„Bogowie ulicy” – Ciekawostka
Autor: Patryk Supeł
2 lutego 2016
- Większość dialogów przekomarzania się między bohaterami granych przez Jake’a Gyllenhaala i Michaela Peñę była improwizowana przez nich samych.
- Scena pod koniec filmu, gdy Mike i Brian prowadzą pościg za srebrnym minivanem, oraz późniejszy moment, kiedy uderzają w ścigany pojazd, nie był załączony w scenariuszu. Michael Peña, który prowadził samochód patrolowy, w tym momencie rzeczywiście uderzył w tył minivana przez przypadek. Reżyser usunął hamulce zapobiegające blokowaniu się kół z radiowozu, ponieważ kamera przez cały czas drgała, a także aktorzy nie wiedzieli, że droga, na której filmowano scenę, była niedawno wybrukowana. Kiedy więc Michael Peña nacisnął na hamulec, radiowóz wpadł w poślizg i uderzył w tył minivana.
- W ramach szkolenia, Jake Gyllenhaal i Michael Peña spędzili pięć miesięcy, po 12 godzin dziennie w towarzystwie policjantów z Los Angeles na służbie. Podczas pierwszej jazdy z funkcjonariuszami Gyllenhaal był świadkiem morderstwa.
- Główni bohaterowie filmu byli luźno oparci na prawdziwych funkcjonariuszach z LAPD. Charles Wunder i Jamie McBride byli partnerami w Newton Division w połowie lat 90.
- Zarówno Brian (Jake Gyllenhaal), jak i Mike (Michael Peña) nigdy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa, gdy są na patrolu.
- Scena, w której Janet i Brian śpiewają w samochodzie podczas podróży, nie była zawarta w scenariuszu. Jake Gyllenhaal i Anna Kendrick jeździli wokół z reżyserem na tylnym siedzeniu, by sfilmować różne sceny do filmu. W pewnym momencie między ujęciami w radiu leciał utwór „Hey Ma” Cam’Rona i tak Gyllenhaal oraz Kendrick zaczęli śpiewać, a reżyser zaczął potajemnie ich filmować. Gyllenhaal i Kendrick byli zupełnie nieświadomi, że ich nakręcono. Pierwszy raz zobaczyli scenę na premierze obrazu.
https://www.youtube.com/watch?v=7Q0EPpgCoDs
- Na początku, gdy w filmie jest odprawa i kiedy funkcjonariusze dostają się do swoich samochodów, wszyscy ciągle krzyczą: „Faster, BOOT!” w odniesieniu do funkcjonariuszki debiutującej Sook. W tamtejszym slangu, „BOOT” to określenie dla debiutanta lub nowego oficera.
- Jake Gyllenhaal i Michael Peña poddali się porażeniu paralizatorem przez prawdziwych funkcjonariuszy w ramach swoich przygotowań, jak to jest wymagane w szkoleniu policyjnym. Były plotki, że wiele osób z obsady się poddało, jednak Anna Kendrick zaprzeczyła tym komentarzom i powiedziała, że reszta aktorów się nie zgodziła.
- Po tym, jak Taylor i Zavala wyciągają z pickupa mężczyznę, który stara się strzelać do Zavali, Taylor podnosi cztery palce w stronę śmigłowca, kiedy ten pyta: „Czy wszystko z Tobą dobrze?”. Jest to często wykorzystywane przez policję do sygnalizowania „Code Four”, czyli „Jestem cały, nie potrzeba dodatkowej pomocy w tym czasie.”
- W domu pełnym porwanych ludzi widać posągi Santa Muerte. Santa Muerte jest świętą postacią, powszechnie czczoną głównie w Meksyku i Stanach Zjednoczonych przez osoby zaangażowane w działania różnych karteli narkotykowych i innych przedsiębiorstw karnych.
- Akcja filmu rozgrywa się w ciągu 8 miesięcy.
- Aby osiągnąć zdjęcia wykonane przez kamery, w kamizelkach bohaterów, Michael Mansouri okroił kamery Silicon Imaging SI-2K Mini do około jednej trzeciej ich oryginalnego rozmiaru, by następnie dołączyć je do specjalnych kamizelkach noszonych przez Jake’a Gyllenhaala i Michaela Peñę. Aparat został nazwany „Nano”, a następnie wynajęty do innych produkcji.
https://www.youtube.com/watch?v=qB61VMTcj-g
https://www.youtube.com/watch?v=CqxP8B256XY