka go urzekła – to, że zdołał pokonać ciążącą na nim chorobę (a przynajmniej poskromić ją w większości) i wrócić do swojej pracy, a także otrzymać prestiżową Nagrodę Nobla.
– Sceny Harvardu były kręcone w Manhattan College.
– Scena miłosna duetu Russela Crowe’a i Jennifer Connelly została wycięta z filmu.
– Zdjęcia do filmu kręcono od 21 marca do lipca 2001 roku.
https://www.youtube.com/watch?v=Af2qjlz1ISM
https://www.youtube.com/watch?v=1Tlv1zbQnvQ