W 2010 r. światło dzienne ujrzała (kolejna!) duża gra studia Remedy Entertainment— Alan Wake. To swoista mieszanka thrillera psychologicznego z grą akcji. Opowiada o pisarzu starającym się rozwikłać tajemnicę zaginięcia żony. Sprawę utrudnia mu jednak wszechobecny mrok i opętani nim mieszkańcy Bright Falls.
Stephen King napisał kiedyś: „Koszmary istnieją poza granicami logiki, więc wszelkie próby ich wyjaśnienia mijają się z celem i kłócą się z poezją strachu. W każdym horrorze ofiara pyta „Dlaczego?”. A przecież nie ma odpowiedzi, nie może być. Zagadka bez wyjaśnienia zostaje w głowie najdłużej i ostatecznie to ją właśnie zapamiętamy – cytat otwierający grę.
Alan Wake to tytuł, w którym realia naszego świata będą mieszać się w tym wykreowanym. Gra swoją formułą przypomina serial, całość podstawki podzielona jest na 6 epizodów. Warto wspomnieć tu też o obsadzie gry. W tytułowej roli wystąpił fin Ilkka Villi znany głównie z rodzimych produkcji i z kreacji Alana właśnie. Po sukcesie gry wystąpił również w wyprodukowanym przez członków zespołu Nightwish filmie Imaginaerum. Głosu protagoniście użyczył natomiast Matthew Porretta (Robin Hood: Faceci w rajtuzach). Po raz kolejny na ekranie mogliśmy też usłyszeć Jamesa McCaffreya — odtwórcę Maxa Payne’a.
Alan Wake jest istną skarbnicą popkulturowych nawiązań. To gra, którą pokochają fani horrorów, latarek i Stephena Kinga. Tytułowy bohater jest znakomicie sprzedającym się pisarzem. Wake nie może przejść niezauważony, a jego wizerunek wprost wychodzi z lodówek. Autor zmaga się niestety z blokadą twórczą. Nie pomagają hektolitry kawy, a czas spędzony nad maszyną do pisania okazuje się być czasem straconym. Brzmi znajomo? Bohater podobnie jak kingowski Jack Torrance potrzebuje zmian. Za namową żony udaje się z nią na wakacje do Bright Falls, które do złudzenia przypomina… Miasteczko Twin Peaks.
Jednym z pierwszych miejsc, do których trafimy w grze, będzie jadłodajnia wyglądająca jak kopia Double R Diner, gdzie stołował się Detektyw Cooper. Jej pracownica do złudzenia przypomina natomiast Shelly Johnson. Naszą Laurą Palmer jest Alice Wake — żona głównego bohatera. Poszukiwania ukochanej Alana utrudnia mrok o demonicznej sile oraz wyposażeni w różnego rodzaju bronie Opętani. Warty wspomnienia jest tu chociażby Danny, który poluje na Alana z siekierą w ręku (w czasie wydarzeń z gry odtworzona zostaje również kultowa scena z Lśnienia). W czasie naszej przygody trafiamy też do szpitala psychiatrycznego rodem z Lotu nad kukułczym gniazdem. W hermetycznym miasteczku zaatakować nas mogą więc nawet przedmioty użytku codziennego oraz, niczym u Hitchcocka, niepozorne ptaki. Mrok może być pokonany jedynie przez światło o dużej mocy. W okryciu tajemnic miasta pomagają nam przyjaciele autora, pracownicy lokalnego posterunku policji i kobieta z… nie pieńkiem 🙂 a lampą.
O odświeżeniu Alana Wake’a plotkowano od dłuższego czasu. I wygląda na to, że można już szykować portfele! Dyrektor kreatywny i twórca największych marek Remedy Entertainment — Sam Lake w liście otwartym przekazał szczegóły dotyczące projektu.
To dla Was. Alan Wake wyszedł ponad 11 lat temu i przez cały ten czas mówiliście o grze. Ciągle przypominaliście nam — jak bardzo kochacie tę grę, historię, bohaterów i lore. To dla nas wiele znaczy. My również kochamy tę grę. Ja kocham tę grę. Wydajemy remaster w podziękowaniu Wam za lata wsparcia dla tego tytułu.
Remaster powstaje we współpracy Epic Games Publishing. Gra na PC będzie dostępna na wyłączność Epic Games Store. Tak jak w przypadku oryginału — tytuł będzie dostępny na Xbox, a po raz pierwszy będą w niego mogli zagrać również posiadacze PlayStation! Gra już jesienią ma trafić na sklepowe półki.
Alan Wake to gra, która w 2010 roku zadebiutowała na Xbox 360 i dopiero dwa lata później pojawiła się na PC. Opowiada ona historię Alana Wake’a, autora horrorów, który ze względu na pisarską blokadę wybiera się z żoną do cichego miasteczka w stanie Waszyngton. Niedługo później jego żona znika, a Alan nie może sobie przypomnieć wydarzeń z ostatnich dni. Za produkcję odpowiedzialne było studio Remedy Games. W 2012 pojawiła się kontynuacja gry — Alan Wake’s American Nightmare.
Źródło: Alanwake.info, Youtube.com / ilustracja wprowadzenia i kadry z gry: Store.steampowered.com i materiały prasowe