„Helikopter w ogniu” – Ciekawostka
Autor: Patryk Supeł
3 lutego 2016
- Film „Helikopter w ogniu” oparty jest na autentycznych wydarzeniach z dnia 3 października 1993, gdy grupa elitarnych żołnierzy armii USA została wysłana w ramach sił pokojowych ONZ do Mogadiszu w Somalii. Misja okazała się największą porażką piechoty, w jakiej wzięły udział siły zbrojne Stanów Zjednoczonych od czasów Wietnamu.
- Obraz był pomysłem reżysera Simona Westa, który jednak porzucił projekt na rzecz filmu „Lara Croft: Tomb Raider”; wtedy też zajął się nim Ridley Scott.
- Niektóre radiowe rozmowy w filmie zostały wzięte z rzeczywistych transmisji radiowych dokonanych w czasie bitwy.
- Przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy zostali wysłani na dwutygodniowe obozy szkoleniowe w prawdziwych amerykańskich bazach wojskowych: Fort Benning, Fort Bragg i Fort Campbell. Grający rangersów odbyli skrócony kurs Ranger. W skład szkolenia wchodziło np. wyważanie drzwi z użyciem materiałów wybuchowych, a aktorzy grający pilotów ćwiczyli latanie.
- W filmie „Helikopter w ogniu” Scott próbował oddać prawdziwy, wierny faktom obraz wojny wraz z grozą, strachem, wydarzeniami ściskającymi serce, a także heroizmem.
- Filmowcy negocjowali długo i zażarcie z Departamentem Obrony w sprawie wypożyczenia śmigłowców Black Hawk. O mały włos, a w produkcji wykorzystano by stare śmigłowce Huey, które miały być awaryjnie dostarczone z Niemiec i przemalowane na czarno. Jednak gdy Departament Obrony dowiedział się, w jakim świetle ma być przedstawiona produkcja oraz że film odniesie się z szacunkiem dla walczących żołnierzy, udostępnił na potrzeby filmu dwa śmigłowce Black Hawk.
- Zdjęcie żony i dziecka, na które patrzy jeden z żołnierzy, w rzeczywistości przedstawia żonę i dziecko Erica Bany.
- Wszystkie śmigłowce Black Hawk i Little Birds użyte w filmie pochodzą ze 160. SOAR (Regimentu Powietrznego do Zadań Specjalnych), a większość pilotów uczestniczyło w prawdziwej bitwie z 3/4 października 1993. Duża ilość dodatkowych rangersów to obecni rangersi, służący w 3/75 Pułku Rangersów.
- Występujący w filmie sierżant „Hoot” Gibson, szeregowy Grimes, sierżant Jeff Sanderson i sierżant Chris „Wex” Wexler nie istnieli w rzeczywistości, a na ich losy w filmie składają się przeżycia kilku prawdziwych żołnierzy. Pozostałe osoby widoczne w filmie noszą jednak faktyczne nazwiska prawdziwych żołnierzy biorących udział w bitwie.
- Departament Obrony oddał do dyspozycji producenta filmu pluton amerykańskich rangersów, którzy zagrali w scenach desantu ze śmigłowców.
- Szczątki pierwszego Black Hawka Super 6-1, pozostawione w wąskiej uliczce, nie zostały nigdy usunięte przez Somalijczyków.
- Pierwszy film fabularny Toma Hardy’ego.
- Film przedstawia żołnierzy noszących hełmy z napisanymi na nich swoimi nazwiskami. Mimo że była to nieścisłość, Ridley Scott czuł, że to konieczne, aby widzowie łatwiej odróżniali bohaterów, ponieważ jak ktoś z filmowców wspomniał, w mundurach wszyscy aktorzy wyglądali jednakowo
- Josh Hartnett dostał rolę w filmie w dużej mierze dzięki Jerry’emu Bruckheimerowi, który współpracował z nim wcześniej przy „Pearl Harbor”. Początkowo Hartnett nie chciał pojawiać się w kolejnej superprodukcji tak szybko po występie w filmie Michaela Baya, ale siła materiału i możliwość współpracy z Ridleyem Scottem ostatecznie go przekonały.
- Filmowcy zdecydowali, że cała historia będzie widziana oczami kilkunastu osób, będących członkami większej grupy. Jednak większość wydarzeń obserwujemy oczami młodego sierżanta rangersów, Matta Eversmanna, któremu przypada dowództwo nad grupą czwartą.
- Niektóre z obrazów na monitorach za plecami generała Garrisona przedstawiały rzeczywiste zdjęcia satelitarne z pola walki.
- Oryginalne nagranie przedstawiające moment ataku Delty na budynek i zestrzelenie Super 6-1 zostało po raz pierwszy opublikowane w roku 2013 przez Departament Obrony.
https://www.youtube.com/watch?v=gOcTkk8GQ3k
- Zdjęcia do filmu kręcono w Maroku i trwały 92 dni. Ich autorem jest wybitny polski operator Sławomir Idziak. Kręcenie w Somalii było niemożliwe, gdyż kraj ten jest nadal niebezpieczny i pogrążony w anarchii. Dlatego zdecydowano się na Rabat i miasto Sale, leżące na atlantyckim wybrzeżu Maroka. Z materiałów dokumentalnych wynikało, że architektura i samo miejsce było najbardziej podobne do tego, co znajduje się w Mogadiszu.
- Ridley Scott zaoferował Russellowi Crowe rolę sierżanta Normana „Hoota” Hootena, dowódcy drużyny Delty. Crowe odmówił jednak z powodu wcześniejszych zobowiązań w „Pięknym umyśle” Rona Howarda. Crowe następnie zarekomendował do roli Erica Banę.
- Scena, w której żołnierz wypada z samochodu nie była zaplanowana, ale reżyser uznał, że jest zabawna i powinna zostać w filmie.
- W celu otrzymania filmu o odpowiedniej długości, liczbę kluczowych postaci zmniejszono z ponad 100 pojawiających się w książce do 39.
- Ben Foster wycofał się z roli kaprala Jamesa „Jamiego” Smitha, ponieważ odniósł dość duży uraz podczas przeszkolenia wojskowego.
https://www.youtube.com/watch?v=e5JYpK1A9Cg
https://www.youtube.com/watch?v=TF1MHnWuXhI
https://www.youtube.com/watch?v=ElmBEYKRpZA