Raphael Bob-Waksberg wychował się w Kalifornii wraz z dwiema siostrami. Jest Żydem, zaś jego matka i babcia prowadziły żydowski sklep. Ojciec Raphaela pomagał wyemigrować Żydom z Rosji do Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, w młodości zdiagnozowano u niego ADHD. Jego wyniki w nauce były raczej kiepskie, toteż w okresie szkolnym trudno było zobaczyć w nim jedną z największych indywidualności w XXI-wiecznej popkulturze. Dopiero kiedy podczas brania udział w teatralnych projektach poznał Lisę Hanawalt, która pomogła mu się rozwinąć. Dzieła ilustratorki były bezpośrednią inspiracją do stworzenia BoJacka. Hanawalt została zresztą później producentką i designerką serialu. Z innych inspiracji, gdy Bob-Waksberg dorastał, uwielbiał Simpsonów, Seinfelda czy The Larry Sanders Show.
Bob-Waksberg jest także komikiem. Jest członkiem grupy satyrycznej Olde English, razem z nimi współtworzył The Exquisite Corpse Project. W tym szalonym koncepcie piątka twórców wspólnie pisze scenariusz do jednego filmu. Z tą różnicą, że nie piszą go razem, a dzielą materiał na pięć równych części. Co więcej, każdy z nich może zobaczyć jedynie pięć stron skryptu poprzednika. Zainteresowani całością mogą obejrzeć to fascynujące dziełko TUTAJ.
Warto zwrócić także uwagę na inny projekt tego twórcy – Undone. Serial Amazona opowiada o Almie, młodej kobiecie, która po tym, jak otarła się o śmierć w wypadku samochodowym odkrywa, że ma wpływ na bieg czasu. W ten sposób zaczyna szukać przyczyn zgonu swojego ojca. W animacji swoich twarzy użyczyły takie gwiazdy, jak Rosa Salazar (główna bohaterka) czy Bob Odenkirk, czyli kultowy Saul z Braking Bad oraz spin-offu poświęconego jego postaci. Undone jest produkcją zupełnie inną od BoJacka, a piękne, ocierające się o oniryzm sceny sprawiają, że można ją interpretować na naprawdę wiele sposobów. Jak widać, Raphael Bob-Waksberg zdecydowanie nieraz nas jeszcze zaskoczy…
Tymczasem wiele oryginalnych przemyśleń Raphaela znajdziecie w jego najnowszym zbiorze opowiadań, Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii, który jest już dostępny w polskich księgarniach!
Ilustracja wprowadzenia: Alfred A. Knopf