Testujemy połączenie Archera AX23 z Repeaterem RE505X od TP-Link

W dzisiejszych czasach dla coraz większej liczby konsumentów kluczowe jest posiadanie stabilnego łącza internetowego za stosunkowo niską cenę. Do największych dostawców najróżnorodniejszego sprzętu należy TP-Link. Tym razem wyjątkowo sprawdzimy, jak działa duet urządzeń  – a konkretnie Archer AX23 wsparty przez Repeater RE505X (oczywiście w standardzie Wi-Fi 6).

Pakiet złożony z routera i wzmacniacza sygnału (inaczej określanego jako repeater) to rozwiązanie dla osób pragnących pewnego stałego łącza we wszystkich zakamarkach swojego mieszkania, ale jednocześnie wolących uniknąć kupowania droższego sprzętu. Zestaw wspomnianych dwóch produktów jest jedną z potencjalnych opcji, by ten cel zrealizować.

W przypadku obu sprzętów raczej nie mamy się co obawiać skonfundowania na starcie, jako że ich budowa i wyposażenie są niezwykle proste. Archer AX23 znajduje się w pudełku wraz z zasilaczem kablem oraz instrukcją obsługi, natomiast RE505X zawiera tylko to ostatnie. Router to zdecydowanie sprzęt, który chcielibyśmy wystawić na przedzie naszego salonu ze swoim z lekka futurystycznym, „x-owym” kształcie i czterema antenami. Został też wyposażony w gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, dzięki którym użytkownik ma gwarancję szybkich połączeń przewodowych. Warto też pamiętać o specjalnym miejscu pozwalającym na zawieszenie na ścianie. Ostatecznie tylna część urządzenia wyposażona jest w przycisk WPS/Wi-Fi, przycisk RESET, 3 złącza LAN, jedno złącze WAN oraz przycisk zasilający router.

Re505X jest zdecydowanie prostszym urządzeniem. W ramach kontrastu, jest on z kolei cały w bieli, a po prawej stronie posiada cztery diody, sygnalizujące kolejno zasilanie, połączenie z siecią, pasmo 2.4G oraz pasmo 5G. Posiada też naturalnie przycisk zasilania, gigabitowy port Ethernet, układy wentylacji, wtyczkę do gniazdka i dwie duże anteny. Jego rozmiary nie są wielkie, dzięki czemu bez większych problemów rozmieścimy go w każdym pomieszczeniu.

Przejdźmy do przeglądu specyfikacji Archer AX23 pracuje w standardzie 802.11ax (czyli po prostu WiFi6) i oferuje do 1,8Gb/s przepustowości w dwóch pasmach (do 1201Mb/s w paśmie 5GHzi do 574Mb/s w paśmie 2,4GHz). Pasmo 5GHz przydaje się w szczególności przy chociażby transmisji wideo w jakości HD, ewentualnie gier sieciowych. 2,4GHz z kolei warto zostawić czynności wymagające mniejszego natężenia.  RE505X jest wzmacniaczem uniwersalnym, więc można go połączyć z każdym routerem obsługującym technologię OneMesh, więc nie tylko z recenzowanym modelem.

Co się tyczy samego połączenia z siecią, w obu przypadkach warto je konfigurować za pośrednictwem TP-LINK Tether. To o tyle wygodna opcja, że można to zrobić zarówno za pośrednictwem Google Play, jak i App Store – więc w pełni mobilnie. Zarówno RE505X, jak i Archer AX23 bardzo łatwo się konfiguruje, jako że wspomniana aplikacja prowadzi nas dosłownie krok po kroku. I trzeba przyznać, że całość działa wprost znakomicie. Już sam Archer daje radę z zasięgiem i jakością połączenia nawet w nieco większych pomieszczeniach, w dużej mierze dzięki OFDMA. Technologia ta zwiększa wydajność routera, umożliwiając przy tym podłączenie do sieci bezprzewodowej większej liczby urządzeń, a przy tym wszystkim niweluje opóźnienia w transmisji. To w znaczącym stopniu przyspiesza wiele nawet bardziej wymagających operacji w rodzaju streamingu gier. Gdy dodałem do tego jeszcze RE505X, byłem w stanie pokryć znacznie większe przestrzenie, nie dostrzegając żadnych przerw w dostarczaniu lokalnego Internetu.

Podsumowanie: Wydaje mi się, że trudno obecnie byłoby znaleźć lepszą opcję na rynku w tej cenie od testowanego duetu Archer AX23 świetnie wykorzystuje technologię Wi-Fi 6, dodając jeszcze wiele udogodnień, na czele z intuicyjną aplikacją Tether czy brakiem przegrzewania się. Jeżeli zaś potrzebujemy pewnego połączenia w mieszkaniach o większych gabarytach, RE505X bardzo dobrze spełnia swoją rolę jako wzmocnienie sygnału.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?