Na pewno nie zabraknie największych spośród tegorocznych premier. Twórcy God of War, Red Dead Redemption 2, Fortnite czy Forza Horizon 4 mogą raczej spać spokojnie, a dręczące ich pytanie będzie brzmieć nie czy, a ile nominacji do The Game Awards otrzymają. W zeszłym roku pod tym względem największymi faworytami były gry The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Horizon Zero Dawn, Super Mario Odyssey oraz Destiny 2.
God of War to siódma odsłona serii hack’n’slashów o tym samym tytule, swoją premierę miała 20 kwietnia i w ciągu miesiąca przebiła liczbę 5 milionów sprzedanych egzemplarzy. W tym ponad 3 milionów w pierwszych trzech dniach od premiery. Z kolei do września zagrało w nią ponad 9 milionów graczy. Wynik ten robi wrażenie, o tyle, że był dystrybuowany wyłącznie na konsolę PlayStation 4 i na rynku amerykańskim został okrzyknięty najszybciej sprzedającym się tytułem ekskluzywnym Sony. God of War zebrał również świetne recenzje, zdobywając na wielu największych branżowych portalach najwyższe noty. W serwisie Metacritic jego ocena wyniosła 94/100 i 9,2/10 wśród fanów.
Podobnym sukcesem okazało się Forza Horizon 4. Wyścigówka od Playground Games w ciągu pierwszego miesiąca od premiery trafiła do 2 milionów graczy, zaliczając najlepszy debiut w historii serii. Gra zebrała również świetne recenzje od krytyków i może okazać się niebagatelnym konkurentem w kategoriach obejmujących aspekty audiowizualne.
Na nominacje może również liczyć Fortnite, który tego roku zdetronizował Playerunknown’s Battlegrounds na arenie tytułów battle royale. Gra w tym tygodniu zaliczyła premierę na rynku koreańskim, bijąc rekord liczby graczy on-line jednocześnie – na serwerach zalogowało się bowiem ponad 8 milionów graczy. Poprzedni rekord również należał do tego tytułu, ale wynosił zaledwie 3,4 miliona graczy, co wtedy sprawiło problemy z serwerami. Te liczby najlepiej obrazują, jak ogromnym sukcesem okazało się Fortnite. W grze dostępnej na PC, konsolach (w tym Nintendo Switch) oraz urządzeniach mobilnych, miesięcznie przewija się ponad 90 milionów użytkowników.
Poważnym konkurentem będzie także Red Dead Redemption 2, jedna z najbardziej oczekiwanych gier tego roku. Tytuł miał swoją premierę nieco ponad tydzień temu, a na sklepowe półki trafiło już 17 milionów egzemplarzy. Na dokładniejsze wyniki sprzedaży będziemy musieli jeszcze co prawda poczekać, niemniej Rockstar już poinformował, że gra w pierwszych trzech dniach sprzedaży wygenerowała 725 milionów dolarów zysku. Red Dead Redemption 2 stało się zatem drugim najlepiej sprzedającym się tytułem w historii rozrywki. Co więcej, gra cieszy się także świetnymi recenzjami. Krytycy chwalą m.in. rewelacyjny scenariusz i świetną oprawę graficzną. Średnia ocen w serwisie Metacritic wyniosła 97/100 i wciągnęła ją na szczyt listy najlepszych gier na PlayStation 4 (sorry, Kratos).
Wśród nominacji do The Game Awards zapewne pojawią się również tegoroczne odsłony serii Assassin’s Creed i Call of Duty. Pierwszy z nich, Assassin’s Creed: Odyssey, zasługuje na uwagę głównie ze względu na olbrzymi i piękny świat, jednak nie obyło się bez problemów technicznych oraz pewnym mankamentów we wprowadzonej mechanice RPG. Niemniej tytuł zebrał bardzo dobre noty recenzenckie. Z kolei Call of Duty: Black Ops 4 w pierwszych kilku dniach zarobiło pół miliarda dolarów. A w trzy tygodnie od premiery trzykrotnie przebiło poprzednią odsłonę gry pod względem liczby sprzedanych kopii (jednak nie podano jeszcze żadnych konkretnych liczb). Pozytywne są również opinie recenzentów, którzy chwalą multiplayer i tryb battle royale.
Nominacje mogą zdobyć również Hitman 2, Detroit: Become Human, Spider-Man, We happy few, Vampyr, Kingdom Come: Deliverence i A Way Out. Możemy także liczyć na polskie nuty, ponieważ całkiem niezłym przyjęciem cieszył się zarówno Frostpunk, jak i Gwint. Na liście gier VR pewne jest Transference od Ubisoftu, Beat Saber, przeuroczy Moss oraz bokserski Creed: Rise to Glory.
Ciekawie sytuacja może też wyglądać w kategorii gier niezależnych. Zaliczy się do nich sporo wymienionych przeze mnie nieco wcześniej tytułów. Warto jednak spojrzeć także na Celeste, Into the Breach, Donut County, które zwróciły uwagę nietypową grafika oraz docenione przez graczy Subnautica, Two Point Hospital, Raft i Northgard.
A na jakie gry najbardziej będziemy czekać? W tej kategorii raczej nie pojawi się już wyróżnione w zeszłym roku The Last of Us Part II, jednak może nareszcie zobaczymy w niej Cyberpunk 2077. Pojawić się może również Red Dead Online, czyli sieciowe rozszerzenie Red Dead Redemption 2, Metro Exodus, Anthem od EA oraz przygotowywane na PS4 Days Gone.
Trudno ocenić los wyczekiwanych gier, będących jeszcze przed premierą, mowa tu głównie o Fallout 76, Battlefield V czy OVERKILL’s The Walking Dead, które zaliczyło spory poślizg w wersjach na konsole. Wiemy na pewno, że wśród nominowanych do The Game Awards znajdą się te gry, które swoją premierę miały przed 22 listopada.
Niezależnie od ogłoszonych nominacji prowadzący galę Geoff Keighley obiecał, że tegoroczna edycja ma rekordowo obfitować w zapowiedziane nowości. Transmisję z rozdania nagród będziemy mogli oglądać w sumie na 40 różnych platformach i kanałach, chociaż większość oglądających skupi się pewnie wokół kanału YouTube. Nowością będą również dwie świeże kategorie, powstałe po rozdzieleniu Trending Gamer na Global Gaming Citizen, mającą wyróżnić tych, którzy przyczynili się do globalnego promowania gier video oraz Content Creator of the Year, którą nagrodzony zostanie najbardziej innowacyjny streamer lub esportowiec.
A wy, jakie nominacje obstawiacie? A może macie już wytypowanych swoich pewnych zwycięzców?
Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe