Zobacz również: Przegląd polskich seriali. Sprawdzamy, co warto obejrzeć jesienią 2017 r.
Oto jak prezentuje się rodzima oferta serialowa tej jesieni w telewizji oraz Internecie.
ROJST
Premiera: 19 sierpnia
Emisja: raz w tygodniu (Piątek)
Odcinki: 5
Showmax Polska po kilku krótkich metrażach, Uchu Prezesa i Egzorcyście prezentuje pierwszy aktorski serial własny, bo Botoks i Kobiety mafii należy traktować raczej jak rozszerzone wersje filmu kinowego. Rojst przygotowali początkujący twórcy – Jan Holoubek i Kasper Bajon – ale nie przeszkadza to serialowi wyglądać jak materiał na hit roku. Produkcja będzie kryminałem osadzonym w PRL-u lat osiemdziesiątych, a głównymi bohaterami są dziennikarze prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczych zgonów w niedużym mieście na Śląsku. Serial zwraca uwagę ciekawą promocją (prolog i teledysk Brodki), interesującymi, mrocznymi zwiastunami oraz zebraną świetną ekipą. O poziom aktorski nie ma się co bać, bo na ekranach pojawią się Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Zofia Wichłacz czy Piotr Fronczewski. Przykuwa również osoba Krzysztofa Raka, tu pełniącego funkcję producenta kreatywnego, scenarzysty hitów kinowych: Bogowie czy Sztuka kochania.
Zobacz również: Na pierwszy rzut oka: recenzja 1. sezonu serialu Rojst!
1983
Premiera: [aktualizacja] – 30 listopada
Emisja: wszystkie odcinki w dniu premiery
Odcinki: 8
Pierwszy polskojęzyczny serial oryginalny od serwisu Netflix to wciąż duża niewiadoma, bo nadal czekamy na jego pierwsze zdjęcia czy zwiastun. Całość zapowiada się jednak niezwykle innowacyjnie jak na standardy polskich produkcji. 1983 to serial osadzony w alternatywnej wersji historii, w której ZSRR wciąż istnieje, a Polska znajduje się za Żelazną Kurtyną. Serial ma być thrillerem szpiegowskim oraz political fiction o ambitnym studencie prawa i skompromitowanym oficerze, którzy stają się wrogiem komunistycznej władzy, gdy odkrywają spisek pozwalający „czerwonym” trzymać władzę. Oprócz intrygującego konceptu do obejrzenia zachęca obsada złożona z czołowych młodych i doświadczonych aktorów (Więckiewicz, Musiał, Chyra, Olszańska, Wichłacz, Kościukiewicz), amerykańsko-polska ekipa scenarzystów i producentów (m.in. House of Cards, Jason Bourne) oraz miks utytułowanych i utalentowanych reżyserek (Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Agnieszka Smoczyńska, Olga Chajdas).
Nielegalni
Premiera: [aktualizacja] – 21 października, 21:30 (dwa odcinki)
Emisja: raz w tygodniu
Odcinki: 10
Canal+ po Belfrze i Kruku przyzwyczaił do wysokiego poziomu swoich seriali. To już pierwszy powód, który sprawia, że oczekiwania wobec Nielegalnych są bardzo duże. Druga kwestia to doborowa obsada, w której zobaczymy Grzegorza Damięckiego, Agnieszkę Grochowską, Andrzeja Seweryna czy Adama Woronowicza. Po trzecie, jest to adaptacja bestsellerowych powieści szpiegowskich Vincenta Severskiego, polskiego oficera wywiadu. Po czwarte, za drugą połowę serialu odpowiada reżyser Ostatniej rodziny, czyli Jan P. Matuszyński. Dotychczas opublikowane dwa teasery (nr 1 i nr 2) zwiastują, że akcja rozgrywać będzie się również poza Polską, a w serialu o Konradzie Wolskim gęstą od napięcia atmosferę będzie można kroić nożem.
ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ
Premiera: [aktualizacja] – 27 października
Emisja: raz w tygodniu / na HBO GO wszystkie w dniu premiery
Odcinki: 8
Już miałem przygotowany wstępny opis, w którym zastanawiałem się nad losem produkcji mającej pojawić się najpierw w 2017 roku, potem w 2018 roku, a o której HBO nie informowało od… stycznia. Myślałem, że to taktyka rodem z Netflixa, który promowanie serialu zaczyna na miesiąc przed premierą. A tu nagle pojawił się zwiastun, który zachwyca od strony wizualnej i prezentuje Ślepnąc od świateł niczym kolejny narkotyczny trip od Gaspara Noe oraz jako zaproszenie do Warszawy rodem z koszmaru. Dokładna data premiery wciąż nie jest znana, ale jesień wyklucza celowanie w grudzień, czyli czasu akcji serialu. Oprócz świetnego trailera powodem, dla którego jest na co czekać, jest fakt, że Ślepnąc od świateł to ekranizacja hitowej powieści Jakuba Żulczyka, a autor książki wraz z reżyserem Krzysztofem Skoniecznym przygotował scenariusz. Nastawiać trzeba się więc na mroczny thriller o sześciu dniach z życia dilera narkotyków w Warszawie. W głównej roli pojawi się debiutant Kamil Nożyński, a w obsadzie anonsowano Jana Frycza, Cezarego Pazurę, Eryka Lubosa oraz Roberta Więckiewicza. Szczególnie ciekawy może być występ Pazury, gdyż aktor po niepowodzeniach jego ostatnich komediowych kreacji wyraźnie zwraca się w kierunku produkcji cięższych gatunkowo i mroczniejszych postaci (Pitbull. Ostatni pies, Diablo).
PUŁAPKA
Premiera: 9 września (niedziela), 21:30
Emisja: raz w tygodniu
Odcinki: 6
Oglądając zwiastun Pułapki można odnieść wrażenie, że TVN koniecznie chciał zrobić miniserial na kształt Belfra. Spójna, filmowa historia kryminalna rozgrywająca się w środowisku młodzieży, którą nadzoruje sam reżyser powiązany ze wspomnianym serialem Canal+ – Łukasz Palkowski. Na pewno zwiastuny zachęcają do zapoznania się z serialem, gdyż nie zdradzają zbyt wiele z fabuły, a kuszą klimatem i zebraną na pokładzie topową obsadą (m.in. Agata Kulesza, Joanna Kulig, Kinga Preis, Leszek Lichota). Niewiadomą pozostaje scenariusz, który przygotowuje duet od lat współpracujący ze stacją. Karolina Frankowska i Michał Godzic nie mają na swoim koncie wybitnych produkcji, a w gatunku seriali kryminalnych, tworzyli do tej pory tzw. procedurale. Kto wie, może Pułapka będzie dziełem ich życia.
Premiera: 21 października (niedziela), 21:30
Emisja: raz w tygodniu
Odcinki: 8
Pod powierzchnią określany jest jako produkcja kryminalno-obyczajowa, to jednak po opublikowanym zwiastunie mam wrażenie, że większy nacisk kładziony będzie akurat na ten drugi element. A może to po prostu marketing stacji? Tego dowiemy się po premierze. Póki co widać, że Pod powierzchnią wydaje się być bardzo TVN’owski, czyli skierowany do zamożnych osób z dużych miast. Na pierwszy rzut oka jest więc produkcją, gdzie pokoje są niczym z katalogu, a postaci zadbane, stylowo ubrane i uczesane. W tym przypadku nie musi być to minusem, o ile mroczna historia (zaginięcie syna) nie będzie wyłącznie pretekstem do zaprezentowanych w trailerze różnych konfiguracji kłótni, rozstań, powrotów i romansów bohaterów. Na pewno sporym atutem serialu jest dobra obsada (Boczarska, Topa, Simlat), w którą zainwestowała stacja.
CHYŁKA
Premiera: listopad
Emisja: raz na tydzień
Odcinki: 7
TVN niespodziewanie ogłosił, że ekranizuje prawniczą powieść Zaginięcie, jedną z części bestsellerowej serii o prawniczce Joannie Chyłce autorstwa Remigiusza Mroza, a do tego serial umieści bezpośrednio w internetowym serwisie Player. Pierwszy sezon produkcji będzie liczył siedem odcinków, a jego fabuła oparta została o tom Zaginięcie. Reżyseruje Łukasz Palkowski, a w obsadzie same gwiazdy: Magdalena Cielecka, Filip Pławiak, Katarzyna Warnke, Olga Bołądź, Michał Żurawski, Szymon Bobrowski, Jacek Koman, Jerzy Schejbal, Mirosław Baka, Artur Żmijewski, Piotr Głowacki, Piotr Stramowski, Mirosław Haniszewski, Piotr Żurawski oraz Jakub Gierszał.
ŚLAD
Premiera: 18 września (wtorek), 20:00
Emisja: raz w tygodniu, dwa odcinki
Odcinki: ?
„CSI: Warszawa/Wrocław”? Po obejrzeniu zwiastuna propozycji Polsatu nasuwają się oczywiste skojarzenia ze słynnymi serialami proceduralnymi, w których ekspercki zespół detektywów oraz techników będzie rozpracowywał kolejne sprawy. Widać też, że kryminalna seria stacji nie będzie może perełką pod względem formy, ale cieszy, że nie jest to kolejny paradokument z naturszczykami od producenta Tako Media Polska oraz że Polsat postawił na produkcję bez wielkich gwiazd. W produkowanym i reżyserowanym przez Okiła Khamidova serialu, oprócz Aleksandry Hamkało czy Przemysława Bluszcza, większość obsady to mniej ograne twarze polskiego kina i telewizji (Anita Jancia, Mariusz Jakus, Kamil Szeptycki, Cezary Łukaszewicz). Kto wie, może Ślad kogoś z nich wypromuje do aktorskiej ekstraklasy? Ciekawie wygląda również zestaw reżyserów, wśród których znajdziemy Jana Kidawę-Błońskiego (Skazany na Bluesa, Różyczka). Ostatecznie pozostaje liczyć, że zespół scenarzystów (Grażyna Wilczyńska, Marcin Grabowski, Andrzej Staszczyk i Patrycja Spychalska) dostarczy interesującą rozrywkę oraz zestaw bohaterów i śledztw, dla których warto będzie zasiąść przed telewizorem we wtorkowe wieczory. Ślad ma być emitowany o godzinie 20:00, więc konkurować będzie z weteranami ramówek: Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny (Tv4), Barwami szczęścia (TVP2), Leśniczówką (TVP1) czy Na wspólnej (TVN).
ZNAKI
Premiera: 10 października (środa), 22:00
Emisja: raz w tygodniu
Odcinki: 8
AXN kontynuuje swój flirt z serialami kryminalnymi. Jesienią na kanale pojawi się produkcja Znaki, który ma być kryminałem z elementami mystery oraz thrillerem obyczajowym rozgrywającym się w Górach Sowich. W przeciwieństwie do zeszłorocznego Ultraviolet, którego epizody dotyczyły różnych historii, tym razem dostaniemy jedną spójną historię rozciągniętą na wszystkie odcinki. W porównaniu do konkurencyjnych stacji dosyć szybko zaprezentowano teaser oraz zdjęcia, a jedyną tajemnicą pozostaje data premiery i pytanie: kto zabił? Pozycja na pewno nie przyciągnie nazwiskami obsady (notabene ciekawy casting) czy twórców, ale jak najbardziej widzów tęskniących za górskimi plenerami rodem z Watahy oraz fanów mrocznych kryminałów, bo teaser przenika atmosfera zagrożenia i niepokoju.
Zobacz również: Netflix zakupił prawa do polskiego serialu Ultraviolet!
DROGI WOLNOŚCI
Premiera: 2 września (niedziela), 20:10
Emisja: raz w tygodniu
Odcinki: 13
TVP1 zgodnie z zapowiedziami prezentuje kolejne seriale historyczne na stulecie niepodległości, a według słów pracowników stacji Drogi wolności będą wyróżniać się niespotykanym w Polsce rozmachem w kwestii scenografii czy kostiumów. Pamiętajmy jednak, że to samo mówiono przy okazji powstawania Korony królów. Drogi wolności to historia trzech młodych sióstr, w role których wcielają się: Paulina Gałązka (Marynia), Katarzyna Zawadzka (Aniela) i Julia Rosnowska (Lala). Rozpoczynające się przed wybuchem I Wojny Światowej burzliwe losy krakowskiej rodziny Biernackich ukazane zostaną na tle wielkich wydarzeń historycznych. Nie da się ukryć, że Drogi wolności to produkcja chcąca powtórzyć sukces Wojennych dziewczyn i kierowana do podobnej publiczności, co potwierdza, chociażby postawienie na trio młodych bohaterek. Pozostaje liczyć, że faktycznie TVP zaliczy skok jakościowy i dostaniemy produkcję na poziomie brytyjskich melodramatów kostiumowych.
Notabene, Drogi wolności zostały umieszczone w niedzielnym prime-time, co oznacza, że szykuje się interesujący pojedynek TVP1 oraz Polsatu, który w tym samym czasie emitować będzie trzeci sezon bardzo popularnego W rytmie serca.
Premiera: 11 listopada
Emisja: 2019 r.
Odcinki: Specjalny odcinek pilotowy łączący 1 i 2 epizod
TVP1 w Święto Niepodległości zaprezentuje specjalny odcinek pilotowy serialu Młody Piłsudski, którego regularna emisja zaplanowana jest na 2019 rok. O samym serialu zbyt wiele jeszcze nie wiadomo, oprócz tego, że będzie to raczej przekrojowa i odhaczająca kolejne etapy życia pozycja biograficzna. Zacznie się więc w czasach szkolnych, a następnie przeniesie się do okresu studenckiego oraz działalności konspiracyjnej i niepodległościowej przyszłego Marszałka. Podobnie jak Drogi wolności, serial ma wyróżniać się dużym rozmachem, lecz musimy się jeszcze wstrzymać, żeby znaleźć potwierdzenie dla tych słów. Za jakość scenariusza będzie dbał Jarosław Sokół, którego widzowie Telewizji Polskiej znają z Czasu honoru. W głównych rolach pojawią się początkujący, młodzi aktorzy, którym partnerować będą ci bardziej znani i doświadczeni (Jan Englert, Marek Kalita, Urszula Grabowska).
Zobacz również: TVP zapowiedziało nowe seriale historyczne na 100-lecie niepodległości Polski
OKO ZA OKO
Premiera: 3 października, 21:00
Emisja: 2 razy w tygodniu, środa-czwartek, 21:00
Odcinki: 13
Po sukcesie Mecenas Leny Barskiej stacja idzie za ciosem i zamówiła nowy serial prawniczo-obyczajowy. Oko za oko, nawiązujący w tytule do starożytnego kodeksu Hammurabiego, to produkcja osadzona w warszawskim środowisku prawniczym. Śledzić będziemy w nim losy adwokat i prokuratora, pary w trakcie rozwodu, której sprawy prywatne i zawodowe będą splatać się w każdym z odcinków. Na obecnym etapie o samym serialu, który raczej będzie proceduralem, ciężko wyrokować. Nie udostępniono nawet krótkiego teasera, a znamy wyłącznie obsadę, krótki opis oraz twórców. Z jednej strony scenarzystą Oko za oko jest Jarosław Kamiński, autor pracujący z HBO przy hicie Pakt czy Bez tajemnic, uważanym za jeden z czołowych polskich seriali. Z drugiej strony produkuje Artrama Tadeusza Lampki, czyli firma raczej specjalizująca się w popularnych, ale mało wymagających komercyjnych serialach (Na sygnale, W rytmie serca, Na dobre i na złe, Barwy szczęścia). Na pewno Oko za oko będzie dużą szansą dla odtwórców ról, gdyż producenci postawili sobie za cel wyszukanie mniej znanych, ale utalentowanych aktorów. Twarzami serialu będą Łukasz Konopka oraz Dominika Łakomska.
Premiera: 3 września
Emisja: poniedziałek-piątek
Odcinki: ?
TV4 stawia również na serial Septagon, który będzie najwyraźniej kontynuacją docu-crime Detektywi w akcji. Jest to kolejny serial produkcji Tako Media, czyli nowa pozycja dla koneserów paradokumentów z absurdalnymi historiami, przerysowanymi postaciami i amatorską grą aktorską.
TVP1
Leśniczówka (sezon 2), Korona królów (sezon 2), Dziewczyny ze Lwowa (sezon 3), Ojciec Mateusz (sezon 20), Klan (odcinki 3323-…)
TVP2
O mnie się nie martw (sezon 9), Na dobre i na złe (sezon 20), Rodzinka.pl (sezon 13), Na sygnale (sezon 7), Barwy szczęścia (sezon 12), M jak miłość (sezon 19)
Polsat
Świat według Kiepskich (sezon 31), W rytmie serca (sezon 3), Pierwsza miłość (sezon 15), Przyjaciółki (sezon 12)
TVN
Diagnoza (sezon 3), Na wspólnej
TV4
Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny (sezon 5)
TV Puls
Lombard. Życie pod zastaw (sezon 3)
W porównaniu do zeszłorocznego zestawienia zwraca uwagę minimalnie większa liczba zapowiedzianych nowych produkcji przez telewizje i serwisy streamingowe. Przede wszystkim, w końcu zobaczymy pierwszy polski serial oryginalny Netflixa oraz serial Showmaxa z odcinkami dłuższymi niż 15 minut. Po drugie, oprócz TVP1 stawiającej na produkcje historyczne, większość konkurencji stawia na kryminały, z czego część zaliczyć można do tzw. telewizji jakościowej. Z grona wyróżnić trzeba jeszcze TVP2, która nie wprowadzi ani jednego nowego serialu do ramówki. Stacja ma wyraźnie złą passę, gdyż w ostatnich latach późnowieczorne propozycje z jesiennej ramówki w większości notowały słabą oglądalność (Komisja morderstw, Pod wspólnym niebem, Miasto skarbów), a produkcja drugiego sezonu emitowanego wiosną serialu Za marzenia została niespodziewanie wstrzymana. Wszystko wskazuje również, że nowości nie uświadczymy w TV Puls, który rok temu oferował dwie nowości. W ramówkach utrzymało się za to pięć zeszłorocznych nowości: Korona królów (TVP1), Diagnoza (TVN), W rytmie serca (Polsat), Mecenas Lena Barska (TV4) i Lombard. Życie pod zastaw (TV Puls).
Ilustracja wprowadzenia: fot. Piotr Litwic/Canal+