Niech ten spór pomiędzy seriami God Of War oraz Assassin’s Creed na zawsze rozstrzygnie POJEDYNEK GIGANTÓW!
Mamy nadzieję, że obie te produkcje AAA już ograliście! UWAGA NA SPOILERY!
God of War to chyba jedna z najbardziej znanych marek kojarzonych z konsolami Sony. Jest to plus i minus zarazem. Plus, ponieważ budzi pozytywne kojarzenia z marką PlayStation. Minus, ponieważ nie każdy będzie mógł się zapoznać z historią Kratosa. Spartiata jest członkiem panteonu greckich bóstw i zasłyną z… mordowania ich. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak… Kratos jest postacią, która potrafi dokonać niemożliwego. Seria God of War została zapoczątkowana w 2005 roku grą na PlayStation 2 i była tzw. „exclusivem”. Bóg Wojny doczekał się:
Po „restarcie” marki w 2018 roku na jej konto trafiły:
Łącznie to… 17 gier. Losy Kratosa poznajemy w ramach dwóch odsłon serii. Pierwsza część jego przygód osadzona jest w starożytnej Grecji, zaś nowe przygody rozgrywają się w ramach nordyckiego rozdania. W materiałach z tej serii skupimy się natomiast na omówieniu nowej dylogii, czyli odsłon: God of War (2018) i God of War Ragnarök.
Seria Assassin’s Creed jest już z nami na rynku gier od… ponad 15 lat! W listopadzie 2022 roku seria ta oficjalnie obchodziła swój jubileusz. Kilka lat temu świat gier obiegła informacja, że powstała ona na kanwie… serii Prince of Persia. Początkowo miała to być tylko kolejna odsłona traktująca o przygodach księcia. Z czasem jednak ten rewolucyjny projekt urósł do takich rozmiarów, że ewoluował w zupełnie nową, świeżą markę. Seria ta skupiła się na opowiedzeniu historii Asasynów, czyli wykwalifikowanych zabójców działających w ukryciu oraz przedstawieniu ich odwiecznego konfliktu z… Templariuszami.
Dzięki niej mogliśmy odwiedzić m.in.: Ziemię Świętą w okresie wypraw krzyżowych, renesansowe Włochy, Stany Zjednoczone w okresie wojny o niepodległość, Francję okresu rewolucji francuskiej czy też wiktoriańską Anglię. Przez lata marka kojarzyła się graczom z franczyzą, która co roku musi pochwalić się nową odsłoną. Po 2012 roku twórcy postanowili zmienić jednak ten trend, trochę zwolnić i skupić się na odświeżeniu marki. Nowe odsłony przeniosły nas do starożytnych państw: Egiptu, Grecji, Anglii.
Gry z tej serii dostępne są na zdecydowaną większość platform. Seria na przełomie 15 lat doczekała się blisko 30 odsłon na pecety, konsole czy urządzenia mobilne.
Przejście najważniejszej bohaterki naszego materiału, czyli najnowszej odsłony Assassin’s Creed Valhalla (wraz ze wszystkimi dostępnymi na rynku dodatkami urozmaicającymi rozgrywkę) może potrwać nawet grubo ponad 200 godzin. Gra ta doczekała się trzech DLC:
oraz dostępnych dla graczy ważnych opowieści fabularnych: Legenda o Beowulfie, Pamiętne spotkanie (crossoveru z bohaterką znaną z Assassin’s Creed Odyssey), Ostatni rozdział (oferującego dodatkowe zakończenie). Rozgrywkę poszerzono także o nowe tryby dostępne w ramach: Rzecznych najazdów, Grobowców poległych, Zapomnianej Sagi czy mistrzowskich wyzwań. Valhalla posiada również tryb edukacyjny Discovery Tour. Robi wrażenie!
Czy jesteście ciekawi — w jaki sposób twórcy obu serii przedstawili w swoich produkcjach mitologię nordycką? Koniecznie przeczytajcie kolejny artykuł z serii POJEDYNEK GIGANTÓW!
Ilustracja wprowadzenia i zdjęcia: materiały prasowe